Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

La noi in sfarsit a plouat aseara, a fost furtuna puternica. Am avut noroc ca nu s a oprit curentul ca era inca f cald si fara ventilator...

Cica s ar termina canicula zilele astea, sa vedem.

Acum dimineata e inca vreme de ploaie si s a mai racorit.

 

Si la noi e sarbatoare azi si liber: ziua Quebecului, St Jean Baptiste. M am uitat aseara la spectacolul anual cu marii artisti, cantareti ai Qc si anul asta mi a placut mai putin. Tribune goale, ecrane cu Zoom cu cei care cantau in background. Trist.

 

Vorbeati de scoala in septembrie. La noi s a anuntat ca va incepe normal, adica toti elevii vin la scoala, cu unele adaptari pt mentinerea distantei. Sper sa dispara si alea pana atunci.

Desigur sub rezerva pastrarii tendintei favorabile. La noi cazurile au scazut f mult si aproape nici un deces in ultimele zile ( a fost o zi cu 0 decese).

In plus s a demonstrat ca nu exista o transmisie intensa la copiii.

Aici au fost deschise unele scoli de pe 11 mai ( nu in Montreal, in restul provinciei), plus servicii de garda pentru copii de lucratori esentiali. Deci mii de copii, din care au fost 19 cazuri de covid, toate usoare.

Asa ca avem incredere ca va fi normal in septembrie, desi lumea e ingrijorata de un al doilea val. E bine ca e ingrijorats, asta mentine prudenta cat de cat.

Ca sunt si aici inconstienti, mai ales tineri, care s au inghesuit necontrolat pe o plaja de a venit politia si a inchis o.

 

A propos de plaja, vreau sa mergem si noi la una f draguta la fluviu la vreo 60km de noi. S a deschis azi dar controlat, se cumpara bilete online pt data dorita, se tine sub control nr de oameni. Acum sa vad cand, azi e liber dar innorat, maine lucrez, mai incolo.  Vara- i lunga, desi e scurta, dar pentru ca nu plecam nicaieri...

( Tare fraza asta...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, merci de intrebare. Nu prea fac nimic interesant si n-am nici o stare. Maine ne-a convocat la job, cica sa semnam hartii de somaj tehnic pe iunie...hmmm, pana acum le semnam cand ajungeam pe acolo, acum cica sa vina toti la aceeasi ora. E clar ca au ceva de comunicat si nu zic...de bine, de rau...nu stiu.

Ma enerveaza starea asta de incertitudine. 

Am o singura certitudine - ca inchid magazinul pe 10 aug. In rest, ce-o da Domnul, ca nu am cum sa ma dau peste cap. In perioada asta nu angajeaza nimeni.

Pe 5 iul pleaca in tabara copiii si ma relaxez o saptamana - cel putin iau pauza de la gatit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 M-am trezit gugalind aseara dupa simptome de cancer cervical&co  [zirea]

 

 

Pot sa-ti spun din propria experienta ca nu sunt prea multe simptome si chiar si atunci cand sunt te duc cu gandul spre alte afectiuni.

decat sa stai sa iti faci ganduri si sa te perpelesti mai bine fa un papanicolau si apoi o colposcopie si o genotipare HPV.

chiar si daca ar fi vorba de cancer cervical intr-o prima faza este perfect tratabil, din nou spun, din experienta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

silvia, succes Crinei, parca zilele astea e testul/examenul? Iar ție spor la zugrăvit. Ești liberă? 

 

 

multumim! vineri si sambata avem examenele.

sunt la munca dar zugravitul e programat seara...cel putin asa cred eu ca o sa ma relaxez pictand peretele maine seara [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, oh, îmi pare rău...poate tot răul spre bine, o iei de la capăt cu altceva, deși știu ca nu e ușor...

Distractie faina copiilor in tabăra!

Unde merg? 
Iar ție relaxare plăcută. Da, e tare bine când nu trebuie gătit...

 

Silvia aha, tu te relaxezi cu trafaletul...așa da! Spor sa ai! 
 

Ella, duracellul forumului, spor mult mai departe cu mobila fratelui. Și relaxare plăcută printre munci. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a intrat din 15 Iunie in vigoare o lege care spune printre altele, următoarele:

 

In primul rând proprietarii de pisici sunt obligați să le sterilizeze sau să se asigure, în alt mod, că nu se reproduc, dacă vor să le lase afară.

 
Iată alte câteva dintre noile reguli:
- Pisicii trebuie să i se ofere contact social în fiecare zi
- Pisica ar trebui să aibă ocazia să zgârie / să-și ascută ghearele în fiecare zi.
- Pisica ar trebui să aibă acces la un loc confortabil pentru odihnă
- Pisica trebuie să aibă acces la spații ascunse și spații pentru cățărare
- Pisicii trebuie să i se ofere posibilitatea de a-și satisface nevoile dietetice și de vânătoare
- Pisicii trebuie să i se ofere stimulare mentală
 
Vreau sa fiu pisica, atatea drepturi si nici o obligatie :) 
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miha multumesc  [pup]  mama, ce tare cu drepturile pisicii!  [:D] al meu  le are,si-n plus  [:D] mai putin cu socializarea, ca doar cu mine 99% din timp socializeaza  [:D]

 

roli uff,imi pare rau  [cupisi]

 

silvi tin pumnii fetitei!  [ping1]

 

strumphi  [cupisi]  [pup] sa fii bine si tu si fetita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine,

 

Strumf, țin pumnii să nu fie nimic cu Sophia cu ochiul.

 

Laura, felicitări gemenilor, sper să-i treacă Biancăi supărarea. 

 

Mihaela, fain în concediu! Oricum vouă nu vă place aglomerația (nici mie), mă gândesc că e interesant periplul pe insulă. Ziceai de obligații pentru pisici, ce obligații să aibă, că nu poți obliga o pisică să facă ce nu vrea  [:D] , mă rog, pe ale mele nu le pot obliga.

 

Silvia, spor la văruit mâine.

 

Sunt obosită azi, m-a terorizat pisica azi noapte, avea un chef de joacă ceva de speriat. Mi-a țopăit în creieri de la ora 3 dimineața...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o viitoare viata imi doresc sa fiu pisica in Suedia...cu 9 vieti.

 

La mine caldura mare, monser. Bineinteles in week-end va ploua. 
Copila ma enerveaza, are viata sociala atat de bogata ca mi-am umplut agenda numai cu intalnirile ei. A ajuns sa aiba 2 evenimente intr-o zi, impart cu taica-su responsabilitatea dusului si adusului de la petreceri. Avand in vedere ca e ultimul an de scoala primara si ca au ratat cateva momente faine, scoala incearca sa compenseze facand diverse iesiri. Mai are si prietene care au avut zile de nastere in ultimile 3 luni si care se aniverseaza acum asa ca s-a aglomerat agenda.
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

La noi a intrat din 15 Iunie in vigoare o lege care spune printre altele, următoarele:

 

In primul rând proprietarii de pisici sunt obligați să le sterilizeze sau să se asigure, în alt mod, că nu se reproduc, dacă vor să le lase afară.

 
Iată alte câteva dintre noile reguli:
- Pisicii trebuie să i se ofere contact social în fiecare zi
- Pisica ar trebui să aibă ocazia să zgârie / să-și ascută ghearele în fiecare zi.
- Pisica ar trebui să aibă acces la un loc confortabil pentru odihnă
- Pisica trebuie să aibă acces la spații ascunse și spații pentru cățărare
- Pisicii trebuie să i se ofere posibilitatea de a-și satisface nevoile dietetice și de vânătoare
- Pisicii trebuie să i se ofere stimulare mentală
 
Vreau sa fiu pisica, atatea drepturi si nici o obligatie :) 

 

[:-)))]

Am retinut ca trebuie s-o lasi sa zgarie (deci unghii taiate: nu!) si la vanatoare. Cool sa fii pisica!

(cred ca si un soricel din ala de jucarie e bun pentru vanatoare, nu?)

 

Eu caut catzel pentru fi-miu, v_am mai spus... Ne-am hotarat la un canis pitic, ca-s inteligenti si veseli, energici si in plus nu lasa par. Deocamdata nu gasesc decat la crescatori departe de noi. Si costa o mica avere.

 

Azi e liber, ne-am trezit tarziu si mi-am propus sa fac...nimic. Doar o fripturica la grill. Am un vin alb muscat ramas de la ziua baiatului si am uitat sa iau apa minerala si toate-s cam inchise azi. grrr...

 

Ieri am fost la mall sa-mi iau capsule de cafea, numai acolo in zona noastra are masina mea de cafea reprezentantza... A fost ciudat sa revedem mallul dupa 3 luni+. Unele magazine si restaurante nu au deschis inca. Lume nu foarte multa. dar simplul fapt sa te plimbi pe indelete pe acolo, sa te asezi pe o banca si sa privesti oamenii care trec...wow, a fost o senzatie speciala, de libertate regasita.

A fost si comic, ca noi intram pe la un magazin care se intinde pe 3 etaje si avea o singura iesire spre mall, toate celelalte au fost blocate. Nu stiam asta si ne-am invartit la fiecare etaj pana am gasit iesirea.

Am mancat la un restaurant din mall si asta a fost placut. Lume putina, mese distantate (adica alternau mese cu scaune cu mese fara scaune).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...