Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

buna dimineata,

 

A avut dreptate Miha cu cometa Neowise, trebuie binoclu ca sa o vezi ca lumea.

Am citit ca se afla la orizont in dreptul carului Mare si aseara ne-am suit pe terasa.

a facut fii-mea o poza. Se vede asa mai stearsa sub ultima roata de jos dreapta a carului. Abia, abia am ochit-o cu ochiul liber

 

post-3916-0-19147500-1595316522_thumb.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cam nasol... Mi-e frica sa merg pe marginea strazii aglomerate , era sa cad, pe strazile inguste dintre case s-au luat de noi sa ne muste de roata o gramada de pechinezi (a se citi catei mici si isterici), era sa calc un pui care s-a sperait de un caine din asta si mi-a sarit in fata, drumurile neasfaltate erau cu noroi si balti (a plouat mult zilele astea),   inca nu m-am obisnuit cu frana , etc ... Incercam alt traseu data viitoare. 

Asta cu  cateii e o problema grava.

Amicului cu care  merg i-au muscat roata din spate si a cazut.

Ne-a atact o haita de 4 caini.

Iau aparatul de caini cu mine.

Acum am invatat locurile cu caini si le ocolim. Le-am spus ca daca nu ii tin in curti chem hingherii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, la noi e puțin in dreapta carului mare, dar așa cum zici, cu ochiul liber e cam greu de văzut. Eu nu știu dacă mai prind senin, sa ii fac poza. O sa văd zilele ce vin dacă reușesc. In poza Silviei se vede mai bine decât se vede cu ochiul liber :)). 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-e frica de mare si alte locuri aglomerate, nici noi nu plecam. 

 

Si in Buc. au tot crescut cazurile, si pe mine ma enerveaza astia care nu poarta masca, care stau si debiteaza teorii ale conspiratiei ca-s cifrele umflate... Ok, or fi, sau or fi inexacte (ca nici mie nu-mi dau unele calcule de la ei de acolo), dar virusul exista si trebuie sa ne ferim de el asa cum putem, si daca putem... Ca daca ajunge in nu stiu ce scenariu negru cu mii de cazuri pe zi, atunci incep sa ma intreb nu daca voi lua virusul, si cand il voi lua si ma rog la Domnul sa nu fac vreo forma grava si sa mor.... nu de alta, dar am 2 copii.... 

 

Cei 6 din famila ta au sau au avut simptome sau au fost asimptomatici si au fost testati la vreo ancheta epidemiologica? Au prins perioada asta de vid legislativ si au refuzat internarea? Sau au stat 48 h si au decis medicii ca e ok sa-i lase in izolare? Ei vor ma fi testati la finalul celor 14 zile, pt a stii ca pot reintra in comunitate? Sau reintra automat dupa cele 14 zile, daca nu vor (mai) prezenta simptome?

 

Sanatate tuturor!

Mult succes la examen!  [flo2]

 

 

Strumphi, cu marea am decis sa ne potolim pentru moment, la ce înghesuială e acolo și zero masuri de protecție anticovid. Plus mizeria și preturile nejustificat de mari. 

Dau zor sa termin cursul acela de formare profesionala, peste o săptămână  am testul final. 

Ma enervează ca la noi în județ au crescut mult cazurile de covid, toată ziua urla ambulantele pe străzi, de zici ca e sfârșitul lumii. Ca acum n-a fost niciodată, atâtea sirene, de dimineață până târziu în noapte... 

Am în familia extinsa 6 cazuri de covid (toți locuiesc în București). Au făcut forme ușoare, se recuperează în izolare la domiciliu.

Asa i-aș spânzura de limba pe toți idioții care spun ca virusul nu exista, ca cifrele sunt umflate, ca sunt conspirații la mijloc, etc. Le doresc "covidel la purtător", poate doar asa se vor convinge sa nu mai debiteze inepții. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata,

 

A avut dreptate Miha cu cometa Neowise, trebuie binoclu ca sa o vezi ca lumea.

Am citit ca se afla la orizont in dreptul carului Mare si aseara ne-am suit pe terasa.

a facut fii-mea o poza. Se vede asa mai stearsa sub ultima roata de jos dreapta a carului. Abia, abia am ochit-o cu ochiul liber

 

attachicon.gifcometa.jpg

 

se vede extraordinar de bine!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

voi cred ca deja ati terminat cafeaua ori sunteti la a 2a ? Eu ma lupt cu a mea de vreo ora si ceva. M-am trezit foarte devreme iar si azi, incepusera sa isi faca de cap durerile. 

