Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Hello,

 

noi am fost in parc, azi e ultima zi de "scoala" si multi dintre colegii mandrei pleaca din Londra, deci s-au mai jucat putin pana la revederea din Septembrie. Nu stiu ce o sa fac cu ea toata vara acasa, nu plecam nicaieri.... cred ca ce am facut si din Martie pana acum, dar tot simt ca am cam ajuns la capatul puterilor. Nu stiu altii cum sunt, dar eu duc lipsa timpului petrecut doar eu cu mine si acul si ata mea. Duc lipsa rutinei mei, la fel Sophia. Se pare ca Mr. e cel mai happy ca nu mai trebuie sa mearga la birou si poate munci doar de acasa. 

 

Asteptam sa termine Mr. cu munca pe azi si sa ne duca la gelaterie, ca e cald azi dupa atata frig si merge o gelato buna. Sophia vrea si fish&chips, deci in drum spre casa ne oprim sa luam la pachet pentru acasa. 

 

Eu nu stiu cum am reusit, numai eu puteam sa fac asta, dar azi dimineata mi-am sucit rau de tot umarul drept si ma doare de nici calmantele nu au franat durerea. M-am trezit cu mana sub  mine si m-am intors pe o parte, deodata am simtit cum ma trec toate caldurile. Nu aveam destule, acum si umarul.... dar o sa treaca, cand o vrea el. 

 

Gata povestea londoneza pe azi, mergem la inghetata si fish&chips. 

 

Weekend frumos! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, e foarte simplu : iei castraveti cornison cat de mici gasesti (10-15 cm lungime maxim) , ii speli si ii asezi in borcan asa cum sunt, nu tai nimic, cati incap. Printre ei pui catei de usturoi, 2-3 ardei iuti daca iti plac un pic picanti, hrean daca preferi, marar (flori si tulpina mai groasa, nu frunzulite de aste din care punem in mancare). Desupra, peste castraveti, chiar sub capac pui marar, o frunza de telina, sa fac un 'dop' intre castraveti si capacul propriu zis, sa tina castravetii in saramura.  Separat pui in 2 litri de apa rece, (nu incalzita, nu fiarta) 2 linguri mari (cu varf, sau 2.5 linguri daca nu ai lingura f mare) de sare grunjoasa, fara iod. Amesteci sa se topeasca sarea, pui peste castraveti sa ii cuprinda pana sus si pui capac inchis ermetic. Acum, la vremea asta, ii pui undeva afara pe terasa, sa le fie cald, dar sa nu ii bata soarele direct tot timpul, ii pui sub o tufa ceva. Cam in 7-10 zile desfaci si mananci.  Fix la fel  pui borcanul inchis in camara dupa o saptamana de stat mai la cald si ar trebui sa fie la fel de crocanti si buni si la iarna. 

Cu gogonelele si rosiile putin coapte reteta e la fel si iese o nebunie.

 

mersi, am copiat si eu reteta ca mie nu-mi ies niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Mi-e asa draga! Cel mai mult ma bucur ca am motiv sa scot copiii din casa, sa pedalam impreuna. Prin satul nostru trece soseaua de la Piatra Neamt spre Cheile Bicazului, spre Durau, e un drum cu o banda pe sens, aglomerat si plin de camioane, masini mari si mici. Imposibil de mers pe bicicleta in siguranta. Dar toate stradutele dintre case au fost asfaltate in ultimii ani si e o placere sa mergi. Pe o parte e Bistrita, dincolo muntele cu padure. A mea nu e bicicleta de mers pe coclauri, off road, dar pe asfalt ma voi bucura mult de ea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...