Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cumparaturi online - castigul pandemiei


Recommended Posts

Viviana, eu am facut cerere sa platesc factura Enel direct din cont. Se poate asa ca am scapat de o grija lunara. Am pus bani pentru 2-3 ani si nu mai am bataie de cap.

Si eu  am debit direct (se ia diect din cont) pentru  1 Enel, 3 abonamente Vodafone si un abonament TV-internet Digi care de fapt nu e debit direct se plateste automat din site-ul lor.

 

Cu cardul  platesc 2 Enel-uri, 1 Engie (gazele) si 1 abonament  la apa.

 

Si sunt distribuite asa pentru ca imi este mie convenabil.  In felul asta si nu in alt fel.

 

Bineinteles ca si eu cand s-a anuntat starea  de urgenta am avut  grija sa imi  alimentez cardul si sa am si cash in  casa.

 

Dar  tinannd cont ca am atatea hangarale  de platit, summele  variaza intotdeauna si datele limita sunt toate diferite am fost  tare frustrata cand pentru plata cash mi s-a cerut in plus.

Mai ales ca de la  mine toti banii au plecat imbaiati la 60 de grade si frecati cu sapun.  [:I] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pepco, nu va mai fi cash in viitorul apropiat. La noi deja se cam scoate. Se poate plati de pe mobil daca nu ai cardul cu tine. Chiar si la magazine alimentare. Direct din cont.

Mancarea comandata online se plateste bine mersi cand trimiti comanda. La noi asa este automat. Doar nu se apuca sa o gateasca fara sa fie platita. Cine livreaza nu se ocupa de luat bani. Face doar livrarea, nu pune mana pe cash sau card.

 

Nu inteleg insa de ce preferi cash. Eu si daca iau capsuni din piata pot folosi card sau vips. Efectiv nu prea am bani in geanta.

 

cash inca se foloseste masiv in romania. asa ca protestez, vreau sa existe cash. am vrut sa platesc cu cardul la un magazin de cartier si nu am putut. in piata nimeni nu plateste cu cardul. sunt destule locuri unde se cere cash. nu mai zic ce misto e cand esti deja in carrefour si auzi in megafon "astazi nu pot fi facute plati cu cardul, toate aparatele sunt blocate, aplicatia nu functioneaza". inclusiv acum cate zile am avut problema asta intr-un magazin, de-abia a 3-a oara mi-a acceptat aparatul cardul.

 

la voi, poate. in romania dau comanda si mi-o aduce acasa, platesc la sosire, nici nu se pune problema de "doar nu se apuca sa o gateasca fara sa fie platita". n-am mai auzit de asa ceva. in unele locuri comand intotdeauna acelasi lucru, mai ca nu mai trebuie sa zic nimic. :)

 

nu vreau aplicatii pe mobil. am un mobil mai vechi, care nu accepta "n" aplicatii si instalari. nu vreau sa fiu obligata sa imi schimb mobilul, dand sute de lei, chiar si cu abonament, ca sa fiu "in trend" si sa download-ez, instalez aplicatii. nu vreau sa fiu obligata sa am aplicatii bancare instalate pe mobil. vreau sa fie dreptul meu sa iau aceste decizii cand si daca imi permit, nu sa ma oblige cine stie cine sa ma aliniez. sau, daca ma obliga, sa faca bine sa plateasca din banii lor, scoala online mi-a scos destui peri albi dpdv tehnologic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu cumpar pantofi si haine online, pt ca marimile difera de la o firma la alta si nu sunt sigura daca imi place materialul pana nu il vad.

pt william am cumparat online ca ii stiu exact numarul de pantofi la nike si pantaloni la old navy.

sotul mai cumpara online ca are doar citeva firme care fac marimi speciale pt cei inalti, iar pantofi in general poarta doar de la 1-2 firme.

 

am cumparat online in general electronice, electrocasnice, produse de constructii dar si veioze, lustre,draperii, galerii.

 

imi place sa cumpar online de la magazine ca pot sa le returnez imediat la magazine daca e ceva gresit cu comanda.

 

imi place amazonul ca daca e o problma cu comanda o rezolva imediat.

 

eu nu am renuntat la cash. am intotdeauna de urgenta o suma in casa.

 

platile la utilitati se fac direct din cont, iar cardurile de credit le platesc in intregime la sf lunii. 

