Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cumparaturi online - castigul pandemiei


Recommended Posts

Si aici exista o formula hibrida, card de credit pre-platit. Adica il alimentezi cu bani ai tai, poti pune exact suma pentru o tranzactie online. Am si eu dar nu l folosesc niciodata, pentru ca e greoi si prost conceput. Din momentul in care il alimentezi platesti o taxa lunara la el, deci practic platesti ca sa depui banii tai. Plus ca nu e acceptat in multe locuri si pe multe site uri, repede imi vine in minte la cumparaturi in avion, de ex.

( Off topic, numai exemple cu avioane si companii aeriene imi vin in minte. Mi e dor de calatorii...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fleur am spus ca și la noi e protecție la card debit, nu asta e problema. mie nu mi s a întâmplat niciodată pe credit card sa am frauda și îl folosesc zilnic la cumpărături de 8 ani de zile. la debit carduri (bănci diferite ) am avut 3 fraude.

 

am sfătuită de lucrătorii bancari sa :

-folosesc creditul in loc debit

-in debit sa nu țin salarii, sume mari

-sa am cont Savings

-alerta când debit scade sub o anumită suma

-alerte acces cont

-transfer savings

-debit doar cu o zi înainte de a face plăti externe -plătesc billurile lunare automat din debit

 Poate treb sa te mai gândești, sa te sfătuiești cu cineva De la banca ... dar nu e greu sa fol credit , e vb de obișnuința. dacă vrei vb pe privat sau Chat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e o chestiune de securitate, sau mai mult de o cultura a creditului care e incurajat pe toate caile.

 

Asa cum tu, Michelle, esti patita cu cardul de debit, asa sunt patita eu cu cele de credit, nu dpdv al securitatii tranzactiilor, ci al usurintei cu care eu personal pot scapa fraiele.

Mie imi este greu sa urmaresc toate tranzactiile facute pe credit si sa mai adaug practic un bill lunar sau mai multe la care sa fiu atenta: cel al cartii de credit.

 

Mi am propus sa folosesc creditul la minimum, asa cum am spus numai acolo unde nu am alta optiune. Nu zic ca am si reusit inca :)

 

Cu privire la securitatea debitului nu imi fac probleme tocmai pentru ca am vazut ca banca e f atenta si blocheaza orice tranzactie sau o tine in stand by, daca iese din tipare.

 

Probabil ai dreptate cu savings ul, poate fi o optiune de tinut sume mari doar pentru a le proteja ca nu e cont atasat de card DESI la cumparaturi la comercianti daca ai observat ai si optiunea de a plati din savings. Deci, daca iti fura/cloneaza cineva cardul de debit ar putea plati cu el si din contul tau de savings.

 

La mine nu e cazul de sume mari pe debit...

Sa transfer salariul pe savings si sa jonglez cu transferurile o zi inainte de fiecare plata automata a facturilor, toate cu date diferite, e prea mult pentru mine.

 

Dar, vorba Vivianei, fiecare si le stie pe ale lui.

 

Monica, ai fost tare, da, se pare ca e la moda spalatul banilor!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un alt lucru pe care nu il pot plati cu cardul: intretinerea.

 

care intretinere nu stiu daca exista in alte tari si clar nu daca stai la casa.

 

sau biletele de autobuz.

 

sau taxele notariale.

asa e cu intretinerea... dar  depinde de asocatia de locatari.

in bloc la mine... exista cont in banca al asociatiei si pot plati cu cardul, trebuie dupa aceea sa  pun dovada in  cutia postala  asociatiei ca nu urmareste nimeni, asa ca prefer cash, si trebuie sa ajung sa citesc listele.

 

Pentru alte blocuri asociatia are soft special si le vine in email suma si multi au debit direct.

 

Pentru biletele de autobuz  pentru care trebuie sa platesi in Bucuresti a aparut facilitatea platii prin SMS. aproape numai pe asta o folosesc.

 

Am multe chestii pentru care trebuie sa  platesc cash.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un alt lucru pe care nu il pot plati cu cardul: intretinerea.

 

care intretinere nu stiu daca exista in alte tari si clar nu daca stai la casa.

 

sau biletele de autobuz.

 

sau taxele notariale.

 

Intretinerea merge platita si online, depinde de asociatie, sa aiba un cont deschis la o banca. Iti da IBAN-ul si poti plati. Noi avem fie optiunea cash, la casierie, cf orarului sau plata in cont. Pe perioada starii de urgenta au suspendat am platit doar online, nu s-au mai facut incasari cash. Tb scris luna, nr apartamentului si suma exacta din liste, ca sa poata ei identifica usor.

 

In rest, da la piata nu merge cu cardul sau la alti mici comercianti care nu au POS. Dar au cam inceput sa aiba marea majoritate.

Bilete/ abonament de transport in comun, depinde de oras, noi avem carduri pe care le poti alimenta cu bani, prin contul online STB, dar recunosc ca e un pic anevoios, nu am facut de multe ori treaba asta, tot cu banii cash m-am dus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in galati, cand am ajuns, pentru tramvai cumparai bilet de la vatman direct. de cand cu Covid nu mai e voie, asa am citit, ca de ajuns, nu am mai ajuns prin orasul asta. poate au montat automate de bilete.

 

la mine se vand la chioscurile de ziare bilete.

 

asociatia nu stiu daca are cont bancar, dar cu atatia batrani in zona, posibil sa prefere sa evite complicatiile, mai ales ca batranii sunt categoria de risc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...