 

E soare si frumos, dar a fost o noapte rece, prea rece pentru iulie. Nu degeaba natura crede ca e toamna si incep frunzele a se inrosi. Ba duminica pe o casa am vazut si iedera inrosita! La mijloc de Iulie!  [alcool] In gradina dimineata e plin de panze de paianjeni si dau cu capul in ele cand ma duc la robinetul din spatele casei sa umplu stropitoarea sa ud florile. 

 

Sophia inca doarme, in ultima vreme mi se tot plange ca e obosita. V-am spus ca inca o supara ochii si ma streseaza si aspectul asta. Mie obrazul ei tot umflat mi se pare, dar se pare ca doar mie?

 

Viviana, super ca ati vazut cometa! Eu in Londra cu atatea lumini nici o sansa sa o vad. Nici stelele nu se vad, prea poluat. 

 

Laura, imi pare rau de aventurile cu cainii si gropile. Puteti urca bicicletele pe masina sa iesiti undeva pe campuri?

 

Corina, mult succes la examen! Tinem pumnii stransi!  [flo2]

 

Mihaela, a fost obositoare tura de aseara pentru ca sunt multi turisti? Aveti multe cazuri de covid pe insula?

 

Aminna, sper sa reusesti sa ajungi la mare si folk. 

 

Monica, voi deja ati fost in mini concediu prin Ardeal. V-am admirat pe fb, ce mari si frumoase sunt domnisoarele tale. 

 

Antmil, cum se mai simte soacra? Ai facut prajitura?

 

Rox, mi-am adus aminte ca ai spus ca ai facut limoncello. Reteta ori trimiti o sticla?  [:D]

 

Azi nu am nici un program, sa nu cumva sa cad de pe canapea [:-)))]  v-am povestit ieri cum sta treaba cu ziua asta [fri] Oricum nu as putea face mare lucru, ma dor tare de tot oasele, soldurile si nu numai.  Umarul mi-a trecut, cred ca a fost sucit doar vreun muschi. Dar cu durerile astea de oase de nu pot sta nici pe fund nu stiu ce mama naibii sa mai fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc  [flo2]  [:)]

Da, asa incercam sa mai iesim, mai scurt si evitam aglomeratiile. 

Pe Transalipina & Sibiu & Transfagarasan a fost chiar frumos, nu mai fusesem de mult. 

 

Sanatate multa Sophiei! Sper sa nu mai fie probleme... daca mai persista, mai mergeti o data la medic, dupa tratament.

 

Monica, voi deja ati fost in mini concediu prin Ardeal. V-am admirat pe fb, ce mari si frumoase sunt domnisoarele tale. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi cred ca da, pe motivul ca sunt mulți turiști cred ca au fost așa mulți la urgenta. Sunt și localnici care se îmbolnăvesc, ne ajungeau aia. Nu, nu avem mulți covizi, e unul pe intensiv dar e de vreo 3-4 săptămâni. In rest, a mai fost câte unul sporadic, dar nu pe intensiv, câte 4-5 zile. In medie avem 2-3 pe zi, dar majoritatea nu are nevoie de spitalizare. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello!

 

nimic nou de raportat. fetele cu dna T eu muncesc cu spor [:)]

in week-end schimbam acoperisul la casa de la tara asa ca o sa fim pe acolo si noi, fetele, chiar daca nu avem ce face. o sa supraveghem de pe margine.

pentru concediu nu am stabilit inca nimic...sper totusi sa ajungem macar cateva zile la zagazaga. daca nu, poate mai mergem la mare macar o zi-doua...

 

Viv, se vede bine in poza, e chiar reusita!

 

Miha, ma bucur ca te-a mai lasat gatul  [flo2]

 

Strumphy, stam la primire si asteptam scrisoarea [flo2]

 

Laura, ce patanii cu bicicleta. eu ma gandesc ca o sa merg in jurul lacului, e pista de biciclete, am 3 minute de acasa pana la lac dar cred ca mi-ar fi tare frica, in primul rand de ceilalti biciclisti si apoi sa nu pic in lac pe portiunile unde e pista chiar pe mal...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...