Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

Marion, scuze, nu stiu de ce nu am observat poza :( daca tii piciorul copilului in sus (deci fara ca piciorul sa fie in sarcina) si doar apesi tu cu degetul formatiunile se simt?

 

Rox, nu se simt.

El are talus valgus, cand era bebe a fost destul de accentuat. Am inceput cu niste atele apoi pana la 4 ani a purtat incaltaminte ortopedica. Am fost la diversi ortopezi, unii ziceau ca trebuie operat. In final un medic, care mi-a castigat increderea a zis sa renunte la ghete si sa -l incurajam sa faca sport, desi nu va face niciodata sport de performanta.

Am tot zis sa ma duc si aici dar am amanat. Oboseste daca merge mult, poate ceva talonete in incaltaminte l-ar ajuta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marion și Silvia are talpa plata. In Ro a făcut masaj și tot felul de exerciții. Veniți in suedia când avea 4 ani, am continuat aici. Primul lucru ce i-au dat, au fost talonete. A ajutat foarte mult, pe lângă toate Exercițiile. Nu mai obosea când mergea și nu o mai dureau genunchii. A purtat talonete pana pe la 14 ani, apoi a renunțat. E mai bine acum, dar clar ar trebui sa mai poarte, mai ales când merge mai mult. 
 

Chestiile alea de pe talpa nu am observat sa aibă. Nu cred ca e de competenta ortopedului. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, nu se simt.

El are talus valgus, cand era bebe a fost destul de accentuat. Am inceput cu niste atele apoi pana la 4 ani a purtat incaltaminte ortopedica. Am fost la diversi ortopezi, unii ziceau ca trebuie operat. In final un medic, care mi-a castigat increderea a zis sa renunte la ghete si sa -l incurajam sa faca sport, desi nu va face niciodata sport de performanta.

Am tot zis sa ma duc si aici dar am amanat. Oboseste daca merge mult, poate ceva talonete in incaltaminte l-ar ajuta.

 

ok, nu e legat de talul valg. am intrebat daca le simti la apasare pentru a vedea daca pot decela daca e vorba de lipoame (asociate sau nu lantului ganglionar). as sugera sa trimiti totusi o poza pe whatsapp la MF - daca se poate, bineinteles. nu e clar o urgenta. eu as sugera si un consult dermato. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi ploua si iar ploua  [pl] pisica nu a iesit deloc afara, sta langa picioarele mele si ma incalzeste  [:D] se sprijina de mine si e grea...eu imi mut picioarele, ea vine dupa mine 

[:D] mai ceva ca o lipitoare  [cupisi]

 

Marco s-a trezit la 3 dimineata  [zirea] a plecat la birou dupa ce a baut 2 cafele si a zdranganit diverse  [batcap] diseara ii zic ca nu are rost sa se mai culce, poate merge direct la birou...sau se culca in camera de oaspeti...ma dispera cand se trezeste la 3-4 dimineata, pt ca ma trezeste si pe mine si imi ia ceva pana adorm la loc.

 

Am fost cu mandra la dermatolog, a facut un screening pt alunite...are pielea ft alba si trebuie sa aiba grija cu expusul la soare...din cele 3 alunite pe care vrea sa le scoata, a ramas cu 2..una e chiar pe gat si una in dreapta, la tampla...mai are una chiar in cap, in frunte, dar daca o scoate, ramane fara par in zona respectiva....medicul a sfatuit-o sa nu le scoata, pt ca pe fata raman urme...si urmele astea pot arata mai rau decat alunitele..dar te intelegi cu turcii  [batcap] vrea neaparat, ca altfel nu iese bine in poze  [help] oricum interventia va fi la iarna, vara nu se recomanda. 

 

Am fost la fratelo si am montat jaluzelele la geamuri (sunt de-alea care se pliseaza, asa am si eu). La pranz merg cu Marco sa le monteze wi-fi-ul pe perete..au si internet de ieri, i-am stresat pe-aia cu netul de numai  [:D] au si ei tot 2 prize pt fibra optica, ii trimisesem poza aluia de la suport, daca am ales priza corecta...a zis ca da...numai ca nu mergea...a trimis repede un tehnician si era priza cealalta  [batcap]

 

Noi suntem multumiti cu sistemul de sanatate de aici; daca e urgenta, gasesc imediat loc, nu te lasa sa astepti...cat a fost fratelo in spital, au avut mare grija de el: i-au adus si fizio-terapeut si nutritionist...ca sa nu mai zic de conditii...a stat singur in salon pt ca avea infectie (cand ai fistula, se considera ca esti contagios, asa ca tb sa te izoleze)...singuri stau in salon in spital doar cei asigurati privat (platesti in plus la asigurare o suma lunar)...daca esti half-private stai in salon cu 2 paturi..la asigurarea normala saloanele au intre 3 si 6 paturi...dar acum depinde, majoritatea saloanele sunt cu max 3 paturi.

Fratelo ii scrie mereu medicului gastroenterolog cand are febra etc...ii raspunde imediat (chiar daca e seful clinicii de gastro de la spitalul universitar din Zurich)...in caz ca trebuie sa mearga la el, ii gaseste imediat loc...e adevarat ca boala lui e una pacatoasa, tb actionat imediat daca apare ceva.

El e bine momentan, face sport urcand si coborand scarile  [:D]

Nepotul a avut si el examenele finale, la inceputul lunii iulie ar tb sa vina cu fratele cumnatei aici.

 

Laura si Rolii, din pacate nu mai venim la Bran..imi pare tare rau, mi-ar fi placut sa ne vedem...mama nu vrea sa mearga nicaieri, ii e tare frica.

Asa ca noi am schimbat putin programul : cand venim in tara, mergem si pe Transfagarasan (ne oprim o noapte in Timisoara, apoi mergem pe Transfagarasan si apoi la ai mei)...Marco vrea neaparat sa mearga, am vazut diverse reportaje si i-a placut cum arata...pe 29 iulie plecam spre casa, dar vom merge intai la Portile de Fier (avem 2 zile la dispozitie), vrem sa vedem si portiunea asta (am vazut reportaje si e ft frumos)...dupa ne oprim la Balaton si la Viena, cate o noapte.

 

Sper sa putem organiza intalnirea pinguinilor in Bucuresti, ca in fiecare an...rezervasem 20 iulie in agenda, dar acum putem toata saptamana...sa-mi scrieti care cum puteti, ca sa stabilim data  [:D] ii intreb si pe Rufus si Dora. 

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ceva : cei cu apartamentul au acceptat rezilierea contractului la sfarsitul lunii iunie...asa ca yupiii  [pk]  [pk]  [pk] nu au platit decat pt iunie in 2 parti chiria...pe 29 il predau, cumnata va face curat acum sambata...eu nu o pot ajuta, pt ca sunt cu Marcia si cu diverse altele.

A fost bine ca au luat casa din iunie, alta nu cred ca se mai elibereaza langa noi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...