Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi am hotărât in timpul sapt sa mâncam vegetarian și in Weekend carne. Sa vedem cât ne tine.
Lui William daca nu ii place meniul isi gătește singur ce vrea.

A zis ca intr-o sapt ajunge șef bucătar.

Am fost la cumpărături, și-a luat băiatul sa isi facă pt câteva zile .
astăzi pt noi am făcut o fasole scăzută și una bătută ( pt mine).

W și a făcut Hamburger și cu cartofi. Singur a pregătit totul ... taica su l a ajutat doar sa ii spună când e hamburgerul gata .

Am făcut si iste pâinici din făina neagră, câteva le am făcut cu unt și usturoi.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu si barbatu' am hotarit sa consumam doua zile pe saptamina doar 500 de kalorii, asa ca daca aveti idei ce se poate consuma de 500 de kalorii, va astept cu idei.

 

Ieri a fost ziua de "post" , nu prea ma pricep cum s ecalculeaza caloriile astea, sunt sigura ca am avut mai mult de 500 insa nu suntem chiar foarte, foarte stricti, clar ne limitam insa daca ajungem la 600 nu e un capat d etara.

 

Deci ieri am avut lapte batut si covrigi, doua mese, 1l de lapte batut si 4 covrigi de persoana.

 

Astazi avem zi normala-mai am ceva friptura si niste cartofi facuti la cuptor care tare buni au iesit, insa nu cred ca ajunge asa ca nu stiu exact ce sa fac.

 

Miine ar fi ziua de 500 de calorii, am in plan niste vita cu brocoli( e reteta chinezeasca deci le bag la categoria chinezarii) si sa vad ce mai bag pe linga( o portie fara orez ar avea 380 de calorii conform reteti).

 

Simbata vreau sa fac conopida aia din linkul pus anterior, duminica am rulade de vita congelate si vreau s ale fac cu garnitura de varza rosie, galuste de cartofi si sos.

 

Pentru luni niste aripioare de pui la cuptor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miine ar fi ziua de 500 de calorii, am in plan niste vita cu brocoli( e reteta chinezeasca deci le bag la categoria chinezarii) si sa vad ce mai bag pe linga( o portie fara orez ar avea 380 de calorii conform reteti).

 

 

 

80 de grame de orez la aburi simplu are 100 de calorii, deci poti face linistita orez la abur ca garnitura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

80 de grame de orez la aburi simplu are 100 de calorii, deci poti face linistita orez la abur ca garnitura. 

Mersi, oricum faceam orez linga(acolo...o lingura [:-)))] [:-)))]) insa ideea e ca nu pot sta chiar toata ziua cu portia asta...

 

Ce sa mai maninc pe linga asta sa nu sar de 550-600 de calorii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alege o reteta fara sosuri si adaosuri, deci acolo poti scadea. daca nu vrei sa depasesti 600 calorii mai poti bea kefir cu 0% grasime, sau iaurt 0% grasime. poti manca salata verde cu lamaie cata vrei (e la 0 calorii) - sau orice alte frunze verzi amestecate. seara poti face salata mare din orice frunze verzi si sa pui 30-40 grame ton in suc propriu (nu in ulei).

poti manca conopida la aburi, ardei proaspeti, morcovi cruzi. 

 

edit: reteta asta de beef and broccoli stir fry are doar 150 calorii/portie: https://www.food.com/recipe/the-best-easy-beef-and-broccoli-stir-fry-99476 (nu mai zic ca poti taia din calorii eliminand amidonul, nu pierzi nimic)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca supa, ciorba de legume are putina calorii si este satioasa. Si pana la urma poti sa faci orice combinatie, 1 ou are vreo 80 de calorii, o felie de paine vreo 60 parca, 100 gr sana gras, de 3,5 are 60 calorii, daca iei din ala 2,5 are mai putin. 1 banana are intre 60-100 calorii, depinde cat e de mare si cat e de coapta.

Uite aici un calculator: https://www.csid.ro/calculator-calorii-nutrienti-alimente/

Sau asta: https://bodylinenutrition.ro/tabel-calorii/

Zilele astea am facut pastrav prajit cu mamaliga si mujdei si o praji rasturnata cu mere. Maine vreau sa fac o varza calita cu carne de porc, niste fasole verde cu pui si o supa de legume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...