Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Mihaela, da, balta dupa balta dupa balta. Stii ca am vrut sa mergem anul acesta la Skagen unde poti sta cu un picior in Skagerrak si unul in Kategatt.

 

Pai balta voastră nu e chiar balta :). A noastră cam e, ca e luuuunga și închisă. 
 

Nu știu ca voiați la Skagen, dar e un loc pe lista noastră. Știu ca se întâlnesc Marea Nordului cu Marea Baltica acolo și e foarte vizibil. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cam stresată zilele astea. Sunt plictisita și suparata pe o situație la job, știu cum sa o rezolv dar mi-e de consecințe. Ca atare ma trezesc noaptea (azi noapte a fost a nu știu câta) și nu pot adormi de gânduri și planuri. Încă nu știu cum e mai bine sa procedez...sper sa ma luminez pana săptămâna viitoare când vreau sa rezolv situația. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine,

 

Ieri a reușit nepoată-mea să plece înapoi la Amsterdam, venită din primăvară acasă. Avea bilet cumpărat de când a venit, l-a amânat de câteva ori. Trebuie să stea în izolare 14 zile (pentru că vine din Ro), dar important e că a reușit să plece. Aveau bilete pentru dus-întors și fratele meu cu cumnata mea (era o parte din concediul lor, programat din iarnă), evident că nu s-au mai putut duce. Ar fi însemnat să stea în izolare 14 zile acolo, nu avea nici un sens.

 

În rest ieri nici n-am ieșit din casă, prea cald și prea aglomerație. Azi am în plan cumpărături și făcut ceva mâncare (nu prea elaborat, e cald). Și să trec pe la turcul meu din piață să iau pepene galben, data trecută i-am cerut pepene galben cu miezul portocaliu. Fix așa era, dar nu era prea dulce :). Acum mă duc să-i cer cu miez portacaliu dar să fie dulce :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna, ghetar!

 

Ziki ma bucur sa te cunosc.Mr. ul meu are ceva radacini irlandeze , ambii nostri copii au nume irlandeze, ca si el de altfel :))

 

Spor la treaba cu baia!  Vrei sa renunti la en suites? Sau aveti spatiu pt inca o baie daca le pastrati? Pt.noi en suite a fost un must cand am cumparat casa - casa noastra de acasa, din UK, nu de aici, desi avem si aici, dar nu e casa noastra :)). Dar doar la dormitorul matrimonial, nu la camerele copiilor. Sincer mi-ar fi placut si la dormitorul de oaspeti dar in UK nu gasesti multe case cu mai mult de 1 en suite. Cada avem dar sincer eu nu prea am timp sa o folosesc -  dar clar mi-ar lipsii daca nu as avea-o.

 

Baia cu cada e din doua ensuites, am spart zidul dintre ele. Sus tot mai avem, copiii la camerele lor si noi la a noastra. Eu una nu le plac si pace, poate de unde am avut mereu baia in afara camerelor. Una la mana ca in cele ale copiilor trebuie sa intre intai Sanepidul, a doua la mana ca nu mi se pare relaxant sa fii in baie atat de aproape de locul unde dormi.

Imi dau seama ca io-s ciudata, dar nu le plac si pace  [alcool] Din pacate, sunt in minoritate, si ma adaptez  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello!

 

am inceput saptamana cu nebunie si haos...sper sa nu fie asa pana la final. 

iar mananc la birou si va citesc.

 

Glimmer, sper sa nu se confirme si la voi. sanatate sotului! [flo2]

 

Mihaela, sper sa te lamuresti cu situatia de la job. tocmai cand erai zen a aparut iar ceva care iti tulbura somnul...nu e bine! [flo2]

