Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monica ar fi simplu dacă ar fi așa de simplu. Va trebui sa spun de ce vreau sa ies. Și nu plec, voi lucra in continuare cu cele din grup, dar nu in grup. Dar împreuna. In laborator. 
 

Aici era impasul meu. Căci îmi venea sa iau toată vina pe mine, ca e prea mult sa fiu in 2 grupuri, explicația simpla dar nereala. Și explicația reala trebuie sa o spun constructiv, sa nu rănesc, jignesc. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, offf, pare dificil. Sper sa gasesti modul in care sa iesi subtil, neobservata.

 

Am o rugaminte mare la voi, la un exercitiu de mate, pe care trebuie sa-l fac cu Andreea, dar nu prea inteleg cu se face, am mai uitat si eu toate subtilitatile. E vorba de puteri de nr negative. Nu am pe cine sa intreb prin jur, nu am cunostinte profi de mate. SI chestia asta este efectul scolii online din smestrul trecut, cand nu s-a lucrat mai nimic la clasa, decat exemple simple si banale de genul (-2)2 = 4 samd. Sunt nevoita sa lucrez cu ele in vacanta, sa acoperim goluri, dar de obicei stiu sa explic chestii usoare, medii si putin mai dificile. Nu stiu din astea gen olimpiade si concursuri scolare, dar uite ca acum imi prind urechile. Exercitiul este:

 

[212:(-4)5*(-8)2]2:(43)9

 

Ce ma incurca pe mine sunt semnele... de ex la inceput de exercitiu, cum fac impartirea: 212:(-4)5? (-4)5​ trebuie scris sa putere a lui 2, ca sa aiba aceeasi baza si sa pot face impartirea... adica -(22)5, cu minus in fata ca e nr negativ, adica -210...

Si atunci cum pot face impartirea 212:(-210)... adica am baze diferite.

Daca pe (-4)5 il scriu (-2)10 nu-i corect, ca asta e nr pozitiv.

 

Stie careva?  Laura poate, ca ai avut copiii in cls a8-a si ai antrenament?  [flo2]  Mersi anticipat, daca te bagi. Sau oricine altcineva...

 

De asta injur mereu tot virusul si porccaria asta de scoala online... ca se aduna goluri unul dupa altul, si asta doar dupa juma de semestru... mi-e groaza daca ar fi dupa inca 1 an de scoala... Nu s-au fixat cunostintele la clasa, cum se facea in mod normal...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, eu aș pune în scris pe hârtie o mică statistică. De câte ori ai participat la întâlniri, ce ai făcut în acel timp, câte din ideile tale au fost acceptate și promovate. Și la sfârșit concluzia cum că din diverse motive care nici nu mai contează acum tu nu prea ai ajutat grupul, că a lipsit interacțiunea la care sperai. Și preferi să cedezi locul în speranța că vine altcineva mai pe aceeași lungime de undă cu ei, mai empatic cu membrii grupului. La o adică le faci o favoare. Evident că și ție îți face bine să ieși dintr-un grup care nu e pe gustul tău. Dar e altă poveste.

Baftă  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...