Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Curechi cu papusi

Zama de picioci

Crumple pe plec

Silvoita

Paprica de cartofi (noi ii zicem papricaș)

Piroste (asta am uitat ce înseamnă dar știu cuvântul, posibil sarmale)

ludaie

pogacele

ciurigai (se prăjesc in ulei sau untura)

Ratota

curechi umplut

balmos (am auzit dar cred ca e din zona Banat)

Zama de șălată

bulz

scovergi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roli, of, sper ca nu a patit nimic sotul, asta e cel mai important.

Si eu am derapat intr o masina din fatza mea asta iarna n- am patit nimic, masina destul de sifonata desi SUV, zici ca s din carton masinile astea.

 

Despre evolutia cazurilor, zic si eu ca nu doar cresterea nr de teste o explica, ci si relaxarea. Vezi Marcel Pavel, vezi Novak Djokovici. Asta e costul relaxarii si a fost stiut si asumat, dar depinde si de oameni cat de mare e costul.

 

Daa, sunt f incantata ca am planificat vacanta, imi da o stare de bine asteptarea si anticiparea si imi permite sa mi planific si restul verii, cat de cat.

 

La noi urmeaza un weekend ploios, profit sa fac un pic de ordine. Dupa glorioasa scoala la distanta, au ramas pe masa din sufragerie teancuri de carti, caiete, dosare. Am praf de doua degete peste tot in casa...etc etc.

Am si un serial grozav de terminat, Drfending Jacob.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce cunosc eu din lista Miannei

 

Curechi cu papusi = sarmale Zama de picioci = supa de cartofi Crumple pe plec (cred ca e pleu) = cartofi copți Silvoita = magiun de prune Paprica de cartofi (noi ii zicem papricaș) = tocănița de cartofi Piroste (asta am uitat ce înseamnă dar știu cuvântul, posibil sarmale) ludaie = dovleac, la noi ii spune ludău pogacele = turte mici făcute cu jumări ciurigai (se prăjesc in ulei sau untura) = ciurigaie, adica minciunele Ratota = omleta curechi umplut = varza umplută adică sarmale balmos (am auzit dar cred ca e din zona Banat) = mamaliga făcută in moare de varza Zama de șălată = supa de salata bulz = mamaliga scovergi = plăcinte, langoși

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost miercuri cu William la terasa. mi s-au parut f bune conditiile si metodele preventive.

se intra cu masca in restaurant, mesele la terasa la distanta asezate, masa, meniul dezinfectat, nu as putea spune ca am avut vreo grija… am iesit prin terasa si direct in masina. 

 

post-12506-0-26200200-1593205537_thumb.jpg

post-12506-0-18214600-1593205596_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost miercuri cu William la terasa. mi s-au parut f bune conditiile si metodele preventive.

se intra cu masca in restaurant, mesele la terasa la distanta asezate, masa, meniul dezinfectat, nu as putea spune ca am avut vreo grija… am iesit prin terasa si direct in masina. 

 

 

cati chelneri poarta masca? si dintre ei, cati o poarta corect? cata lume care intra la toaleta din interior poarta masca? sau poate la voi astea nu-s obligatorii, asa ca lasa impresia ca toate masurile-s ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...