Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

Sambata am facut o supa pe pui (in care am fiert duminica galusti de gris), apoi am facut salata de beuf. Am mai avut si o conopida si am facut cu usturoi, patrunjel verde, maioneza pt uns pe paine. Am facut o juma` de portie de pilaf cu piept de pui (pt pofticiosii casei). Seara am combinat un blat simplu de prajitura cu crema de budinca de vanilie + frisca si un mix de compot de fructe, a iesit foarte buna :-)

Duminica pt pranz am prajit cartofi si aripi kfc (Edeia) si aveam salata de varza.

Si cam atat, pana nu s goale caserolele :-)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur bravo!! Auzi la ea: sarmale in 2 timpi. Mie impachetatul mi se pare cel mai lung :), de aia cel mai des fac un soi de varza à la cluj, dar fara stratul ala de orez.

 

Eu o sa fac o varza calita cu confit de canard. Am rata gata confiata, imi trebuie varza acra. Merg maine la mag romanesc sa iau.

 

Zilele astea am facut placinta cu branza sarata, friptura de porc cu pere si ghimbir cu garnitura de piuré, tocanita de porc cu ciuperci, pastrav prajit cu mujdei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost doua zile la sora mea-nu am incalcat absolut nicio restrictie impusa de corona, am avut pastrama de oaie la gratar cu must, salata de bpef , tochitura cu mamaliguta si usturoi sau hrean-dupa pofte si preferinte.

 

Ieri am servit niste salata de boef ca mi-a dat sora mea si la pachet, astazi iar am fost sub stres cu sotul, iar a tras o tura la spital insa mi-a deranjat zenul dinnoi asa ca vom comanda ceva probabil, miine vreau sa fac niste kasler cu ananas si ardei rosu, cu garnitura de orez si vreau sa iau varza sa fac cu carne.

 

Pentru we cred ca gulas de vita...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fleur bravo!! Auzi la ea: sarmale in 2 timpi. Mie impachetatul mi se pare cel mai lung :), de aia cel mai des fac un soi de varza à la cluj, dar fara stratul ala de orez.

 

Mersi. A nu se înțelege că le-am făcut "în 2 timpi și 3 mișcări" ci pur și simplu în două etape. E prima dată. Până acum le făceam și fierbeam în aceeași zi, îmi lua toată ziua. Acum le am împachetat și pus peste noapte în frigider, a doua zi dimineață le am pus la slowcooker cu zeama.

 

Le am făcut cu frunze de viță din borcan și a mers mai repede împachetatul.

Cu varză murată voi face de Crăciun abia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a adus aminte Letitia de ciulama, asa ca am facut si eu, de ciuperci doar. Cu mamaliga langa, un deliciu. Bine, ca pe urma m-a incercat bila, e partea a 2-a. [ups]

Am mai facut pizza cu pepperoni si ciuperci si pui la cuptor cu salata de sfecla rosie.

Zilele astea nu am nicio idee, poate o supa cu galuste si o tocanita de ceapa cu afumatura.

Am varza de bagat, sa mai pun niste gogosar si conopida, chestii de toamna.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si iar e luni ...

Vineri seara am facut penne cu sunca si panna.

Sambata am facut ficatei de pui, i am mancat frecati cu unt :-)
Apoi am facut o ciorba cu de toate si am pus la fiert in multicooker sarmale cu ciolan afumat. Am fiert cartofi in coaja + oua (din astea am facut o salata cu porumb si maioneza). Seara pe la 10 am scos din cuptor o praji cu mere(cu aluat fraged clasic).

Duminica la pranz am avut broccoli+cartofi dulci trasi la tigaie cu parmezan, cateva snitele si 2 pastravi prajiti, mujdei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...