Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

De competitii ce sa mai zic... banuiesc ca e compromis anul asta. Doar la inceputul anului ce au apucat fetele sa participe, ianuarie-februarie, ca pe urma ce era din martie incolo s-a anulat. Acum au mai pus pe FRA un calendar provizoriu cu niste competitii, dar Dumnezeu stie la ce-o mai fi si in aug-sept. 

Pana la urma au inceput si ele antrenamentele, in grupuri mici, e aer liber, stadionul e mare si nu se creeaza aglomeratie. Fetelor le prinde bine, abia asteptau, mai ales ca nu facem cine stie ce in vara asta, fata de alti ani.

 

La gradinita, citeam niste norme pt gradinitele astea de vara de se redeschid (pt copii ai caror parinti s-au reintors la serviciu) - fara jucarii de plus, jucariile de plastic spalate date pe rand si spalate dupa fiecare copil, fara atingeri, fara imbratisari, fara interactiune pana la 1,5 m intre copii... pe de o parte inteleg normele, pe de alta parte...imi suna a un fel de inchisoare, robotizare... Adica lucruri parca contra naturii umane... Copiii au nevoie de joaca, interactiune, socializare. Afara cat mai mult (asta e singura de bine).

In fine, sper sa ajungem la un normal. 

Ar fi bine sa se confirme ce a spus cineva din OMS si apoi a retras: ca asimptomaticii au sanse mici de a transmite virusul decat simptomaticii. Atunci s-ar mai putea relaxa un pic normele astea de distantare (ca pt asta erau gandite in special, pt asimptomatici), ca ma gandesc si eu ca un om care are simptome, ramane acasa. Iar in scoli, gradinite, institutii, magazine sa existe o mai mare strictete cu cei cu febra, tuse si alte semne specifice. 

Pe mine nu ma deranjeaza termoscanarea asta, ca-ti ia temperatura la intrare... chiar nu inteleg de ce s-a isterizat lumea atat. De parca ti-ar lua inteligenta din creier....:))

Monica, eu sper ca la toamna sa inceapa scoala normal. C va fi a V-a, scoala noua, profesori noi...e greu sa inceapa online. Apoi mica vrea si ea la gradi.

nu s-a stabilit inca nici calendarul competitiilor...probabil nu se va organiza mai nimic anul asta. C trebuia sa merga la campionatul national de cros si era super incantata. macar la nivel local spera sa participe la vreun cros. (in toamna sau la 1 dec. ca astea erau crosuri cu traditie)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, aici mi s-a parut un fel de panica generala pe de o parte, iar pe de alta parte de critici ca de ce ati inchis aia, de ce ati inchis ailalta. Exact cam ce au facut toti in UE (inchis scoli, magazine nealimentare etc).

In Ro sunt vreo 24.000 de cazuri confirmate pana azi, si vreo 5700 de cazuri active. Nu a fost acelasi impact fata de Europa de Vest, insa din Europa de est au fost cele mai multe cazuri () si numarul de cazuri nou aparute tot creste (intre valurile de relaxare ajunsesera la vreo 100 si ceva/ zi, acum sunt 200-300 si ceva cazuri/zi) si toti zic ca se va ajunge la raspandire accentuata, ca se vor dubla , tripla cazurile/ zi in ritmul asta... 

Unii zic ca a inceput valul 2, altii ca nici nu s-a terminat valul 1 si sa vedeti ce ne astapta in continuare...

Sper ca si la noi sa se reia usor usor viata normala...

 

Monica, eu nu prea inteleg situatia din Romania. Nu au fost nu stiu ce cazuri, dar paranoia e la cote inalte si e alimentata de cei de sus. La noi oamenii si-au cam reluat viata.

Pe de alta parte am citit ieri ca, consiliul stiintific a alertat ca o sa fie naspa la toamna, cand va reveni ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări copiilor pentru rezultate!

 

Laura, te relaxezi acum?

 

Monica, părerea mea a fost mereu că nu trebuiau închise școlile fix în acel moment, fără să se pună ai întâi la punct cum se va studia de acasă. Așa s-a procedat în multe țări dar pe baza altor premise. La noi au de câțiva ani laptopuri de la școală și lucrau deja pe ele intensiv. Chiar și așa școala online a fost o provocare. Nu mai zic cum e să faci un curs de vioară online, să acorde corzile în felul acesta. Acum ce a fost a fost. Important este cum se va redresa situația, ce măsuri vor fi luate. Dar pentru anumite activități sportive e musai să facă excepții în funcție de riscuri. Cele în aer liber și care nu presupun contact fizic ar trebui să fie exceptate. Antrenorul poate sta la distanță, la fel ceilalți copii din echipă. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matusa si unchiul meu sunt nascuti tot pe 21, la diferenta de 8 ani  [:D] au acelasi tata, mame diferite...mama si matusa au avut aceeasi mama...bunica mea l-a crescut pe unchiul meu ca pe copilul ei...avea vreo 3 ani cand mama lui i l-a dus bunica-mii la usa (ea mai avea 2 copii cu bunicul, mai mari ca el), bunica o avea doar pe mama (avea 2 ani)...bunicul era un playboy, se muta intre cele 2 familii cu tot cu sifonier  [:D] asta pana a aparut matusa mea, de atunci a ramas cu bunica...bunica mea a murit la 57 ani (a avut ciroza)...era ardeleanca, eu cred ca ii seman...era buna ca painea calda..ea imi spunea Ela...aveam 8 ani cand a murit...am plecat cu ea in Ardeal, la sora ei, in vacanta de vara...inainte de a pleca mi-a spus : Eluta, eu vreau sa mor acolo unde m-am nascut...si a murit  [:(] de cate ori imi amintesc de ea, plang...regret ca nu a trait sa o vada pe mandra...bunicul a murit si el cu 3 ani inainte de a se naste Marcia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Velvet, te trec pe lista  [pk]

 

Strumphi, sper sa fie ok copila.

