Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi?Cap.104


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Andacos, sa folosesti sanatoasa cuptorul. Inteleg ca acum a revenit totul la normal in bucatarie?

 

 

Nu, inca nu, abia pe 29 vin sa monteze bucataria!

 

Insa toate dulapurile-exceptind cele suspendate, sunt aranjaze in ordinea ce urmeaza sa fie asamblate, iar cuptorul fiind incorporat( am facut ceva modificari) l-am putut monta inaninte, cam tirziu ne-a venit ideea!!

 

Mai am 4 zile de asteptat cu bucataria, nu mai am rabdare, acum vreo doua zile a durat 45 de minute sa-mi fac o salata-citeva drumuri pentru apa, ca doar trebuie spalata, cum nu am apa curenta si chiuveta...un chin, apoi uleiul intr-un loc, otetul in altul, condimentele in alta cutie...toti nervii m-au apucat!!

 

Nici nu e de mirare ca am tensiunea crescuta!!! [smulgpar] [smulgpar]La propriu!!! [smulgpar]  [smulgpar] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salata de boeuf + supa concentrata.

Desert : prajitura cu morcovi.

 

Ce as manca o salata ,,, dar daca fac mananc numai eu , ai mei nu servesc

 

Eu am gatit vineri asa ca in weekend ma relaxez. Am mai facut o portie de canellonni cu ricota si spanac, clatite cu branza la cuptor( un fel de Ana lugojana:), supa de pui , impartita intre supa cu taietei si risotto. Oricume prea  mult, dar hey, e weekend :))))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce as manca o salata ,,, dar daca fac mananc numai eu , ai mei nu servesc

 

Eu am numai un mofturos in familie, restul se bat pe ea. Azi mai fac o tura.

 

In week end am avut doua rateuri . Ciorba radauteana, care mi se pare ca a iesit fara gust, ca o zeama cu iaurt si cheftele de legume . Am combinat dovlecel , morcov si cartof ras si mi s a  parut ca nu s au prajit uniform, compozitia lasa multa zeama. 

 

In fine, duminica seara au mancat cartofi fierti natur.

 

——————

 

https://www.recetin.com/ro/desert-cu-crema-de-lamaie-cu-iaurt.html

 

https://www.recetin.com/ro/pahare-crema-de-branza-dulce-biscuit.html

Si daca doriti o cada de branza sau pielita de lamaie. Voila. Nu stiu frate cine are site ul asta cu atatea ineptii. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,

am inceput sa mi aranjez carnetul cu retete, le scriu pe calc, sa fie uniforme si ordonate, cu poze si tot tacamul

 

Nu sunt cine stie ce bucatareasa, prefer retete simple. La prajituri si torturi elaboroase nu ma bag.
Ai mei prefera : placinta cu iaurt, chec, tarte, brownies, biscuiti, clatite.

Bunica mea facea niste placinte fantastice, cu foaia intinsa pe toata masa, eu n am incercat.

 

Aveti vreo reteta preferata? Speciala ? care are succes mereu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, astia sunt din aia care fura retetele si pozele altora, nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase.

 

De mancare azi fac niste ciorba de legume si cartofi copti.

 

Reteta preferata de ce, mancare sau dulciuri? Ca daca e vorba de dulce nimeni nu refuza niciodata gogosi, diplomat, tosca, triplu mousse de ciocolata. Mancaruri am la fel, mai multe, ciorba de perisoare, supa de rosii cu galuste, pilaf, pui la ceaun cu mujdei si mamaliga, tocanita de ceapa cu carne si mamaliga.Dupa cum vezi noi suntem mari mamaligari [:D] Nu sunt speciale, retetele sunt combinate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am numai un mofturos in familie, restul se bat pe ea. Azi mai fac o tura.

 

In week end am avut doua rateuri . Ciorba radauteana, care mi se pare ca a iesit fara gust, ca o zeama cu iaurt si chiftele

 

In fine, duminica seara au mancat cartofi fierti natur.

 

——————

 

https://www.recetin.com/ro/desert-cu-crema-de-lamaie-cu-iaurt.html

 

https://www.recetin.com/ro/pahare-crema-de-branza-dulce-biscuit.html

Si daca doriti o cada de branza sau pielita de lamaie. Voila. Nu stiu frate cine are site ul asta cu atatea ineptii. [batcap]

 

Eu nici nu am incercat niciodata sa fac ciorba radauteana :)))

 

Aseara am facut o prajitura turnata cu  mere si s-a terminat !!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...