Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vacanta de vara dupa pandemie - unde?


Recommended Posts

Dar la bulgari se poate merge ? 

Litoralul rom nu il avem in calcul, poate in delta sau o pensiune la munte. 

Deci voi inca vreti sa va puneti planul de plecare in aplicare?

 

Sincer...nu inteleg, eu tocmai ce am reusit sa-mi iau banii inapoi pe biletele de avion, eu cred ca e un risc prea mare sa calatoresti anul asta, iar pentru o vacanta nu inteleg de ce sa-ti asum riscul. Nu vorbim doar de noi , ci si d ecei cu care intram in contact.

 

Sigur ca ma intristeaza anulatul acesti parti de concediu, dar ce sa fac acum...nu pot pune pe nimani in periol, nici pe noi , nici pe cei din tara(noi trebuia sa-l sarbatorim pe tata deci era tot familionul reunit), deci urmatoarele doua saptamini de concediu le vom petrece acasa.

 

Cum concediile au fost replanificate(am stat acasa cit  afost lockdpwn, partial in concediu impus, partial in somaj tehnic) nu mai sunt atitea zile disponibile, desi cochetez cu ideea de a pleca in toamna citeva zile aici in Germania, mai vad cum evolueaza situatia pina atunci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deci voi inca vreti sa va puneti planul de plecare in aplicare?

Sincer...nu inteleg, 

 

Fiecare are situatia lui familiala si face cum crede ca e mai bine si cum poate. Nu ma duc numai la distractie, ma gandesc la tata care e la azil si pe care nu l a vizitat nimeni de cateva luni.

Plus alte maruntisuri pe langa. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fiecare are situatia lui familiala si face cum crede ca e mai bine si cum poate. Nu ma duc numai la distractie, ma gandesc la tata care e la azil si pe care nu l a vizitat nimeni de cateva luni. Plus alte maruntisuri pe langa.

 

Pai tu crezi Ca eu am baut azi dimineata o cafea cu tata? [:)]

 

Insa pentru mine riscul e prea Mare, il pun pe el in pericol in primul rind....deci nu mi-as aduma riscul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar la bulgari se poate merge ? 

Litoralul rom nu il avem in calcul, poate in delta sau o pensiune la munte. 

Bulgaria si Grecia au deschis litoralul pentru turisti romani. 

Ieri Rafila a zis ca e mai safe sa mergi in vacanta la greci sau bulgari decat sa traiesti in Romania (au avut si au in continuare cazuri f putine, masurile luate in domeniul turistic sunt foarte riguroase). Zilele astea se discuta sa nu se mai stea in izolare acasa 2 saptamani dupa ce vii din vacanta din tarile astea. 

 

 

Noi personal nu avem nimic rezervat, dar in august, in functie de cum evolueaza situatia, ne gandim sa cautam o cazare last minute in Grecia si sa mergem cu masina, sa mancam la terase. Ramane de vazut daca o vom face sau nu, e doar o idee deocamdata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, mersi mult 

 

Ma gandeam la delta, pt ca e mai izolat, dar trebuie sa vorbim si cu prietenii nostrii.

In bulgaria am fost la balcic si in sud. Tare fain a fost de fiecare data, alt fel de turism. Grecia e prea departe pt drumul cu masina, pt noi. Poate altadata.
 

Andacos, vizitat e un fel de a spune, azilul e inchis, macar la poarta, gasim noi o solutie. Tatal tau locuieste singur? Mai are rude care il viziteaza, nu? 

p.s.  noi avem anticorpi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca va fi posibil si nu va mai fi carantina obligatorie in Ro si nici aici la intoarcere, vom veni in tara in iulie, la tatal meu.

Probabil vom face un test inainte, aici e inca posibil sa fii testat in clinici mobile, fara programare.

Avem noroc ca ne putem distanta la nevoie, nu suntem obligati sa locuim in acelasi apartament cu tata.

M ar tenta un mic sejur last minute in Bulgaria sau Grecia.

 

Daca nu se va putea, vom avea o staycation ...va fi greu, fara piscina, fara activitati sportive si altele. Iarasi daca se va putea, vom face excursii, de exmplu vreau sa l duc pe baiat la Niagara, el n a vazut o inca, si sa vizitam Marineland, zoo marin si parc de distractii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ministrul afacerilor externe al Germaniei a spus clar, toti cei ce vor imbolnavi de corona in timpul vacantelor, nu vor fi adusi in tara pe banii statului, deci suporta singuri consecintele , cum ar veni...

 

Germania nu recomanda vacante in afara graniteler, poate cel mult tari vecine Olanda, Austria, Elvetia...

 

Guvernul a dat bani foarte multi pentru a-si aduce cetatenii in tara la izbucnirea pandamiei, acum da recomandari si a spune clar ca nu va (mai) aduce pe banii populatiei in tara, pe cei ce risca si se imbolnavesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar probabil din start vor fi asigurarile medicale de calatorie foooarte scumpe, nu sunt peste tot asa? Adica stiu ca noi, cand am plecat peste granite, ne-am facut niste asigurari medicale care acopereau zilele rrspective.

Nu cred ca are legatura cu asigurarea medicala, de corona de poti imbolnavi si cu asigurarea in buzunar.

 

Probabil are legatura cu actul medical si sistemul medical de tara unde contactezi boala, daca ajungi in stare grava nu poti solicita sa fii adus in tara.

 

Nu am citit detalii referitoare la aceasta declaratie sa dau amanunte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...