Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

Cumva , cind m agindesc cite bunatati ne asteapta...parca n-a gati nimic pina atunci!!!

 

Ieri am facut o tocanita de cartofi cu carne(eu nu prea fac asa amestecat ca nu-mi place...dar a iesit buna) am mincat cu muraturi-v-am spus ca am muraturi anul asta, da????

 

Astazi niste spaghetti date prin ulei de masline cu ustruroi si niste snitele de piept linga.

 

Nu stiu miine, eu as vrea o salata de fasole...dar s avad ca ai mei nu maninca asa ceva!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici eu nu mai gătesc până miercuri, când fac piftia din picioare de porc și poate sarmalele cu varză murată sau desertul care trebuie să stea peste noapte ( Albă ca Zăpada).

Joi fac salata boeuf și tortul cu nuci și frișcă, blat fără făină. Și biscuiții pentru Moș!

 

Nu fac cozonac anul ăsta, să văd dacă mai găsesc cozonac Dobrogea, am luat unul sa gustăm și a fost bun.

 

În prima zi de Crăciun încerc boeuf Wellington și somon( de rezervă dacă vita nu iese cum trebuie, e prima dată când fac reteta) Garnitură cartofi la cuptor cu usturoi si varză de Bruxelles cu chorizo.

Toate astea vor ține până de Revelion.

 

De Revelion piftie de curcan, pulpe de curcan la cuptor, aceleași garnituri de cartofi și legume și un tiramisu, jumate cu cafea jumate cu căpșuni.

 

Zilele astea mâncăm ce mai e prin frigider, ieri am făcut canelonni cu carne, mai avem, apoi cartofi pai la air fryer cu ochiuri, din astea.

Poate o ciorbă de fasole că se face rapid.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, băiatul tău maninca piftie și sarmale? Al meu nu pune gura! Eu mai fac ca vrea bărbatul, altfel nu as face, ca nici eu nu sint înnebunită.

 

De Crăciun fac un fel de drob (sa țină 2 zile) și cordon bleu pentru ziua de 25, ciorba de fasole cu afumătură, salata a la ruse, pate de pasare, etc. Și tort pădurea neagră. De anu

 nou ciorba de burta, sarmale și nu mai știu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu merge sa citez...din ce faci cordon bleu,porc,vita sua pasare?

 

Cred ca merge Gouda, sau Emmentaler feliata..

 

(voi nu aveti probleme cu forumul?)

 

Voiam sa spun ca si eu astept sa vad ce spune Fleur...nici fifi mio nu maninca sarmale, racitura, ciroba...nu-mi vine acum in minte vreo mincare romaneasca pe care sa spun ca o maninca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fleur, băiatul tău maninca piftie și sarmale? Al meu nu pune gura! Eu mai fac ca vrea bărbatul, altfel nu as face, ca nici eu nu sint înnebunită. De Crăciun fac un fel de drob (sa țină 2 zile) și cordon bleu pentru ziua de 25, ciorba de fasole cu afumătură, salata a la ruse, pate de pasare, etc. Și tort pădurea neagră. De anu nou ciorba de burta, sarmale și nu mai știu.

 

Sarmale și ciorbe mănâncă, piftie nu pune gura. Nu i place textura gelatinoasă cred, deși jello mănâncă fără probleme ha ha ha! Exact așa eram și eu la vârsta lui. Știu că nuci cremă de zahă ars nu mâncam, că tremură ca piftia.

 

Pun mai târziu reteta de tort fara blat, tre sa o scot si copii, nu e de pe net.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...