Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

eu ma gandesc ca o sa merg in jurul lacului, e pista de biciclete, am 3 minute de acasa pana la lac dar cred ca mi-ar fi tare frica, in primul rand de ceilalti biciclisti si apoi sa nu pic in lac pe portiunile unde e pista chiar pe mal...

De ce ti-e frica de ceilalti biciclisti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si mie mi-e frica de mare si alte locuri aglomerate, nici noi nu plecam. Si in Buc. au tot crescut cazurile, si pe mine ma enerveaza astia care nu poarta masca, care stau si debiteaza teorii ale conspiratiei ca-s cifrele umflate... Ok, or fi, sau or fi inexacte (ca nici mie nu-mi dau unele calcule de la ei de acolo), dar virusul exista si trebuie sa ne ferim de el asa cum putem, si daca putem... Ca daca ajunge in nu stiu ce scenariu negru cu mii de cazuri pe zi, atunci incep sa ma intreb nu daca voi lua virusul, si cand il voi lua si ma rog la Domnul sa nu fac vreo forma grava si sa mor.... nu de alta, dar am 2 copii.... Cei 6 din famila ta au sau au avut simptome sau au fost asimptomatici si au fost testati la vreo ancheta epidemiologica? Au prins perioada asta de vid legislativ si au refuzat internarea? Sau au stat 48 h si au decis medicii ca e ok sa-i lase in izolare? Ei vor ma fi testati la finalul celor 14 zile, pt a stii ca pot reintra in comunitate? Sau reintra automat dupa cele 14 zile, daca nu vor (mai) prezenta simptome? Sanatate tuturor! Mult succes la examen! [flo2]

 

Din câte mi s-a povestit au făcut forme ușoare, au stat 2 zile internați și au ieșit pe semnătura, s-au autoizolat, sunt verificați telefonic de DSP și politie, probabil ca vor mai face un test la finalul perioadei de izolare.

Inițial credeau ca au luat virusul când au fost într-o minivacanta la munte, dar se pare ca l-au luat de la una dintre bunici, care a fost confirmata pozitiv în urma internării în spital pentru cu totul alte probleme de sănătate. Adică bunica avea deja virusul la internare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La 11 s-a trezit mandra mea azi. Ce bine o fi fost! Acum e in gradina si se joaca cu gazele, leredecoreaza hotelul. E soare si frumos, albinele zumzaie cu spor pe tufa de lavanda. Asa de multe sunt!  [biz]  Au inceput sa infloreasca a 2a tura pe anul asta toti trandafirii, clematisul, salvia, delphinium ul... e tot o culoare la mine in gradina. Mini jungla mai bine spus.  [:-)))]

 

Trebuie sa ies pana la supermarket si nu am absolut nici un chef, dar trebuie. Ma dor rau de tot picioarele din sold. Am luat pumnul de pastile, astept sa isi faca efectul. Mandra vrea si la inghetata, sa vedem daca ma tin picioarele pana in cartierul vecin. ma tot vait ca o baba, dar asa ma simt... bunica saraca de cand am cunoscut-o eu se plangea de reumatism, asa si eu acum  [ups]

 

Va las poze de duminica de la pub si scaldatul mandrei in parau in apa rece. Tare i-a mai placut, mai vrea! De mica i-a placut sa se scalde, oricat de rece ar fi apa. I-au trecut mucii, numai ieri putin s-a smorcait, azi nu mai nici pe naiba. Pui de viking!  [viki]  [:-)))]

 

Cica a terminat cu refurbishmentul bug hotelului si a facut si ceva mud pottery.   S-a dus sus sa isi scoata noroiul de sub unghii cu periuta si vrea la gelato. [pace] Nu stiu ce fac 6 saptamani ... 

 

[fuga]

 

PS: sa vedeti si baba dandu-se in leagan [uta]  [:-)))] scuzati burtoiul, era dupa pranzul copios! [:p] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine!

