Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Multumesc mult pt urari! Otilia, Viviana, Rox,, Laura, Daniela  [flo2]  [floare3]  [flo]  13 ani au trecut...  [il]  f repede...

 

Ioana, La multi ani Juliei!  [il]  [il]  Sa creasca mare, sa fie sanatoasa si voi sa va bucurati de ea si de Pati  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

 

Daniela merge foarte bine link-ul pus de tine...am citit o goaza din cartile de aici.

 

Otilia, felicitari Anei pentru admitere si spor la invatat sa isi mentina locul - asta dupa vacanta , bineinteles [flo2]

 

Monica, LA multi ani, pentru ieri. sa fie sanatoasa domnisoara ta frumoasa si sa reuseasca in toate! [flo2]

 

Viviana, sanatate surorii. cred ca iti este tare greu ca nu ai cum sa o ajuti mai mult. sa se recupereze rapid [flo2]

 

Ioana, sunteti toate frumoase in frunte cu sarbatorita.  [il]

 

Miana, l-am vazut pe tobosar pe fb. mi-a placut maxim! multumim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Danilea, problema mea cea mai mare e ca nu gasesti noutati in limba romana in bibliotecile free. Prefer sa cotizez la libris lunar pentru carti pe hartie [:)]. Recunosc ca m-ar tenta audiobookuri, sa ascult in masina. Cred ca as reusi si pe copii sa ii fac sa "citeasca" mult mai mult asa, ascultand de fapt.  

 da, astea puse aici pe dc nu sunt noi dar gasesti destule care merita citite sau recitite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia [pup] tinem pumnii la anul Anei. Va da ceva testari, examen, sau e pe baza rezultatelor din anul ce incepe in toamna? Oricum, am observat ca sunt diferente foarte mari intre sistemele de invatamant din diferite tari , de la ce se preda, cum se preda, cum se evalueaza zi de zi la cum se dau examenele, cum se face trecerea de la o etapa la alta. 

 

Nu vor fi examene anul viitor. Nici anul acesta nu a avut examene din pacate. A avut teste multe si evaluari grele. Pe diploma apare ca nu a sustinut examenele din cauza virusului. Nu ii place dar asta a fost situatia, s-a luat decizia cand au inchis scolile si situatia era tare nasoala. Ulterior s-au calmat apele dar nu au revenit la decizia aceasta. Era cam trista ca nu da examen. Se trage la sorti la ce materie. I s-a spus ca ar fi picat la matematica. Eh, a dezavantajat-o putin ca s-au luat absolut toate notele in calcul. A avut cele mai mici noate la sport si la o materie optionala. Cine ar fi stiut acum 2 ani ca vor conta. Oricum are o diploma speciala  [:D] . La sport e foarte greu sa ai nota maxima. Trebuie sa fii sportiv de performanta la ce bareme au. Testele nationale sunt la alergat, la inot (inclusiv sa scoti un manechin greu din apa) deci sa excelezi la diverse. Eu i-am dat voie sa invete la ce ii place si daca are o materie asa mai neimportanta sa nu se agite. In situatia de fata a contat tot. Dar au fost cam toti in acelasi rahat si important e ca a trecut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, Monica sa va traiasca domnisoarele!

 

Viv, sanatate surioarei! Imi place tare mult noua bicicleta.

 

Otilia, felicitari Anei! Constat ca sistemele noastre de invatamant sunt asemanatoare, si aici se face o evaluare dupa primul sau al doilea an de liceu. Fii-miu a avut anul acesta, dupa 2 ani. A trebuit sa aiba mediile peste un anumit nivel, diferentiat in functie de importanta materiei dar a contat si recomandarea profesorilor. Are colegi care anul viitor vor merge la clase unde vor face 5 ani in loc de 6, unii pentru ca asa au dorit considerand nivelul prea greu, altii pentru ca nu au indeplinit criteriile. Un prieten al lui, desi a avut medii de trecere, nu a fost destul de motivat in ochii profesorilor asa ca va merge la un nivel mai jos. 
In acelasi timp o sa aiba cativa colegi noi veniti de la clasele de 5 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant ce povestesti, Otilia. Mai ales legat de sport. Si dirigintele copiilor, profesor de sport, ne spunea ca baremele date de minister sunt foarte "sus", ca multi nu ar lua nici nota 5 daca s-ar aplica riguros, dar ca mereu profesorii tin cont mai mult de faptul ca elevul e la ora, participa, isi da interesul, chiar daca nu e sportiv. Iar despre inot ... ce sa zic!? Baza materiala in Romania pt asa ceva lipseste cu desavarsire. Nu ar putea sa le ceara ceva ce nu ofera nimeni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...