Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

viviana , multumim de încurajări [flo2] o sa mai insistam.

 

ella, sa stii ca la noi in spitale chiar asa e de cele mai multe ori. mai exista si exceptii totuși. eu am avut parte de experiente de tot felul cu spitalele. cand m-am operat de apendicita, noaptea mergeau gandacii pe furtunul de la perfuzie, cand am fost cu C cu piciorul a trebuit sa dam bani in fiecare buzunar, de la lift, bracardieri, infirmiere, asistente...si sa cumparam toate medicamentele. doar medicul nu  a cerut bani. cand am nascut-o pe C nu am dat nimic la nimeni, era curat si o atmosfera de privat cu toate ca eram tot la stat...

cred ca depinde de manageri, de oameni...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, stiu ca in multe spitale din Romania asa este. 

 

Fratelo isi cumpara singur diverse, pt ca nu aveau...cand a avut bacteriile, i-au schimbat de cateva ori antibioticul, pt ca nu mai aveau din ce-i dadusera anterior  [zirea] imi spunea ca la 10 saloane erau 2 toalete (1 pt femei si 1 pt barbati)...daca nu mergeai dimineata, dupa era jale...si daca aveai o urgenta si era ocupata toaleta, ala erai...noroc ca aveau restaurant si isi cumpara mancare..plus ca ii duceau ai mei si cumnata....o punga cu nutritie parenterala costa 600 lei (150 franci si aici), alea i le faceau din 2 in 3...plus ca i-au facut praf venele, cu branulele de proasta calitate, care tb schimbate aproape zilnic.

 

Bani nu au dat, nici macar pt operatie...doctorita lui il stie de acum 20 de ani, ea nu accepta nici o atentie..dar castiga ft bine si e dedicata meseriei...ea cand a auzit ca poate veni in Elvetia, i-a zis ca sa nu mai stea..si cum il stia pe seful clinicii de gastro-enterologie si hepatologie de la Spitalul Universitar din Zurich, le-a recomandat sa-i scrie din partea ei...se stiau de la diverse conferinte si el cum a auzit, imediat i-a raspuns...era in vacanta, dar totusi i-a raspuns la mesaj.

Acum se ocupa un alt medic de el, tot profesor doctor...ii scrie e-mail cand are o problema si ii raspunde in aceeasi zi sau cel tarziu a 2a zi.

 

Sincer mi-e groaza sa ma gandesc ce se intampla cu el daca ramanea in tara...cand a venit aici, era mai mult mort decat viu...m-am rugat atunci sa-si revina, sa nu mai aiba dureri, sa-l vad refacut si plin de viata, asa cum il stiam...am plans nopti intregi, mi-era tare frica sa nu-l pierdem...mi-era mila de ai mei, care numai la asta se gandeau.

Mama spunea ca le e greu singuri, dar important e sa fie el sanatos, peste restul trec...asta pt ca in tara nu avea nici o sansa. 

 

Cele 2 medicamente pe care le luase in tara pt Crohn nu l-au ajutat, le-a facut si aici, dar fara rezultat. In tara nu au verificat lucrul asta. 

 

Deci sanatosi sa fim, restul nu conteaza. Banii vin si se duc, cea mai importanta este sanatatea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am intrat pe FB intr-un grup al romanilor de aici...pfuu, grea limba romana  [zirea] si intrebarile cateodata sunt asa de te-apuca plansul...m-am distrat putin aseara, e prima oara cand citesc...am si raspuns multor intrebari...daca pot ajuta, de ce nu...prietenii nostri romani imi spun ca sunt wikipedia (privind viata in Elvetia)  [:D]

 

La noi azi sunt nori si este racoare. Mai bine asa decat ft cald. 

 

O zi faina sa aveti. 

Aia de acolo s-or fi incurcat in limbi. Da sa vezi ce grea e lb. romana pe FB in Ro!! Te iei cu mainile de cap. Zici ca au lipsit la toate orele de romana. Si mai grav e ca unii au si profesii / functii ceva mai sus decat gunoier, zidar, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ant si Ella pt urari.

 

Ella, ma bucur ca fratele tau Fratello  [:)]  este pe drumul cel bun. Au fost probleme grave...

 

Silvi, sigur se va descurca Iulia... la inceput chiar e greu, ai emotii. Dar se acomodeaza repede, 2-3 zile cred. Asa a fost si la mine cu fetele. Apoi va fi cand veti renunta la rotile ajutatoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, mă bucur mult că fratele tău e bine, bine că a existat posibilitatea asta, să ajungă acolo, bine că s-a putut, dacă îl prindea pandemia cu toate interdicțiile pe meleagurile astea, cine știe cum era acum... Chiar a fost un noroc pentru el și pentru voi ca familie că ai fost tu acolo și l-ai putut ajuta. Multă sănătate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu copilul mare la ortodont. La usa au montat un interfon, a venit o asistenta si l-a asezat direct pe scaun. Au desfiintat sala de asteptare.

Tot azi am primit prin posta cheia electronica de la una din casele de vacanta, parola de wifi si cateva instructiuni. Ne ducem la receptie doar daca e absolut necesar. Sa vedem daca primim si de la a doua, dar mai eles daca o primim in timp util.

Imi place cum s-au organizat si unii si altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, două case de vacanță, wow!

 

Noi am avut o zi lungă azi. Consultație la psiholog dimineață, apoi am mers în centru în Vieux Port, am vizitat Centre des sciences de abia redeschis, dar numai pentru o expoziție, despre călătoriile în spațiu. Apoi am mâncat și ne am mai plimbat pe acolo. Vremea foarte frumoasă azi, fără umiditate.

Acasă ne am odihnit un pic și acum mergem la antrenamentul de fotbal.

Mâine bagaje și poimâine plecăm în vacanță.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...