 

Ma dor toate cele, am degetele julite, am vanatai pe picioare  [zirea] am montat mobila zilele astea....azi terminam...urmatoarea runda de mobila vine in iulie, dar de ea se ocupa colega cumnatei.

 

Am avut un weekend plin, mandra e multumita de ce a facut la franceza..inclusiv luni, la oral...duminica ne-am revazut prietenii, mi-au spus ca s-au simtit extraordinar...mi-era tare dor de ei.

 

Ieri am facut testul pt anticorpi corona, rezultatul vine maine sau vineri...seful meu l-a facut si el, mi-a spus ieri ca e negativ, negativ, negativ  [:D] era dezamagit ca nu a iesit pozitiv...e mare figura...asta in general...nu ne plictisim cu el.

 

Nepotul vine marti aici, cu fratele cumnatei si un prieten de-al lui; vin cu masina.

Am vorbit la scoala, cursul de limba nu il incepe acum, pt ca incepe vacanta de vara..va incepe in august...cei de la scoala de integrare l-au programat la o prima intalnire vinerea viitoare...va merge cumnata cu el...sunt curioasa ce le vor spune.

 

Fratelo si cumnata au declarat ca sunt duracell  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] el chiar i-a spus mamei ca am fost tare caraghioasa cand am aparut cu sapaliga la ei  [:D] nu e sapaliga, ci o chestie care face gauri, cand pui iarba...apreciaza ft mult ajutorul meu, mai ales ca el nu poate sa faca multe, chiar daca vrea...dar la mobila ne-a ajutat si el, de a facut febra musculara si bataturi in palme...ieri a fost randul lui Marco  [:D]

 

Si la noi e ft cald, sunt aproape 30°, dar din cauza umiditatii se simt mai mult. 

 

Gata cu trancaneala pe ziua de azi, ma reintorc la munca. 

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, sanatate multa nepotului! Ma bucur ca a scapat de virus si sper sa se recupereze cat mai repede! 

 

Monica, eu totusi sper sa reia scoala normal in septembrie. Ar fi dezastru total pentru zeci de mii de copii care nu au acces la tehnologie, nu au profesori dispusi sa face efortul de preda online (eu stiu la tara multi profesori care nici macar la mate si romana la clasa a 8-a nu au tinut deloc legatura cu elevii din martie). Eu cred ca depinde si de fiecare din noi sa ne conformam regulilor si masurilor de protectie. Da, nu suntem obisnuitit si e incomod sa porti masca, dar este dovedit ca scade dramatic riscul imbolnavirilor. Da, e greu sa nu ne adunam pe terase, sa nu ne inghesuim la munte, la mare, sa nu ne intalnim des cu prieteni si familie extinsa. Dar trebuie fiecare sa aiba grija de el pentru ca e clar ca nu e un virus ce va disparea in lunile urmatoare. 

 

Otilia, incercam sa ne relaxam. Inca am de manageriat ceva drame pe aici prin ograda si tare imi pare rau ca nu se bucura din toata inima pentru ce au realizat . Rares e dezamagit de nota la romana si asteapta rezultatul contestatiei. Bianca, pt ca e exagerat de competitiva si incrancenata , a luat notele ca pe un mic esec, pt ca a avut 2-3 colegi (care nu erau mai buni decat ea la scoala)  care au luat un pic, cateva sutimi,  mai mult  si nu intelege de ce i-au scazut puncte unde ea e convinsa ca a facut bine (bine, cel mai tare o roade ca a luat fra'su 10 la mate si ea "numai" 9.85) . Acum un pic imi pare rau ca nu am facut contestatie si pt ea, numai sa se calmeze si sa termine cu melodramele. Tare dificil e sa fii mama unui copil mereu nemultumit! Ma rog, amanunte ... o sa le treaca cu siguranta atunci cand se vor vedea intrati la clasele pe care le vor.

Intreba Fleur daca ne-ar fi mai usor sa fie in acelasi liceu. Logistic, da, mai ales ca ar fi liceul unde lucreaza si barbatul si ar merge toti la un loc. Dar cred ca ar fi mult mai sanatos pt ei daca ar fi la scoli diferite, pur si simplu nu ar mai fi in competitie, nu ar mai fi unul in umbra celuilalt, nu ar mai fi comparati de profesori la tot pasul. Sunt tare buni amandoi, dar au personalitati si stiluri diferite de a evolua in scoala si profesorii fac comparatie si le mai si spun. 

 

Azi plecam la tata noi trei, pana dumnica, in vacanta de relaxare si rasfat. Barbatul ramane acasa ca nu poate lipsi de la job. Cred ca vor fi zile tare frumoase! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...