Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

Merci, szy. M-am gandit eu ca e cam mult lichid,dar era prea tarziu.

 

Am mai facut frisca batuta separat si amestecata cu mascarpone pt tiramisu si a fost ok.

 

Judoka atentie insa, proportiile difera in functie de ciocolata; alba, cu lapte, neagra.

 

  • 670 g ciocolată albă + 330 g frișcă
  • 500 g ciocolată medie (pâna la 50% cacao) + 500 g frișcă
  • 330 g ciocolată neagră (peste 50% cacao) + 670 g frișcă + 100 g zahăr (doar la cele peste 60% cacao)

Eu in general fac asa, ochiometric, dar nu bat ciocolata cu frisca: pun ciocolata la topit cu un pic de frisca, las sa se raceasca, bat frisca, incorporez ciocolata topita si racita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu sunt in pana de idei. Duminica avem niste musafiri la ciorba de burta, deci o sa fie ciorba de burta, o salata de boeuf cu legumele de acolo, niste icre. O sa fac si o friptura cu piure, ca sa fie.

Asta seara habar nu am, poate o iahnie, maine nu stiu, sa vad ce gasesc :))), poate un resto de inceput de vacanta :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am 'descoperit' acum ceva timp pe Yotam Ottolenghi, azi am facut reteta de vinete la cuptor  - delicioase si ce aromate sint. Daca va plac vinetele o recomand. Din retetele lui am mai facut si tarta cu brinza de capra. 

Vad ca e si pe savori urbane: 

https://savoriurbane.com/vinete-la-cuptor-cu-lapte-batut-si-ulei-de-dovleac/?fbclid=IwAR2B8mYu9rMhreQdN89Qqnx38HiOtZVOA_sLfAQRkPuaaixvdMw6XPWB0r8

post-23178-0-22875200-1634909643_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu astazi am s afac o friptura la cuptor, probabil cu piure de cartofi si ceva legume , pentru miine vreau sa fac un quiche, nu stiu exact cu ce, cred ca cu zuchinni, ceva sunca...nu stiu exact ce reteta , poate o intreb pe vecina care ne.a facut de vreo citeva ori cit nu am avut cuptor si a fost foarte buna.

 

Mai vreau s afac niste chiftele si poate o fasole cu ceva afumatura.

 

Desi nu-mi place sa fac , as vrea o placinta cu mere, insa nu stiu cum sau unde sa gasesc foi de placinta, ca nu stiu sa fac singura [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu astazi am s afac o friptura la cuptor, probabil cu piure de cartofi si ceva legume , pentru miine vreau sa fac un quiche, nu stiu exact cu ce, cred ca cu zuchinni, ceva sunca...nu stiu exact ce reteta , poate o intreb pe vecina care ne.a facut de vreo citeva ori cit nu am avut cuptor si a fost foarte buna.

 

Mai vreau s afac niste chiftele si poate o fasole cu ceva afumatura.

 

Desi nu-mi place sa fac , as vrea o placinta cu mere, insa nu stiu cum sau unde sa gasesc foi de placinta, ca nu stiu sa fac singura [clo]

La noi se găsesc in orice supermarket la raionul unde este untul și margarina. Cred ca exista și variata înghețată, la raionul frigorific. Eu am luat și am făcut ieri placinta cu iaurt și stafide. O bunătate. Am făcut si picioare de rata la cuptor cu piure și salata. Azi beef stroganoff .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...