Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvia, felicitari Crinei!!!!! a intrat in prima jumatate fara nicio pregatire, este un super copil! felicitari inca o data!!!

multumesc!

 

acum ca zici imi dau si eu seama ca asa e! cred ca aia din fata ei sunt cei pregatiti si aia de dupa ea nu.

mi-a fost mila de 2 copii cu 10 la engleza si romana si 3 la mate.

mai bine de fiica-mea, mediocra la toate dar admisa! [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cum e anul asta pe litoral? Aglomerat sau mai putin ca in alti ani? Pe mine ma sperie aglomeratia care se creeaza acolo, pe plaje, la terase etc. Hotelierii si patronii fiind interesati de vanzari, nu au nici o treaba cu distanta, cu aglomeratia, cu cat sunt oamenii mai rarefiati, cu atat au ei venituri mai mici. de aceea ma intreb: ii verifica cineva? Se mai dau amenzi? Ca aglomeratiile mari sunt reteta pt noi focare.... :((

 

Am fost eu la mare în acest weekend, în Jupiter/Neptun. Aglomerație mare pe plaja. La fel și la terase. Distanțare fizica greu de respectat. La terase nu toți ospătarii poarta masca și mănuși. La toaletele teraselor de pe plaja se poate întâmpla sa nu găsești hârtie sau sa fie mizerie, nu se face curățenie și dezinfectare periodica. Dar și turiștii sunt nesimțiți/nepăsători. La cata lume a fost pe plaja, ar fi trebuit sa fie du-te vino la toaleta, însă pentru ca apa marii a fost calda, majoritatea cu siguranta au urinat în mare... 

Nu am văzut nicăieri, nici în Jupiter, nici în Neptun, sa dezinfecteze cineva, cu ceva, șezlongurile, masutele, saltelele de plaja. Nu toate terasele au dezinfectant pentru mâini, nu la toate terasele se dezinfectează mesele și scaunele după fiecare turist/familie. Nici vorba de tacâmuri de unica folosință, sunt aceleași tacâmuri metalice, unii le baga în niste plicuri de hârtie, alții le înfășoară în șervețele, dar vârfurile tacâmurilor rămân expuse. Ba chiar am văzut o faza la o terasa, doua fetiscane, înarmate cu doua fete mari de masa din bumbac, așezate la o masă de pe terasa, stergeau tacâmurile spălate, era un morman enorm de tacamuri. Fetele aveau mănuși, dar masca o purtau sub bărbie. 

Și lista exemplelor și neregulilor pe care le-am observat ar putea continua... Nici vorba de controale, nici vorba de respectarea tuturor regulilor impuse de autorități. 

Părerea mea este ca șansele sa iei covid pe litoralul romanesc sunt mult mai mari decât în Bulgaria, Grecia sau Turcia, pentru ca la noi nu se prea mai respecta nicio regula, nici de către turiști, nici de către personalul de la terase, administrarea plajelor, etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah Roli da, totul e așa de ieftin in Ro Pt noi :)). Dar și in alte tari est chiar si vest europene. Concediul asta local nu e ieftin deloc :). Eu tot ma mir de unde are lumea bani sa vina in concediu pe insula. Dar are, sunt turiști chiar și acum. Nu ca înainte, Pt ca toate evenimentele sunt anulate, dar e lume, totuși. Așa cum ne place noua :). Nu e aglomerație. Oricum totul e adaptat stării actuale, toate restaurantele au marcaje cum sa stai la rând, mese depărtare, sunt controlați sistematic și închiși dacă nu respecta regulile și admit aglomerații. 
Pe plaja cea mai mare și aglomerata unde nu puteai arunca un ac in alți ani, o evitam in plin sezon, a fost foarte lejer, acolo am fost zilele trecute, e cel mai aproape de casa. 
 

Dar au fost aglomerații in zone din Stockholm pe plaje, am citit ca e cazul sa impună reguli și acolo. Deși cică soarele și caldura nu sunt deloc medii propice de împrăștiere. La fel și apa, nu se împraștie prin apa, nici in piscine. 
 

Plecam mai departe, sa vedem ce facem azi... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Ba chiar am văzut o faza la o terasa, doua fetiscane, înarmate cu doua fete mari de masa din bumbac, așezate la o masă de pe terasa, stergeau tacâmurile spălate, era un morman enorm de tacamuri. Fetele aveau mănuși, dar masca o purtau sub bărbie. 

Și lista exemplelor și neregulilor pe care le-am observat ar putea continua... Nici vorba de controale, nici vorba de respectarea tuturor regulilor impuse de autorități. 

Părerea mea este ca șansele sa iei covid pe litoralul romanesc sunt mult mai mari decât în Bulgaria, Grecia sau Turcia, pentru ca la noi nu se prea mai respecta nicio regula, nici de către turiști, nici de către personalul de la terase, administrarea plajelor, etc. 

Ce imagine .... si manusile alea or fi fost desigiliate inainte sa se apuce de treaba, oare? sau cine stie pe unde au pus mana inainte....

Si eu am aceeasi parere despre litoralul ro versus alte tari. In plus, avem un litoral atat de mic comparativ cu altii, incat e f. dificil sa gasesti locuri neaglomerate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca nu-i simplu, e un examen la varsta frageda. Am trecut cu amandoi prin examenul asta si am avut ceva emotii.

Crina isi dorea mult sa intre dar totusi a privit examenul relaxat si cred ca asta a ajutat.

Erau copii care ieseau plangand, suparati.Ea a fost foarte zen. Mai mult m-am agitat eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...