Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Michelle, masca in public oriunde pe strada? In spatii inchise si/ sau deschise? Sau doar in spatiile inchise, iar in spatiile deschise doar in zone aglomerate?

 

La noi sunt obligatorii mastile doar in spatiile inchise: magazine, transport in comun... Eu ma simt groaznic cu masca, simt ca nu am aer, mi se face rau si incepe sa ma doara capul. Abia astept sa ies din locul respectiv si sa respir ca lumea  [fri]

 

 

Da, masca asta nu e o placere, dar ma gandesc tot timpul la cei ce sunt nevoiti sa o poarte la munca atatea ore : casier, profesori, soferi de autobuz la 30 de grade. Asta e irespirabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, felicitari copiilor !

 

Lauranico, felicitari nepotului !

 

Vroiam sa o intreb pe  Silvi , [flo2]  (sau cine a vizitata delta)in eventualiitatea ca ajungem prin zona   ce excursii se pot face, unde se poate manca ?

Ce am mai citit pe net lumea recomanda padurea  Letea ( asta o tin minte de la literatura romana) , Jurilovca, Sf gheorghe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delta Dunarii este o destinatie extrem de ofertanta. poti sa vii de nenumarate ori si tot nu poti sa spui ca ai vazut Delta...

in primul rand exista locuri in care ajungi cu masina si delta adevarata unde nu ajungi cu masina, dar si cele in care se ajunge cu masina au multe de oferit. aici intra: Mahmudia, Murighiol, Sarichioi, Jurilovca etc.

Jurilocva este o localitate deosebita situata pe malul lacului Razem. aici ai cetatea Argamum, Capul Dolosman, plimbari cu barca, pescuit, traditii lipovenesti. din port poti ajunge la Gura Portitei. sa stai acolo e scump (pentru mine) dar ca sa mergi doar o zi pentru plaja/plimbare e ideal.

apoi exista partea de delta in care nu ajungi decat cu vaporul/barca. de o bicei cei de la care iei cazarea au barci si vin si te iau din Tulcea. masina ramane in Tulcea.

si aici oferta se ramifica pentru ca sunt trei brate si numeroase oferte. 

pentru toata delta ai nevoie de permis de acces de la ARBDD iar pentru padurea Letea exista o taxa suplimentara. nu poti ajunge decat cu barca in Letea apoi cu caruta/tractor inchiriat de la localnici in padurea Letea. asta e o excursie de o zi sau jumatate de zi...depinde de fiecare dar poti face excursia cel mai bine daca esti cazat la Sulina.

la Letea punctul principal de atractie e stejarul secular. 

tot de la sulina poti face excursii spre gura de varsare a dunarii in mare, senzatia e ca te afli la capatul lumii [fal]  sau spre lacul Rosu si rosulet...si mai sunt multe variante. in sulina ai comisia Dunarii, Turnurile din oras si din larg - castelul de apa si marea neagra cu o plaja frumoasa si amenajata foarte putin  ceea ce o face atractiva. exista si o pasarela si doua terase unde poti manca.

faleza din sulina e foarte frumoasa. cazare gasesti si la localnici si la pensiuni.

la sfantu gheorghe e alt tip de delta. sfantu este un sat pescaresc, cazare gasesti la localnici, sunt si cateva pensiuni si e si un complex mare care are si casute pe plaja.

plaja e mai salbatica decat la sulina. sunt multi localnici care fac excursii cu barca insula sacalin e cea mai interesanta optiune. tot din sfantu gheorghe poti lua o excursie catre varsarea in mare sau padurea caraorman (merita din plin). in sfantu Gheorhe, in afara de plaja, maine de vizitar farul, muzeul sau sa iei ghid local care sa te plimbe prin localitate, sa pregateasca un bors de peste traditional si sa iti impartaseasca traditiile lipovenesti.

exista si optiune de 5 stele in delta, daca ai bani si vrei sa ai conditii de cazare exceptionale, inclusiv piscina, spa...si sa faci excursii in fiecare zi in alta parte. 

din punctul meu de vedere delta se "vede" bine de la localnici. iar excursiile cele mai reusite sunt cele cu barci mici care intra pe toate canalele. dintr-o barca mica poti vedea pasari de aproape, animale are se sperie de o barca mare...ajungi in locuri cu adevarat salbatice.

preturile in delta sunt mai mari pentru ca totul se aduce pe apa si transportul costa mult. apoi sunt tantarii. de obicei au cam 1,5 - 2 ore seara cand sunt mii dar daca te inarmezi cu lotiuni, bratari, spray poti veni fara nici o piscatura.

 

eu despre delta pot sa scriu toata ziua. cei mai multi oameni nu stiu ca delta e ca un ciorchine imens si fiecare bobita e o comoara care merita vizitata, explorata si protejata...daca ai o intrebare punctuala sunt pe aici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi,  [flo2] intuiam eu ca trebuie sa intreb un „ghid local“.

 

M ar tenta o zi, la inceput sau sf sejur la Gura portitei. Cazare Sulina.
Noi nu suntem fitzosi, n am fost niciodata vara la all inclusive, problema e la baieti, ca li se face foame des. Ado mai nou nu mananca peste  [clo]

 

Dar de la Sulina se poate face excursie rezonabil ca timp la padurea Caraoman/Letea? 

Am notat varsarea Dunarii in mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei cazare la Sulina gasesti tot ce vrei...localnici, apartamente in regim hotelier, pensiuni si chiar hotel...sau cazare la tabara Sulina. noi am stat la tabara intr-un an si a fost ok si foarte ieftin. noi am si mancat la pranz la tabara. seara mancam la terasele de pe plaja.

de la Sulina poti lua o excursie la Letea. o excursie standard dureaza cam 5-6 ore. (caraorman e pe alt brat - sf. gheorghe)

la Sulina sunt multe terase si restaurante si gasesti orice fel de preparate nu doar peste. orice gasesti in meniu la bucuresti gasesti si la Sulina...doar ca lumea vine pentru peste.

daca alegi insa sa mananci la localnici meniul e pe obicei pe baza de peste> si sarmale fac cu peste...noi glumim ca fac si compot [:-)))]

ca sa mergi la Gura portitei doar excursie, fara sa fii cazat in complex trebuie sa pleci din portul jurilovca. anul trecut costa cam 60 lei/persoana. e o firma care  asigura transport dar si foarte multi localnici/privati. transferul dureaza cam 25 de minute. 

in functie de cat timp aloci excursiei iti socotesti daca ai nevoie si de cazare in jurilovca sau nu...

de exemplu daca pleci din sulina cu rapida dimineata, in 2 ore esti la Tulcea, cam intr-o ora esti la Jurilovca - sunt 55 km. deci cam pe la pranz poti sa ajungi la gura portitei, mananci si apoi ai timp de plimbare/plaja. seara te intorci la jurilovca iti iei masina si iti continui drumul...

daca alegi vaporul pentru transport tulcea - sulina si nu o barca rapida atunci va fi mult mai ieftin dar vei fi conditionat de ora de plecare si vei ajunge la Tulcea in 5 ore +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...