Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

Judoka [flo]

 

acu multi multi ani am postat reteta originala (de la strabunica din Bistrita, fara drojdie, ca altfel e cozonac :-)) pe culinar, las linkul. http://www.culinar.ro/forum/continut/retete-in-imagini/9650/baigli/

 

Pentru cornulete recomand retetele de la Savori Urbane (tot cele fara drojdie).

https://savoriurbane.com/cornulete-fragede-cu-untura-si-smantana-umplute-cu-nuca-rahat-sau-magiun/

Ma gandesc ca la voi nu gasesti untura, dar se pot face cu unt (cred ca e valabil si pt reteta mea de baigli - 3 linguri untura inlocuite cu 5 linguri unt 80% grasime)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu incep sa mi fac listele, traditionale :-)))

La capitoul dulciuri trebuie sa fac si eu baigli (la noi se gaseste mac gata macinat in pungi de 200 g - mare avantaj)

Ma gandeam sa fac din timp cojile pt nuci :-)  Azi ma simt curajoasa si plina de rabdare :-)))

Timpul va fi tare scurt, voi fi la serviciu in zilele saptamanii, deci va trebui sa fac tot ce pot seara.

Sarmalele le voi umple si le voi pastra la congelator.

Daca ma decid sa fac fursecuri (turta dulce cred) le fac tot asa cu o saptamana inainte.

In rest supa de pui, beaouf, friptura de porc si va mai trebui sa fac o prajitura cu crema (poate tortul triociocolata ?!).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, forma de waffe e prea scumpa , nu dau atatia bani sa o folosesc de cateva ori pe an. Cine vrea poate manca pe afara :) 

 

Szi, se gaseste untura peste tot, vine la pachet ca si untul.

Dar eu nu vreau sa ma gandesc la Craciun inca. Nu si nu.

 

Vreau niste sarmale, poate diseara le fac. Pentru ca e si post vreau sa reduc drastic carnea, sa fiu si in ton cu climate change:)))  , si m-am gandit la niste salata ruseasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa fac , in mare, o lista pt decembrie si sarbatori si am niste nelamuriri.

 

Ai mei vor cornuletze.

Aveti o reteta buna, incercata?

Am vazut retete cu si fara drojdie, se pune drojdie la cornuletze? Deasemena am citit de cornuletze cu bors. Sunt bune?face ceva borsul ala in compozitie?

 

Szi, stiu ca tu faci baigli. Ai o reteta si pt noi? Please.

 

Eu am reteta cu bors si drojdie. Sunt f bune dar fac f rar, sunt si de post, numai cu ulei, bors, zahar, faina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Szi,

 

merci mult .  [flo2]

Banuiesc ca margarina o pot inlocui cu unt. Nu consumam margarina. 
 

Cu un week end- doua inainte facem biscuitii/cornuletze si ce ne mai hotaram, ca sa nu ma aglomerez cu toate in ultimul moment .Si e si haios pt copii.
Plus  facut aprovizionarea, urasc sa ma calc in picioare prin magazine.

 

Collins, daca ti se pare scump, nu lua.
Noi facem mai des, plus ca nu e chinezarie. La aparatura incercam sa luam ce e mai de calitate, sa te tina si sa fie bun, daca tot cumperi.Or fi si din astea mai ieftine bune, nu zic nu, dar trebuie sa stii care.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi -o friptura de porc la cuptoz si vreau sa fac cartofi copti cu un sos de brinza/smintina, am tto mincat pe la tirgurile de craciun, restaurante dar eu nu am facut niciodata desi imi plac foarte mult.

 

Sper sa reusesc sa fac si o prajitura cu mere, ma tin de o luna sa fac si tot nu am chef sau intervine altceva.

 

Nu stiu pentru miine, am niste carne de vita in congelator , poate un gulas de vita...de fapt nu am nicio inspiratie pentru saptamina viitoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...