Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cine stie, Antmil? Ioana? Alte englezoaiace si ammericance...

 

Pe scurt m-am uitat la  un film Annapolis.

Am pierdut sfarsitul. si l-am vazut online subtitrat in engleza.

Am inteles eu in capul meu, dar cum is curioasa din fire trebuie sa ma lamuresc definitiv.

 

El midsphipmen (stiu ce inseamna) student la academia Navala Annapolis loveste un ofiter superior si primeste pedeapsa:

- 95 days' restriction - banuiesc  ce inseamna

- 95 demerits

Ce nseamna demerits in termeni navali, la ce se refera?

La un sistem de punctaj? il depuncteaza?

Sunt puncte penalizare cum avem noi cand facem balarii in trafic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la concluzia ca ziua de azi a fost ca o zi de vacanta in care apa marii-i prea rece si oricum nu intru [:)] peste cat a incaput in mine - checked; ore petrecute cu o prietena - checked; plimbare in parc - checked; concert folk - checked; porumb fiert - checked. fix asta fac si in Vama  [:-)))] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La inceput am cazut de pe bicicleta. In genunchi. Am avut genunchiul umflat si dureros o perioada. Sper ca asta fost toata portia mea de anula sta. Cat despre psiholog...inca nu am gasit ce sa-i spun cand ma suna si imi spune plangand ca a facut diaree.

 

viviana, anul trecut in decurs de 2 saptamani, eu, mama si matusa au cazut si am avut probleme cu mainile. 
sanatate multa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate intoarce din cauza pandemiei.

 

Sora cea mare putin mai bine, dar depresiva rau

 

==

dar sa vedeti ce intamplare nasoala.

 

Cand a sunat acum o juma de ora telefonul si am vazut numarul lui soru-mea din California, acolo fiind 2 noaptea, mi-a sarit inima din piept.

Am rasuflat usurata ca  era mama, m-am dezusurat cand  am auzit mesajul: sora-ta e  bine, o aduce acum cumnatu tau de la urgenta din spital.

 

Am 2 surori fracturate. Una mai mult,, una mai putin.

 

Californianca a facut fractura de falanga la degetul mic de la picior. A stat in concediu medical o saptamana.

Ortopedul i-a spus ca nu are nevoie de injectii cu anticoagulant ca fractura e minora.

ei bine, nu a afost  asa. A  avut dureri ingrozitoare si i s-a ummflat  piciorul pana la genunchi.

Noroc ca si-a dat seama despre ce e vorba  a  ajuns la urgenta unde au operat-o si i-au scos cheagul de sange din picior.

M-am autocitat.

de cand am aflat chestia asta cu operatia pe care mi-a zis-o mama nu mi-a dat pace gandul ca  nu am  auzit vreodata de asa ceva.

 

Asa ca am sunat-o pe soru-mea.

Ea  avut toata saptamana dureri mari de picior, a sunat de 2 ori ortopedul care nu a luat-o in  serios si ieri  dimineata nemaiputand de durere l-a rugat pe colegul ei de cabinet sa-i faca analize de sange.

seara la ora 22 a primit analizele de sange care au iesit foarte proaste, a telefonat la urgenta.

A ajuns la spital, i s-a facut sonograma, s-a vazut ca are cheaguri de sange ca e in iminenta de a face embolie pulmonara si  au  supravegheat-o in spital  4 ore  si i-au dat un anticoagulant oral.

Va face 3 luni   de zile tratammentul asta.

Nu vea sa dea ortopedul in judecata pentru malpraxis ca nu e genul.

a  avt pciorul  umflat dar nu vizibil

 

Am vorbit putin si de situatia actuala si am aflat asa:

- In county la ea se testeaza toata lumea,  stau la  coada, se inscriu electronic, telefonic,  no insurance needed

- 25% din cei pozitivi sunt asimptomatici - in majoritate lejera sunt tineri, aia peste 45 mai rarutz.

- a  crescut numarul de  cazuri foarte mult

- daca inainte ii veneau 1-2 pacienti cu  covid saptamanal, acum ii vin zilnic.

- simptomele cele mai des intalnite in perioada asta sunt:   dureri de cap si de gat (faringita).  nu a existat pana acum  pacient care sa vina cu dureri de cap si  gat fara sa fii iesit pozitiv ulterior.

- dupa 7-10 zile boala se poate inrautati brusc si oricine poate ajunge la dificultati respiratorii si iinfiltratii in plamani. A avut astfel de pacienti.

- inrautatirea brusca nu tine de ceva anume, numai de fiecare organism in parte

- e o boala perfida cu multe manifestari

 

===

Azi am biciclit cu Silvi si ne-am inntors cu porumb de fiert si palarii  de floarea soarelui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...