Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi cazurile se mentin la un nivel scazut, acum vad ca au fost 58 (31 mii cazuri, 1600 decedati)..am avut zile insa cu 10-20...acum se testeaza ft mult, testele sunt gratuite...si avem de ieri si app-ul : corona tracing (tot gratuit, platit de confederatie).

 

La nivel mondial, USA e pe primul loc (de ieri pana azi 40 mii de cazuri noi, la TV ziceau ca in sud e jale  [zirea]) : 2,4 mil (124mii decedati), urmata de Brazilia: 1,2 mil (55mii decedati), Rusia : 620mii (9mii decedati), India : 490mii (15mii decedati), UK : 310mii (43mii decedati), Peru : 269mii (9mii decedati), Chile : 260 mii (5mii decedati), Spania : 240mii (28mii decedati), Italia : 240mii (35mii decedati), Iran : 218mii (10mii decedati), Mexic : 203mii (25mii decedati), Franta : 198mii (30mii decedati), Pakistan : 196mii (4mii decedati), Germania : 194mii (9mii decedati), Turcia : 193mii (5mii decedati).   

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, focarul s-a cam mutat spre America de Nord si de Sud. Foarte multe cazuri acolo. Ce ma surprinde pe mine este cate teste fac de ex, in USA sau Brazilia, daca gasesc 3-40.000 cazuri pozitive/ zi, inseamna ca fac sute de mii de teste pe zi. Capacitate f mare. La noi de ex maxim am vazut ca s-au facut cam 12.000. 10-12.000 de teste in zilele lucratoare, 4-8000 teste sambata si duminica. De  s-ar testa si la noi mai mult, cred ca s-ar mai diminua virusul asta oribil, ca pot izola mai multa lume si s-ar termina mai repede. Asa cu mai putine teste, intinzi mai mult timp problema :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu scad cazurile dar nici nu cresc, decât ca număr, asta Pt ca au crescut mult numărul testărilor. Am socotit de 2 luni jumate încoace, ne menținem la 10-12% număr bolnavi la număr de testări. De o luna încoace s-au relaxat și la noi și de doua săptămâni și mai mult.

 

Totuși se menține ridicat fata de alte tari și de aceea nu accepta nimeni (aproape) sa călătorească suedezi in țările lor și reciproc. In același timp scad de la o zi la alta cei de pe iva, de 2 luni încoace. Și numărul morților, scade constant.
 

La noi asadar nu e din cauza relaxării cu din cauza creșterii numărului de teste. A recunoscut azi și OMS după ce ieri avertiza ca in suedia e nasol. Dar nu s-au uitat la situația de pe intensiv, unde am ajuns in 3 zile de la 200 la 170 și e in scădere.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, focarul s-a cam mutat spre America de Nord si de Sud. Foarte multe cazuri acolo. Ce ma surprinde pe mine este cate teste fac de ex, in USA sau Brazilia, daca gasesc 3-40.000 cazuri pozitive/ zi, inseamna ca fac sute de mii de teste pe zi. Capacitate f mare. La noi de ex maxim am vazut ca s-au facut cam 12.000. 10-12.000 de teste in zilele lucratoare, 4-8000 teste sambata si duminica. De  s-ar testa si la noi mai mult, cred ca s-ar mai diminua virusul asta oribil, ca pot izola mai multa lume si s-ar termina mai repede. Asa cu mai putine teste, intinzi mai mult timp problema :((

 

Monica nu poti compara populatia SUA sau a Braziliei cu populatia Romaniei. Populatie mare, teste multe, morti multi, dar raportat la populatie nr de morti e la jumatatea UK.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de vreo luna am renuntat la worldometers (pana atunci stateam vesnic cu el deschis, si tot dadeam refresh), pentru ca am ajuns la concluzia ca atata timp cat procedura nu-i standardizata, nu-mi spun nimic cifrele alea. in primul rand depinde de cate teste se fac, cate din ele sunt la pacienti noi si cate la pacienti deja cunoscuti, cum se declara (vezi Rusia, care mai avea un pic si-avea mai multi decedati de covid decat cazuri confirmate) etc.

 

cel mult imi puteam face o idee din procentul deceselor. cam atat.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am uitat la testele făcute la mil de locuitori, de asta l-am pus Pt Monica. Altfel nu ma uit nici eu, nu îl văd relevant. 
 

La noi se publica statistici zilnice și săptămânale de către institutul epidemiologic și de acolo am calculat săptămânal rata îmbolnăvirilor Pt Suedia. 

Acolo dau tot felul de statistici naționale. Inclusiv numărul de internați pe intensiv, zilnic.

Plus alte site-uri care dau statistici pe regiuni. 

 

Nu ma interesează vindecatii, la noi nu se declara și nici nu le văd importanta. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...