Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Zilele astea am mai facut pilaf simplu cu salata de sfecla rosie si paste cu sos de rosii si parmezan.

Zilele astea am comanda de friptura la jar cu muraturi langa, ciorba de porc acrita cu zeama de varza, o tocanita de ceapa, poate imi fac si o supa de gulie, o sa coc dovleac si mai vedem...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incepu ziua cu smothie-ananas proaspat, kiwi, afine, mar, ghimbir(asta legat de cele 20 de legume/fructe).

 

Eu as vrea sa reusim anul asta sa mincam doua zile pe saptamina fara carne, sper sa reusesc(mie imi e tare greu sa maninc fara carne...asa-s eu mai carnivora [:-)))] [:-)))]  nu conteaza cit de putina carne este dar sa fie si carne).

 

Pentru astazi mai am fasole cu cirnati si am avut niste kaiser pe care l-am pus in cratita linga cirnati, cu muraturi.

 

Am cirnati albi care se servesc la Oktoberfest, cu covrigi si mustar dulce, vreau sa fac un pui pe sticla la cuptor, am luat un pui crsecut cu boabe de porumb pentu supa(o ciroba radauteana as vrea ...dar sa avd), ceva chinezarii cu multe legume...cam asta am in plan pentru zilele urmatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana ce bunatate de smoothie :). Si eu am incercat sa mai tin fara carne (si eu carnivora), dar am vazut o doct care m-a ajutat sa slabesc si ea mi-a zis ca trebuie mancata proteina zilnic, ca altfel pierzi masa musculara, si noi femeile pierdem natural muschi ... 

 

Judoka, yep, am reusit 27 de fructe si legume. Fetele chiar mai mult, ca au mancat mai multe fructe diferite cu ce au mancat la scoala. Si mie imi place mult Grand Frais, din pacate nu am in apropiere, asa ca prietenul meu e Carr4 sau Lidl (care are incredibil de multe fructe si legume bio). Eu folosesc mult si legume congelata atunci cand nu sunt de sezon.

 

In alta ordine de idei azi pestru gustare am facut o super tarta mere/pere pe care Eva o inghite cu imbucaturi mari in acest moment. Deseara mai am din supa de legume care a iesit deliciosa si a fost mare hit.

Maine fac o friptura la pranz, cu salata si sper sa ramana ceva si pt seara :))). Duminica suntem invitati si nu mai niciun plan pentru mai departe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, pui un link pt checul cu iaurt?

 

Eu am anulat party ul de Sf. Ioan, e mai prudent așa. Totuși am făcut salata boeuf și, pentru că sunt obișnuită cu aceleași cantități, a ieșit prea multă pt noi. O să luăm și la școală.

 

În rest am mai făcut o ciorbă din aripi de curcan și în weekend vreau să fac tort cu mere întregi.

 

Apropos de 25 de fructe si legume, aici se găsesc și iarna absolut orice găsești vara/toamna. Pentru că se importă masiv din State, Florida în principal, și din America de Sud și din Africa.

Eu cumpăr fructe exotice tocmai ca să încurajez pe cei care își câștigă viața din asta. Dar ar trebui chiar să mai diversific ( papaya, guava, fructul dragonului, kaki s.a.)

 

Ca legume am acum în frigider varză de Bruxelles, fasole verde, ardei de mai multe culori, salata Iceberg, ridichi, rosii, castraveti, avocado, radacinoase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur,

nu am link, e in caietul cu retete

  • 1 cana si 1/2 zahar
  • 4 oua
  • 1 cana iaurt ( eu pun grecesc)
  • 1 cana ulei
  • 3 cani si 1/2 faina
  • o lingura unt
  • putina sare, vanilie, praf de copt

Se amesteca toate.

Iese cam o tava si jumatate de chec( in tava mica adaug ce nu le place lor, gen nuci, fructe uscate) 

 

Cam 50 min la 180

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ooo Judoka, nu e cine stie ce :))), dar Evei ii plac mult tartele cu fructe.

- foaie foietaj sau sablé

- 3-4 mere, sau pere, sau amandoua taiate felii

- 1 ou, 2 linguri de smantana, o lingura de gris, scortisoara, o lingurita zahar

 

Etalezi foaia, pui oul amestecat cu smantana, grisul, scortisoara si zaharul, deasupra fructele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...