Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si noi in iulie trebuie sa primim rezultatul de la examenul clasei  AP istoia lumii

Nu ma stresez de loc , a zis categoric ca a facut bine si crede ca ia punctajul maxim.

Ce o fi, o fi !

 

Ieri in schimb a primit teme de facut in vacanta  la clasa de colegiu Ap isoria americii .

....

In situatia actuala din tara, sunt curioasa ce vor invata la istoria americii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am suparat! Nu gasesc nimic de rezervat la un pret decent in UK. 4 nopti in Cornwall aproape 1.000 lire  [fal]   Cred ca imi iau jucariile si plec... in gradina, ca-i mai ieftin!  [smulgpar] Ori ma duc pe capul soacrei! [:-)))]  

 

===

 

Am citit articolul asta, mi-a placut mult!   

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-53055220

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am sărbătorit father's day. Sotul inca nu vrea sa iasa la restaurante , dar eu cu will mai iesim.

 

Am facut ordine intr un dulap cu tot felul de chestii ale lui william, jocuri  rechizite, tot felul de foi si teste de la scoala , asta mai rămăsese. Am ordine in toate dulapurile , garaj, pod... curte .

Nu mai am nimic de facut. Imi trebuie un proiect nou. cred ca ma apuc de facut iar bijuterii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, sanatate.

Mergi la medic. Cateodata se pot inflama si din cauza unui infectii dentare, poate sa nu fie ganglion ci glanda salivara.

Cred ca e gabglion  umflat ca asa a avut si in decembrie.

Poate sun astăzi la dr dar sa vad cum mai e când se trezeste. Ieri si alaltaieri i sm dat cate un ibuprofen sa reducă inflamatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi guvernatorul a dat lege , obligatoriu masca in public....dupa 6luni!!! 

 

Nici nu mi vine sa plec nicăieri in vacanta in conditiile astea.

 

Vroiam sa mergem in Monterey( pe lângă san francisco ), sa stăm o sapt la plaja. Dar nu stiu daca sunt restaurante deschise, magazine... plaja....si ce mai visează guvernatorul noaptea. Nu stiu daca vom avea cu cine sa l lasam pe pepper.

Vremea acolo e f capricioasa, mai ales vara e frig, vânt .,, si de multe ori apa rece.., o data am avut noroc chior sa fie aproape 28'c si apa mai calduta. 

Dar peisajul e superb!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, sanatate Sophiei...sper sa nu fie nimic serios si sa treaca. Alergiile la mine anul asta au fost cumplite. CHiar si sotul care nu a experimentat asa ceva pina acum a ajuns cu "ochi uscati" la oftalmolog (bine...el a si stat mult cu ochii in ecrane anul asta)...dar s-a impartit "vina".

 

Weekendul asta am facut progrese la paddleboard si am reusit sa urc si sa cobor dracia (fara sa pic in apa) si mai ales sa ma ridic in doua picioare :) :) Este total ineleganta manevra (imaginati-va o broasca testoasa incercand sa stea pe picioarele din spate). Sint foarte scunda (durdulie bine) si nu am gratie deloc. Dupa ce am incercat de cateva ori sa ma invat singura, la final am primit aplauze de la "spectatorii" de pe plaja (doua doamne cu fiica lor care au urmarit atent evolutia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, felicitari copiilor! Au obtinut medii f bune. Daca la Rares mai poate urca nota la lb romana in urma contestatiei, atunci e perfect. Acum - vacanta!

 

Michelle, masca in public oriunde pe strada? In spatii inchise si/ sau deschise? Sau doar in spatiile inchise, iar in spatiile deschise doar in zone aglomerate?

 

La noi sunt obligatorii mastile doar in spatiile inchise: magazine, transport in comun... Eu ma simt groaznic cu masca, simt ca nu am aer, mi se face rau si incepe sa ma doara capul. Abia astept sa ies din locul respectiv si sa respir ca lumea  [fri]

 

Ma rog mereu sa scapam de nenorocirea asta de pandemie... pe toti cred ca ne apasa. Desi nici nu imi imaginez cum va fi finalul... cand o reveni viata la normal. Am ajuns sa stam cu frica in san, pandemia asta ne-a adus in situatii nenaturale (sa pastrezi distanta, sa nu te apropii prea mult de oameni, sa nu dai mana, sa nu te imbratisezi, sa nu te pupi pe obraz cu cineva), lucruri banale, pe care iti venea natural sa le faci.