 

saptamana usoara sa aveti! si fara caldura. la noi e infernal de cald. din motive de covid ne-au oprit aerul conditionat. noi avem un sistem care iarna baga cald si vara rece. acum nu avem voie sa il folosim.  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Situația de la job nu e una noua. Doar ca eu am sperat ca va fi mai bine. Sau altfel. Dar se pare ca nu, așa ca vreau sa ii pun capăt. Cel mai greu e sa găsesc modalitatea sa dau explicații fără sa atac, sa învinovățesc direct pe cineva. Sa vorbesc despre ceea ce simt eu. E o situație complexa care durează de vreo 5 ani. E vorba de un grup de specialitate din care fac parte și simt tot mai mult ca...nu fac parte din el. Sunt situații in care nu sunt inclusă, implicată, chiar data la o parte cu explicația “nu vrem ca sa fie prea multe persoane care pot greși și sa avem de căutat eventuala greșeala la o persoana in plus.” Sunt singura din grup care de 5 ani nu am voie sa fac anumite lucruri. In plus, orice lucru nou sau idee cu care am venit nu a fost băgată in seama, e preferata o pensionara de 5 ani, fosta șefa de grup sa vina și sa pună in practica lucruri noi in loc sa ma implice de ex pe mine. 
 

De un an fac parte și din alt grup unde e cu totul altfel, Pt ca șefa grupului e...altfel. In plus colaborez extraordinar cu o alta șefa de grup deși nu fac parte din acel grup, dar care e foarte deschisă la propuneri și ia mereu lucruri bune din orice idee. 
 

In fine, ideea e ca va trebui sa dau explicații de ce vreau sa ies din primul grup și ma simt inconfortabil. As prefera sa spun ca e prea mult ca sunt in doua grupuri, dar m-aș incrimina pe mine când nu e cazul. 
 

Ca atare fac zeci de scenarii ce și cum sa spun. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, sper sa treaca mai repede valul de canicula de la voi. Dar sa stii ca nu departe de voi e penurie de caldura, poate puteti sa azvarliti niste grade peste balta, ca v-am fi tare recunoscatori!  [flo2]

Super haioasa Sophia  [il]

 

Mianna, concediu placut!

 

Glimmer, multa sanatate sotului, si voua!

 

Laura, La multi ani frumosi tatalui tau!

 

Ce poze frumoase cu plaje am vazut! Noi am iesit vineri din casa, initial voiam sa mergem la plaja, in nord-vestul insulei, se anunta vreme buna, dar pe drum am intrat in Irlanda de Nord (unul din punctele unde nici nu te prinzi ca ai schimbat tara, doar vezi panou cu mile in loc de kilometri si te dumiresti), si am zis sa continuam tot in sus, in nord-est. A plouat cu galeata, ce plaja, ce soare, eram ciuciulete. Am iesit din masina cat sa ne tragem in poza la o insulita unde se spune ca a descoperit Sf Patrick o pestera care, zice el, e intrarea in purgatoriu - nu mai fusesem niciodata, si am zis macar sa aruncam un ochi. De mers pe insula nu se poate decat daca esti inscris in pelerinaj. Asa ca noi ne-am continuat pelerinajul pe la magazine si apoi inspre casa. Bineinteles, cum Murphy nu doarme, pe drum a iesit soarele, s-a facut cald, tot tacamul  [^]

 

Ne-am bucurat in schimb ca am iesit din casa fix atunci, caci la intoarcere am aflat ca trei comitate din care si al nostru sunt in lockdown. Nu avem voie sa iesim din el, si nici sa intre nimeni, e iar totul inchis in afara de supermarketuri, timp de doua saptamani. Au fost niste focare la niste fabrici de carne, si au crescut cazurile foarte mult.

 

In rest, nu am noutati, eu una mai am doua zile de staycation, si sincera sa fiu abia astept sa ma intorc, sa mai vorbesc si eu cu alti adulti decat Mr. Ziki, sa imi ocup ziua...

 

Va doresc o zi frumoasa in continuare!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, dar dacă în grupul ăsta ești mai mult ignorată eu zic să nu-ți faci probleme prea mari și să le zici ce simți. Că vrei să ajuți, că propui lucruri și nu se iau în considerare. Că simți că poți ajuta în alt grup (subliniezi că nu e vina cuiva anume, dacă vrei să nu agiți spiritele) și ar trebui să răspundă într-un fel (fie că te vor include mai mult pe viitor, fie că te înțeleg dacă alegi să mergi în alt grup).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...