Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

aseara am facut mazare cu pui si cartofi. 

astazi o sa fac un pilaf cu pui. am fiert carnea de aseara la presiune (pasare de tara) si cand ajung pun orezul in supa de pui si in 15 minute e gata [:)]

 

in weekend am facut salam de biscuiti cu rahat de la Lidl, de la raftul cu specialitati grecesti, cu migdale, mastic etc si nu le place. nimeni nu mananca, nici fetele, nici dl. sot...ma sacrific eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei gătesc mult .

ciorba de pui cu borș și leuștean și mărar 

jambalaya

spanac cu ou

pulpa de curcan și cârnați și piure de cartofi 

Lapte cu griș 

supa de linte rosie cu sos de rosii si cimbru 

 

vroiam sa scriu despre doua salate, pe care le ador. 
 

rucola, roșii cerry și semințe de pin cu ulei și eventual balsamica ( uneori mai arunc și niște parmezan ras 

 

alta e asa

 năut de la conserva 400

rosii in Ulei

branza feta 

ulei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am boala pe facut inghetata Ciocolata alba si ciocolata neagra plus stafide,  nuci si zmeura de munte adusa azi proaspata si inmiresmata  - si la reciclare niste napolitane foarte fragede cu cacao --- care - mi stateau pe cap asa ca am facut mai degraba un tort de inghetata cu de toate.

post-124994-0-81135100-1626209149_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata: pui cu broccolli/mozzarella/parmezan; am facut o ciorba de legume, inclusiv gulie si conopida, sa mai schimb modelul :-) plus o varza scazuta cu pulpa de porc.

Duminica: somon/pastrav/cateva snitele, legume la tigaie, salata de cruditati, iar pe post de desert am avut lebenita, pepene galben, cirese si nectarine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este sufocant la serviciu, cu tot ac-ul, acasa nu am ac in bucatarie, asa ca cheful meu de gatit este spre 0. Ieri, m-a sunat copilul sa-i fac pizza, ce vorbesti frantz, nici daca murim de foame. Am comandat la Hut, au una cu feta si pepperoni buna rau si gata.

Azi nu mai scap, vrea paste. Si daca tot ma sacrific, o sa mai fac si niste snitele de pui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi continuăm răsfățul culinar în țară. Pe prim plan sunt legumele bio din grădina lui taică-miu, și brânzeturile.

 

Am făcut păstăi cu usturoi, ciulama de opintici (ghebe), chiftele de dovlecel, salată de vinete, salată de ardei copți.

Taică-miu a făcut grătar de păstrav, pulpă de porc și mici și friptură la cuptor, miel și ceafă de porc, marinate în bere, foarte fragedă. Dar nu ne dăm în vânt după carne.

 

Deserturi simple cu fructe din grădină: tartă cu caise, clătite cu dulceață de vișine, cu gem de caise și cu magiun de prune cu nuci.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, sa va fie de bine rasfatul culinar, sa profitati cit mai mult de tot ce va ofera piata romaneasca!!!

 

Eu tot "sinistrata"(sa-mi tineti pumnii ca miine vin iar sa masoara umezeala din pereti, macar am facut un pas inainte ca am ales parchetul in sufragerie), as aca tot gatit putin, ieri am cumparat niste pastai galbene, asa ca astazi o s afac si eu pastai inabusite cu usturoi, am niste gyros8d epui) cumparat de ieri,vom avea si astazi, insa vreau s afac pastaile, miine am sa fac niste cotlete d eporc , merg bine cu pastai!!!

 

Mai departe ...fara plan. nici nu are rost sa-mi fac vreunul in conditiile actuale!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...