Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Valentina, intre prima si a doua poza...mi s-a descarcat telefonul [:-)))] [:-)))]

 

Pentru ca am mai avut discutia cu ruladele de vita acum ceva timp, am vrut sa arat carnea din care sunt facute.Deci bucata aia de carne(desi e relativ subtire, eu o mai bat un pic cu ciocanul de carne), o condimentez cu sare si piper, o ung cu mustar, pun 2-3 feliute de sunca-nu-mi iese acum denumirea exacta, e sunca uscata la aer si usor afumata(eu pe asta am folosit-o https://de.wikipedia.org/wiki/Schwarzw%C3%A4lder_Schinken ), feliute de castraveti murati (in otet) si ceapa.

 

Se ruleaza, se fixeaza cu ace speciale sau se leaga cu sfoara sau pur si simplu cu scobitori.

 

Eu le-am facut si le-am congelat , le fa pe 25 alaturi de pulpe de gisca, amnele cu varza rosie, galuste de cartofi si sos.

 

(Ruladele le dau la foc rapid in tigaie, si apoi le bag la cuptor cu ceva fluid si le las 2-3 ore, ies o bunatate)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ruladele arata ff bine! Cred ca sunt si f bune :)

Daaaa...sunt foarte bune, se imbina aromele alea date de sunca, mustar, catsraveti si ceapa...iar carnea e atit de frageda ca se topeste in gura.

 

Poate nu sunt extrem de aratoase-e destul de dificil sa le rulezi sa arate bine, iar bucata d ecarne din poza, e destul de lata, nu tote bucatile sunt insa asa-insa sunt extrem de gustoase.

 

Si daca le faci din timp-cum am facut eu...nu ai bataie de cap-

 

Piatra mea de incercare anul asta vor fi pulpele de gisca!!!! [fri]Vreau sa le fac cu mere...va spun cum au iesit!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ce bucata este? pulpa? 2-3 ore la cuptor nu e mult?

Cred ca depinde de cuptor, nu stiu exact sa spun, pe incercate iti dai seama cind e gata(eu rup o bucatica de carne cu furculita).

 

Eu le tin undeva la 2 ore, acoperite, la aer cald undeva la 180"C!

 

edit. Carne-nu stiu exact, m-ati intrebat si data trecuta insa nu ma pricep, la noi asa se gaseste, carne speciala pentru rulade.dar ma duc sa gogalesc putin s avad ce parte este.

 

edit 2. Da, pulpa, pulpa superioara!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde de cuptor, nu stiu exact sa spun, pe incercate iti dai seama cind e gata(eu rup o bucatica de carne cu furculita).

 

Eu le tin undeva la 2 ore, acoperite, la aer cald undeva la 180"C!

 

edit. Carne-nu stiu exact, m-ati intrebat si data trecuta insa nu ma pricep, la noi asa se gaseste, carne speciala pentru rulade.dar ma duc sa gogalesc putin s avad ce parte este.

 

edit 2. Da, pulpa, pulpa superioara!!!

Dana deci găsești carnea așa întinsa? Ce fain!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana deci găsești carnea așa întinsa? Ce fain!

Vad ca acum merge sa citez...da, s egasesc asa de cumparat, insa bucata aia din poza, chiar e ...deosebita, nu toate sunt asa, am avut si mai "deformate".

 

Insa nu e o problema, doar aspectul estetic nu e la inalt nivel, gustul e acelasi! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...