 

nu fac nici o plata direct de pe telefon si nici nu imi accesez conturile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce, Michelle?

Eu folosesc cardul de debit in mod curent, desi am si card de credit. Prefer sa platesc cu banii mei.

De ce e asa riscant?

La voi nu exista protectie impotriva fraudelor, inclusa in ce platesti bancii lunar pentru administrarea contului?

La noi da, am avut cont la 2 banci pana acum si cred ca peste tot e la fel.

 

Chiar acum o luna, am fost avertizata prin mesaj text de la banca de o tentativa de frauda pe cardul meu de debit. A fost blocat automat si mi au dat altul imediat si gata.

Adica.mi se pare la fel de securitar ca si cu cardul de credit. Culmea la cardul de credit nu am avut tentative de frauda ( il folosesc mai rar, acolo unde nu se poate altfel, exemplu bilete de avion, inscrieri online la sporturile copilului etc)

 

Concluzie: consider securitara plata online cu cardul de debit, adica proprii tai bani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce, Michelle?

Eu folosesc cardul de debit in mod curent, desi am si card de credit. Prefer sa platesc cu banii mei.

De ce e asa riscant?

La voi nu exista protectie impotriva fraudelor, inclusa in ce platesti bancii lunar pentru administrarea contului?

La noi da, am avut cont la 2 banci pana acum si cred ca peste tot e la fel.

 

Chiar acum o luna, am fost avertizata prin mesaj text de la banca de o tentativa de frauda pe cardul meu de debit. A fost blocat automat si mi au dat altul imediat si gata.

Adica.mi se pare la fel de securitar ca si cu cardul de credit. Culmea la cardul de credit nu am avut tentative de frauda ( il folosesc mai rar, acolo unde nu se poate altfel, exemplu bilete de avion, inscrieri online la sporturile copilului etc)

 

Concluzie: consider securitara plata online cu cardul de debit, adica proprii tai bani.

 

e riscant ca te expui mai mult la frauda.

 

chiar daca banca iti da banii inapoi tot pierzi mai mult timp si iti faci nervi sa disputi, plus ca poate sa dureze pana primesti banii inapoi.

 

da si la noi exista protectie, noua ne-a fost hacked conturile de cateva ori inainte si ne-am cam invatat minte si de atunci am folosit numai credit cardurile.

 

nu platesc administrarea conturilor pt ca intotdeuana am mai mult decit suma minima neccesara.

 

vezi chiar tu ai spus, ca  la cardurile de credit nu ai avut problema...asta spune ceva. iti recomand sa vorbesti si cu un operator de la banca.

 

inteleg ca multa lume foloseste debitul ca are mai mult control si nu vrea sa cheltuiasca mai mult decit are...stiu ca si noi eram asa la inceput...dar cand esti controlat cu , cumparaturile nu face mare diferenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg, vrei sa spui ca in America nu e recomandat dar in Romania , da? 

Eu nu recomand nimic.

 

In America cardul de credit nu lipseste aproape nimanui,  in Romania cardurile de credit sunt in procent destul de mic.

 

Si poti sa ai un debit card special pentru plati online pe care sa pui  exact suma pentru cumparatura respectiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nu stiu cum e sa ceri banii inapoi ca nu a fost cazul. Tranzactiile dubioase au fost blocate din start de catre banca, eu nu am facut nimic decat sa sun la banca atunci cand am fost avertizata tot de ei, sa confirm ca nu sunt tranzactiile mele. Si sa merg la sucursala sa imi iau cardul nou.

 

Pe credit nu am avut fraude pentru simplul motiv ca din motive personale l am folosit foarte rar si pe site uri foarte securitare, de exemplu direct la compania aeriana. Sunt sigyra ca daca il foloseam zilnic la cumpatatuti as fi avut tentativa de frauda si pe acest card.

 

E un risc inerent cardurilor de orice fel, important e sa ai protectie.

Trebuie sa fie si la voi protectia la debit, indiferent ca platiti sau nu administrarea contului. Ca doar aveti checking account la ei.

 

In fine, eu nu sunt confortabila sa fac numeroase cumparaturi pe credit si sa am grija mereu sa acopar sumele.

 

E chestie de optiune personala pana la urma cum.platesti online, dar si pe credit si pe debit e safe. Daca nu intri pe site uri dubioase bineinteles.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...