Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Valentina, am vazut o emisiune pe Arte si se pare ca studiile din ultimii ani arata ca fibra este dieta preferată a bacteriilor din intestinele noastre - nu numai că le permite să înflorească și să se înmulțească, ci le permite și să producă acizi grași în lanț scurt cu efecte antiinflamatorii.

Fără acest aliment esențial, microbiota slăbește, și suntem mai vulnerabili la inflamații și boli. Prin urmare e esential sa mentinem, sa întăririm și sa refacem flora intestinala. Pt asta e suficient sa consumam 25 de fructe și legume diferite pe săptămână pentru a îmbunătăți diversitatea microbiotei cu 30% în doar șase săptămâni.

 

sigur ca le socotesti si pe alea din ciorba.

Daca ai mancat ceapa verde, ceapa rosie, ceapa galbena asta inseamna 3 legume diferite.

Varza, varza murata, fasolea, cartoful sunt mana cereasca pt microbiotul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

arata foarte bine! doar o sugestie.. daca se poate. pide sunt alungite ca o barcuta, tocmai ca sa fie crocant blatul si pe fund. 

Asa e roxana,

Am mancat si la fast food uri turcesti.

 

O asociere de nume si forma . [batcap] de asta le am facut rotunde.

 

oameni dusi cu pluta  [bib]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau ca timp de 6 saptamani sa mancam 25 de fructe si legume diferite pe saptamana :). Deocamdata avem 14  [:-)))]  [:-)))]

Deci o sa fac o ciorba de legume cu un pic de afumatura maine.

F interesant challenge.  [pk]

 

cu un mic bemol, e totusi iarna. Mai putina varietate de legume si fructe pe piata.

In general priorizez produsele locale si de sezon. Ma rog, incercam. 

 

Ce mai e f bun pt bacterii : chefir, miso supe, lapte batut, sana,sucul de kombucha, evident varza murata.

Se pare ca in intestin avem al doilea creier. In fuctie de ce mancam si sanatatea si buna noastra dispozitie sunt in legatura directa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, incredibil de interesant dar numai salate sunt peste 10 feluri :).

10? wau, stati bine. Eu iau de la aprozar ( grand frais) , acuma au cartofi, radacinoase, spanac, conopida, , gulii, salata vreo trei feluri,/ de import gasesti rosii (cam fade ), ardei, dovlecei.

La piata e si mai putina varietate. 

 

Fructe exotice nu prea cumpar, ma gandesc cat polueaza  cu transportulsi ce conditii au muncitorii de acolo. Cica si bananele si au dublat cantitatea de zahar in ultimii ani.

 

Pe sapt asta va faceti norma ?

 

La subiect : mancare de mazare cu pui, piure de spanac, budinca de ciuperci la cuptor.

In week end cred ca scot ceva din congelator, sarmale sau peste.

 

Desert : chec cu iaurt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...