 

Plus ma indispune chestia asta cu scoala, la gandul ca ar fi nevoiti sa faca anul viitor online  [bang] . Pierd contactul cu profesorul, predarea este mai putin eficienta, exercitii la clasa nu se mai fac, doar se trimit fise, in fine, mi se pare o eficienta f scazuta, sigur vor ramane cu lacune. Mai ales la materiile importante, care conteaza. Plus ca mai sunt si generatiile pe noul sistem de invatamant (cu cls pregatitoare la scoala) pt care chipurile trebuia examen pe stil nou transdisciplinar (de care nu s-a mai ocupat nimeni), care D-zeu stie ce inseamna.... si ce idei le-or mai veni astora in ultima clipa  [bang] . Anul asta a fost acceptabil, ca era 3/4 terminat, au fost mai putine notiuni de predat. Dar sa faci un an intreg online, e apa de ploaie :((((. Mai ales pe copiii mai putin constiinciosi, ii pierzi pe drum. Se pot da "loviti" f usor. Ca profesor, nu ii poti supraveghea din fata calculatorului. Asa, ii aveau in clasa in fata ochilor. Noi parintii lucram, fie la servici, sau de acasa. Chiar daca suntem acasa, avem de lucru, e greu sa facem politie cu copiii, sa faci ture dintr-o camera intr-alta si tot asa. Plus copiii le simt mai liberi "stai ca ma duc sa-mi iau apa, mi-e foame, ma duc la wc", ceea ce nu faceau la clasa. Apoi apar conflictele cu parintii, ca nah, le faci observatie... "lasa-ma, ma descurc, de ce intervii etc"... si uite asa mai trag putin de timp. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am mai facut o aberatie scria pe facebook, in care scria cineva ce beneficii ne-a adus Covid19 si ca, citez "ne-a aratat adevarata cale" , aproape ca mi-a venit sa plang la propriu

 

Erau chestii de genul: V-ati planificat vacantele prin tari straine ca sa va dati mari fata de cei care merg doar in tara? Covid a zis: ia mergeti voi in tara sau chiar stati acasa

 

Se pregateau copiii pt olimpiade si va umflati voi pene? A venit Covid si a zis "care olimpiade?" (ca s-au anulat)

 

Veneau profesorii cu reguli fara telefoane la scoala? A venit Covid si a zis: ia treceti sa predati pe zoom, scoala online

 

Si tot felul de chestii de genul asta, unele scrise chiar usor peiorativ cu exprimari "plod", ma-ta care te-a facut etc

 

Eu aveam o viata ok inainte, fara excese de vreun fel, nu ma interesa ca altii isi faceau vacante mai luxoase decat noi sau alte chestii de genul asta. Pur si simplu ne bucuram, traiam concediile, iesirile, rezultatele copiilor samd. 

Una din fete era calificata la 2 olimpiade, care s-au anulat ulterior.... si pe moment chiar a suferit. Si parca si pe mine m-a durut putin atunci, pt ea, am avut asa un sentiment de "munca aruncata la gunoi", desi ma rog, nu a fost vina nimanui. Se calificase la o materie la care nu reusise anul trecut si era bucuroasa si cand s-a anulat era tare trista "acum, cand am reusit si eu, nu ma pot bucura de reusita", si vin tot felul de neaveniti cu texte peiorative, scrise "la caterinca" cu preaslavirea sars cov2

 

Scuze, am monopolizat. Cred ca sunt usor depresiva cu pandemia asta.... Am ajuns de stiu zilnic cate cazuri sunt in lume, cred ca stiu cate cazuri sunt pe orice tara de pe pamant.... nu stiu cum o sa se termine totul... ca deocamdata creste, creste si tot creste, ca fat frumos. :(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...