Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

Duminica am facut somon la cuptor cu cartofi natur.

Reteta mea de somon e foarte simpla, o fac de mult timp. Marinez o bucata marisoara de fileu intr-un amestec de sos de soia, ulei de masline, lamaie si cimbru.

O pun la cuptor in tava jena cu tot cu marinada ramasa si jumatate de ceasca de apa.

In jumatate de ora e gata, se topeste in gura.

Nu curat fileul de solzi, il pun la cuptor cu pielea in jos si cand servesc, pielea se desprinde si ramane in tava.

Somonul trebuie sa fie de calitate, il prefer cel de Atlantic, apoi cel de crescatorie daca nu gasesc primul. 

 

Azi am fiert o supa din amestec de leguminoase, linte, mazare uscata si altele. Am oprit-o fara sa o finalizez pentru ca nu mai am vegeta si mi se pare ca e fara gust doar cu sare. Folosesc vegeta fara mgm, voi cumpara si o termin dupa amiaza.

 

Si am pus la cuptor muffins cu afine (reteta Ricardo daca e cineva interesat).

 

Redactor, interesanta ideea cu betisoarele de bambus pe tigaia gril.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu iar am mancat in deplasare zilele astea :)/

Maine vreau sa fac o cananitza de porc, un fel de papricas cu piure, salata de vinete si salata de conopida.

Sambata friptura de porc cu salata

duminica mergem la lac si o sa picnicam acolo. cred ca fac o salata de cartofi si snitele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sotul a fost in spital pentru cev investigatii, nu am facut ardei umpluti, iar acum iar avem canicula pentru 2-3 zile.

 

Am avut spaghetti cu ton, cartofi prajiti cu salata, curry de pui , astazi o sa fac o salata mare cu brinza, eventual ceva oua ochiuri

 

Dana sanatate sotului tau!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Curry de pui (cu pulpe superioare dezosate) si orez simplu.

O tavă de lasagna azi.

Și am luat de la fermă căpșuni și cel mai bun porumb de fiert pe care l- am gustat până acum aici, e bicolor, cu boabe albe si galbene. Vreau să mai iau porumb mâine, că nu știu când mai ajung în zonă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi !
Sambata am facut o ciorba foarte buna cu multe legume si carnita de porc.

Duminica am pus la tava piept de pui si pulpe de pui (lasate la marinat de sambata) cu artori, ciuperci si babycarrots. Am mancat o tona de mujdei cu smantana. 

Pe post de dulce am avut budinca :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...