Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

Miha, la voi pe insula se sarbatoreste midsommer?

 

Sigur ca da, in toată Suedia. E sărbătoare mai mare chiar decât Crăciunul. Asta am sărbătorit vineri :). Sunt trei zile libere, vineri-duminica. 

Anul asta nu s-au făcut adunări publice ca sa ridice majstången (maypole) și nici petreceri campenesti nicăieri in Suedia, dar altfel e foarte frumos. Mereu am mers undeva sa vedem când eram acasa (tot al doilea an avem vacanța așa jumate Iunie-jumate Iulie și eram plecați din Suedia). 
 

Azi plecam și noi in concediul nostru, hemester (hem de la hemma-acasa și ester de la semester-concediu, cuvânt de pandemie, concediu acasa, adică sa nu pleci din zona de unde locuiesti).
Mai este și svemester, sve-Sverige, adică Suedia. Concediu in Suedia. Tot de pandemie, normal. :) 

 

Duminica frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va las un comentariu facut de un cititor la un articol despre solstitul de vara.

 

Pamantul este plat si stationar.Azi distanta pana la soare este de 5500 km.Azi analema soarelui este completa.Din 26 coboara pe con si in 21 dec.va ajunge doar la 3500 km de pamant in tropicul capricornului.Treziti-va.Pamantul NU este o bila care se invatreste cu 1600 km la ecuator la o inclinatie de 23,4 grade

 

[:-)))]
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cuibul de soimi: Acum  o saptamna  le-au pus ineluse la picioare puilor. Erau uzi si au spus ca au fost nevoiti  sa le ude aripile ca erau agitati si sa nu cada.

 

Azi dimineata, chiar in timpul eclipsei, un puisor  a cazut din cuib. Cei care se ocupa de ei s-au dus sa-l caute. Poate cine stie a putut zbura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru urari, l-am serbat ieri la parc pe o caldura infernala. Am stat la umbra bineinteles si mai batea si un vanticel a fost suportabil pana la urma. Au fost 4 copii din 8 invitati, bun si asa.

A fost multumit. Atatia copii nu si au putut serba ziua in lockdown, el a avut noroc.

Dar foarte obositor a fost.

De la anul ori la un loc de joaca ori in curtea proprie (visez sa mi cumpar o casa)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine se ocupa de soimi? Ornitologi ceva?

Misiune

Ne dedicăm toată activitatea pentru a conserva patrimoniul natural. Desfășurăm acțiuni de conservare a speciilor periclitate, de cercetare aplicată, de conștientizare și educație, veghem asupra respectării legilor și încercăm să influențăm procesul legislativ de partea naturii.

https://milvus.ro/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru urari. 

 

Azi ne odihnim e tot fff cald in plus avertisment de smog in oras.

 

Ar trebui sa iesim.ca nu mai am.capsule de cafea, dar nu atiu exact daca magazinul din incinta unui mall e deschis.

Mall urule s au deschis deja, dar nu toate magazinele din incinta lor.

 

Am ce face in casa: mancare, vesela, curatenie ( s au adunat vreo 4 saci de ambalaje de la ziua baiatului, consumerismul asta incepe sa ma ingrozeasca)... Chef zero.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...