 

Am lipsit motivat, am fost câteva zile la munte, la Moeciu. Ploaia de care se plângea Roli ne-a ținut și pe noi prin camere, al meu a dormit două zile :).

 

Am trecut în fugă și pe la ai mei (nu-i văzusem din februarie). 

 

Per total a fost frumos, cam zăpăceală (că am fost cu niște prieteni), dar plăcut.

 

Strumf, n-am mai ținut nici o dietă [batcap] . Bad, bad me!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roli, pentru ca așa sunt eu...asta e si principalul motiv pentru care nu conduc, mi-e frica de masini [:)] pe lac sunt foarte multi bicicliti, nu se merge doar intr-un sens, sunt multi copii care nu sunt atenti...mie mi-e teama

Am inteles. Eu ma tem pe sosea de masini, desi la noi trec rar, dar mi-e de soferi neatenti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din Dragomiresti Deal  [pk]

 

E cald si bine, in comparatie cu Timisoara si Transfagarasan.

Am ajuns cu bine sambata in Timisoara, dupa 13 ore (1300 km) si 3 pauze. La vama am asteptat ceva, dar nu mult. Vamesii maghiari si romani cand au vazut CI elvetiene, au zis ok si la revedere. Ne-am cazat si dupa am fost la un bar pe Bega. Seara la 8 am picat lati.

A plouat toata noaptea, pe Transfagarasan au anuntat ca va fi acoperit si 15°. Am luat-o prin Sibiu, Avrig.  Ma bucur ca intre Lugoj si Deva sunt doar vreo 15 km pe soseaua vdche, restul de 43km sunt autostrada  [pk] asa ca se merge pana la Sibiu super. Portiunea asta e gata de cativa ani, o vedeam mereu si ii injuram, pt ca nu o dau in folosinta. Tocmai ii spuneam lui Marco, am de gand sa le scriu un mesaj si sa-i intreb cand e gata  [:D]

Am facut o pauza la intrare pe Transfagarasan, la un restaurant fain. Dupa a inceput sa ploua. In zona Balea Cascada si Balea Lac, multe masini, am pierdut mult timp. Am stat la un hotel dupa tunel. Incepuse ploaia, dar la restaurant nu se sta decat afara  [zirea] 12° erau...eu aveam si geaca de ploaie, Marco o avea sub saci..cum era doar in tricou, i-a dat chelnerul o patura  [:D] 4 ore am stat afara, ne-am delectat cu un vin dulce de Stefanesti si cu pastrav prajit cu mujdei si mamaliguta cu branza.

Ieri am ajuns cu bine, aici e cald, 27°. Dar in casa e bine, noaptea chiar racoare.

 

Pe Transfagarasan a fost duminica dimineata un accident nasol..masina a cazut 40 metri, asta dupa ce a intrat intr-o curba..probabil viteza neadecvata...soferul a decedat (avea 29 ani), ceilalti 2 barbati in stare grava...noi am fost ieri sa vedem iar masina, primul lucru care ne-a sarit in ochi, a fost profilul cauciucurilor.

Sincer nu ni s-a parut periculos drumul, in Elvetia sunt trecatori mult mai periculoase. Daca mergi incet, nu ai ce pati. Noi aveam si masina plina, asa ca nu am riscat.

 

Azi am fost la cumparaturi, era gol si lumea purta masti. La fel, pe unde am fost, nu am vazut persoane fara masti.

Vamesii unguri insa nu purtau masti, romanii purtau.

 

Maine vrem sa mergem la Divertiland. Joi poate dam o fuga in Centrul Vechi. Sambata e intalnirea pinguinilor  [ping1]

Duminica merg cu mama in Bucuresti, sa vizitam rude. Si pe seara am merge la Beraria H.

Luni acasa, marti il sarbatorim pe tata si miercuri plecam.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandra mea e fericita de numai  [il] a participat la un concurs si azi a vorbit live cu Chanyeol   [ph34r] pt asta a cumparat 150 albume (e album scos de el si inca un membru al grupului, cantecele toate scrise de el). