Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Laura, îi înțeleg pe amândoi pentru că știu cum e să iei un 10 rotund și frumos sau o notă foarte aproape. Dar cu anii uităm astfel de dezamăgiri. Nota la română e greu de dovedit, e subiectivă. La matematică e fix cum îmi place mie. Ori e corect ori nu este.

 

Discutam cu fimea că eu am uitat nota de la bac. Nota finală. Nici nu știu unde e diploma că nu o am în Norvegia. Nu mi-a trebuit.

 

Dar ce diferențe culturale între țări. Fimea are medie 5.2 din 6 și e super mulțumită. A primit felicitări de la profesori, colegi dar e ea mulțumită de progresul ei. Iar voi atât de aproape de 10 și cu suferințe. Of of, cum se vede stresul. Noi aflăm peste câteva zile unde intră. Nu am notat data și am uitat. Nu dați cu roșii dar chiar m-am detașat de intrarea la liceu. Va primi un sms și va trebui să accepte sau nu locul.

 

Mihaela, am fugit de caniculă. Am fost la Oslo pentru pașaport. Am plecat pe soare, am ajuns la hotel pe o ploaie intensă de vară. După aceea am trecut marea către sud. Aici e cald dar e o casă de vacanță răcoroasă, în pădure cu multă vegetație pe lângă. Chiar adineauri m-am uitat pe Verisure și avem în living 32°C. Am rugat pe cineva să ude florile luni. Le-am dus la demisol în cabina de duș. Am dat pe ele cu apă iar la câteva am pus o sticlă de apă cu fundul în sus și sistem de picurare. Sper să reziste.

 

La hotel nu a fost chiar pustiu. Dar nu avea restaurant deschis și noi leșinam de foame duminică seara. În final am ajuns la un fast food. La mic dejun au tot felul de opțiuni, care mai de care ambalate. Prea mult plastic se folosește. La ambasadă ziceau să avem mască și mănuși. Am făcut rost de măști de la spital. De mănuși am uitat. Am cerut la hotel că am observat chelnerii că au. În final nu mai cereau mănuși la ambasadă. Erau persoane și fără măști pe acolo. Mai și veneau peste noi în antecameră. Eh, nu știu de ce se mai agită cu reguli. Pentru că nu se găsesc măști, nu se recomandă de autorități dar ei au pretenții să le ai.

 

În rest e așa o vacanță fără un plan bun. Cum s-a nimerit. Am trecut prin multe orașe pusti, e dezolant. Azi am fost la ceva cu pești, rechini. Puțini vizitatori. E ok dpdv al virusului dar ca impresie e puțin deprimant. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Michelle, la noi motivele de a avea baiatul un caine sunt mai mari decar inconvenientele. Sunt constienta ca sunt energici si vom lipsi zilnic de acasa si ca probabul voi sfarsi prin a avea eu grij de el, dar asta e, imi asum. Vara il las la pensiune pentru catei, nu la case particulare ca nu cunosc, cred ca e mai ok sa fie cu alti catei si ci oameni care se ocupa cu asa cevx . ..

 

treb sa iei in calcul ce faci cu vecini daca plânge și latră când e singur.

iarna când treb sa îl scoți la plimbare pe ger, vânt întuneric. fii sigura ca tu vei avea grija de el sa il scoți la plimbare, sa îl hrănești etc.

copilul când vine de la școala și activități e prea obosit sa se mai joace cu el. 

eu nu l as lasă la pensiune cu alți căței, ca se poate îmbolnăvi de la alții, plus ca din câte știu ii tine in cușca și ii scoate afara doar 1-2 ore pe zi.

prefer prin firma (rover) la familie pensionari cu  1-2 câini, sa se simtă ca acasă.

Dar am renunțat la multe vacante si ieșiri din cauza lui P. 
 

Te înțeleg f bune ca vrei sa îl iei pt băiat, sa aibă pe cineva sa nu fie  singur și nu spun toate astea sa te descurajez, îți spun cu sinceritate ca țin la tine si sa înțelegi cu adevărat la ce te bagi.

poate de încercare sa iei un cățeluș de la shelter pt câteva zile sa vedeți cum e.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, la noi si banuiesc ca si la voi exista “gradinite” unde poti lasa catelul ziua sau persoane care vin acasa si il duc la plimbare. Solutii exista, costisitoate dar exista.

Daca esti hotarata sa-l iei nu ezita, aduce multa bucurie si veselie. Fii-mea inca se ocupa de el, ea e responsabila cu plimbarea o data pe zi, spalat pe dinti, pieptanat, hranit seara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, depinde de la țara la țara cum e la căminele de câini. Chiar și de la zona la zona in aceeași țara. 
Ceea ce scrii tu, nu este la noi. Nici in NJ de ex. Sora mea are dou câini, mereu au fost bine tratati și ocupati, afara, la cămin. N-au luat boli și nici n-au stat in cuști. 
 

Fleur, despre ieșit iarna și pe ploaie, îți iei haine adecvate. Eu de când ies cu W afara indiferent de anotimp, am descoperit Frumusețea lor. 
Noi suntem trei in casa, facem cu schimbul la ieșit, de trei ori pe zi. 
 

Otlia, sunt multe feriboat spre Norvegia, dar noi am mers pe drum, de fiecare data in Norvegia. Dar nu am fost in Oslo. Voi puteți veni, Suedia nu e închisă. Dar apoi stați in carantina la întoarcere. Am citit știri ca in zona de nord au venit norvegieni la cumparaturi in Suedia. Sunt mulți (am citit de un grup de peste 5000 de persoane pe FB) care au cabane in suedia și nu pot veni, Pt ca nu vor sa stea in carantina la întoarcere. 
In sud la granița cu Danemarca, danezii trec la noi, deja de la Paști, an văzut și Reportaje. Dar suedezii nu sunt lăsați in Danemarca. Chiar asta era subiectul reportajului. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziiua,

 

Roli, imi  pare rau  de magazinul tau si ce sa-ti spun, iti doresc ca inviitor sa fie mai bine.

Strumphitza,  [pup]

 

Corina,  e o idee buna cu cursurile alea pentru ca piata de resurse umane e in plina expansiune.

 

Miha, concediul tau de anul asta e inedit si linistit si mie imi place. E  mai mult despre descoperiri personale.

 

Daniela eu sunt  la fel cu somnul.

 

Fleur, ce sa zic, un catelus e potrivit pentru Eric si asta e tot ce conteazza.

 

Laura, clipele alea sunt minunate de parca ne dorim mereu sa ne intoarcem acolo, sa mai simtim siguranta aia care ne ia toate temerile.

 

======

Azi vine instalatorul. Curge pe la cada pe la preaplin.

 

Astia de stau cu mine in casa au pus pe frumoasele mele trepte de lemn covorase de pasla (cica alearga pe scari si aluneca) si am nervi ca trebuie sa le aspir aproape zinic.

Toata ziua cu spiratorul pe scari.

Azi am tras si husa de la o umbrela [:-)))]

 

Am soare mullt pe terasa si am chemaat pe unii sa vina la masuratori si sa-mi fac o oferta de pret pentru niste pergole de umbrire. Cadrul din aluminiu, lamelele tot din aluminiu si se deschid inchid pe baza de telecomnda.

Ei ce sa spun? 9.000 euro una. [fal]

Mi-a pierit graiul  definitiv.

 

Am cerut alte ofertte pentru unele mai normale din panza, microfibra ce o fi.

 

Cu bicicleta. Fac 25 -30 km zilnic. Atata e o  tura. As putea sa fac tura dubla dar ies numai seara dupa 19 si se face  crepusculul de inserare si pe langa padure   a fost vazut un mistret. Si ma doare si noada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer sa știi ca și eu stau la soare cu țârâita. Pana la ora 10 (când ma trezesc :))) si după 16.30-17. In țările sudice mergeam la baie după ora 20, era foarte cald, ma feream de soare toată ziua. Eu am probleme cu insolația mai mult, de când am făcut aia nasoala pe plaja Santa Monica in California. Am mai făcut de doua ori de atunci și trebuie sa am mare grija. Niciodată nu am avut probleme, pana atunci... 

 

Eu obișnuiam să stau pe plajă cu orele, în soare puternic, asta din copilărie până acum aproximativ 25 de ani. Medicul mi-a spus că 2 ore de plajă e deja destul. Eu nu mă pot limita la doar 2 ore de stat pe plajă, dar încerc să fiu cât mai precaută. folosesc cremă cu protecție solară, stau îmbrăcată, stau la umbră. Știu că nu e bine și am avut norocul să mă ocolească răul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu mă străduiesc să aplic așa o disciplină în program și să îmi fac porția zilnică de mișcare. Merg pe jos de la serviciu spre casă, asta înseamnă 40-50 minute de mers rapid, la limita gâfâielii. Și fac cel puțin o oră pe bicicleta eliptică. Am avut bicicletă „normală”, da mă deranja statul pe șa, în plus asta eliptică implică mișcări mai intense și mai ample.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...