Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Andacos, ce bine arata muraturile, sa nu le fie de deochi!

 

Eu am facut ciorba de perisoare, e pe foc, plus doua tigai de chiftelute. Am folosit toata caserola de carne tocata, de 1 kg si ceva

Foarte bune au iesit chiftelele, nu am avut timp sa le fac vreo garnitura ca trebuie sa merg sa iau baiatul de la scoala. Le mananc cu paine si sos sriracha!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, ce bine arata muraturile, sa nu le fie de deochi!

 

Eu am facut ciorba de perisoare, e pe foc, plus doua tigai de chiftelute. Am folosit toata caserola de carne tocata, de 1 kg si ceva

Foarte bune au iesit chiftelele, nu am avut timp sa le fac vreo garnitura ca trebuie sa merg sa iau baiatul de la scoala. Le mananc cu paine si sos sriracha!

Am luat si eu azi, dar acasă am observat ca e extra HOT! Așa e și al tău? E bun, ca ai mei maninca mult chilly, dar mie mi-a luat gura foc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e extra hot, mie îmi place la nebunie, oricum nu pun mult, câteva picături.

S-a dovedit a fi un succes cu fiu-miu! De-abia astept sa am și eu cu ce-l minca, ca azi eu am avut ardei umpluți. Mulțumesc de pont! [flo2]

 

update: barbata-miu e addicted, a mincat ardeii umpluți cu sosul asta și mi-a spus să-ți mulțumesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vineri seara am facut un tort de zahar ars, jumate am dus dus la o prietena.

Sambata am facut mamaliga cu branza de burduf/smantana/cascaval ras.

Intre timp pregatisem o ciorba cu carne de porc si zarzavaturi (mai multa mazare de data asta). Plus am pus la multicooker fasole cu ciolan.

Dupa-masa am facut si un toros (pe costite).

Duminica dimineata am prajit snitele din piept de pui si am facut cartofi natur cu mult patrunjel verde, apoi am tras la tigaie broccoli+cartofi dulci cu parmezan. Dar la pranz am avut comanda si spaghete cu rosii :-))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

S-a dovedit a fi un succes cu fiu-miu! De-abia astept sa am și eu cu ce-l minca, ca azi eu am avut ardei umpluți. Mulțumesc de pont! [flo2] update: barbata-miu e addicted, a mincat ardeii umpluți cu sosul asta și mi-a spus să-ți mulțumesc.

 

Cu mare plăcere! Și eu am devenit addicted și chiar fiu miu care acum o lună nu punea gura pe nimic picant.

L am mai încercat cu șnițel de pui și cu garlic breadsticks, un deliciu de fiecare dată.

Deci, trăiască sosul sriracha!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...