Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Gustul nu se compara cu cel al unei friteuze obisnuite. Sper sa te obisnuiesti cu gustul sa nu ramina in vreun dulap nefolosita.
Daca nu mi place o dau înapoi. Pana acum nu am sesizat un gust deosebit. Ma bucur ca nu mai folosesc așa mult ulei.

In seara asta am făcut 5 ciotoiase de pui, 2 cu pesmet ( KFC) și celelalte doar cu condimente, 30 min la 370 au ieșit perfect.

le-am stropit un pic  cu ulei ( treb sa imunizat un spray) și le am întors o data.

Imi place ca nu se mai murdărește aragazul, nu le mai ard cât stau pe  DC [:)] , dar tot miroase in casa (de asta nu am scăpat).

so far sunt mulțumită... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu astazi face carnati.

De vreo 2 sapt se uita cu orele pe YouTube de rețete si a vazut la niște italieni ca la cârnați  nu toaca carnea la masina, o taie mărunt cu cuțitul.

Ieri cum a venit de la munca s a apucat ca taie carnea mărunt, mărunt...eu nu as fi avut asa rabdare .

Mai zicea ca italienii nu pun apa în cârnați. Voi puneti?

 

Tare curioasa sunt ce minuni o sa iasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatăl meu frământă cârnații cu un pic de vin.

Eu nu fac, e muncă prea multă.

 

Azi am făcut supă-cremă de conopidă. Rețeta obișnuită dar a ieșit deosebit de delicioasă. Am pus verdeață din grădină și un cățel de usturoi zdrobit.

La felul doi fileu de păstrăv somonat la cuptor cu garnitură de fasole verde.

 

Mâine vreau să fac fasole și câteva cotlete de porc la grătar. Și un desert la care nu m am hotărât încă, poate o cremă de zahăr ars sau o prăjitură turnată sau un ștrudel cu mere și nuci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, dar si la noi in Ardeal sunt zone unde cirnatii s efac asa, cu carnea taiata marunt, stiu ca a facut si tata intr-un an, dar mie nu prea mi-.au placut, poate doar obisnuinta -cirnati cu carne tocata fin, nu stiu ce s aspun, cert e ca nu m-au dat pe spate.

 

Da...eu pun apa in compozitia cirnatilor, ca altefel nu ii pot face, nu ies din masina de tocat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

michelle, dar si la noi in Ardeal sunt zone unde cirnatii s efac asa, cu carnea taiata marunt, stiu ca a facut si tata intr-un an, dar mie nu prea mi-.au placut, poate doar obisnuinta -cirnati cu carne tocata fin, nu stiu ce s aspun, cert e ca nu m-au dat pe spate. Da...eu pun apa in compozitia cirnatilor, ca altefel nu ii pot face, nu ies din masina de tocat.

 

a amânat pe maine misiunea Cârnații, vrea sa mai cumpere carne sa facă 1-2 Porții  tocata fin la masina  și sa ii mâncam proaspeții și pe ăștia carnea tăiată mărunt ii tine 2 sap la frigider.., un întreg proces la care eu nu ma bag. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am făcut vegetale la “fraierul”  [:-)))] meu. Au ieșit f bune. 

Dar am văzut astăzi alta minune in magazin “Sous vide” nu știu cum funcționează,  era o cutie mare din plastic cu un mecanism Atașat...

anyway eu nu mai cumpăr nimic ustensile/ aparaturii de Bucătărie ca și asa nu prea ma omor cu mâncatul și gătitul din plăcere. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem “frierul “ de vreo 2-3 ani . 
e foarte bun și rămâne pe blatul de Bucătărie, lângă mixer , cafetiera și mașina de tăiat . Mie îmi plac cartofi prăjiți . Dar prăjesc și nuca/ alune de prăjituri și zucini sau vinete de pus pe pizza. 
 

Supa de linte și chiftele de legume  

 

chiftele de legume sunt demențiale . Am încercat de multe ori pana mi- a adus Germina ( așa e pe DC :))))

secretul e ca îți trebuie faina de năut și praf de copt 

 

dovlecei, vinete cartofi tăiate / rase scurse bine

ustroi, ceapa, bulion

sare și piper . Și prăjite in ulei . 
 

si pavlova . 

am un kil de albușuri și nu știu cum sa îl folosesc 
 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, am avut sare grunjoasa de la rusi, exact ca a noastra de acasa.

 

Trebuie sa-mi fac timp sa ma duc in garaj sa controlez borcanele, cel din bucatarie-desi s-a tulburat un pic zeama, sunt ok, desi-cum spuneam , nu au fost de buna calitate.

 

Eu am pus apa fiarta, saramura adica, si de data asta , la sfatul sotului, am strecurat saramura prin servetel de hirtie, el spune ca asa se reduce calcarul, noi avem apa foarte calcaroasa si cred ca si asta influienteaza la...esecul muraturilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...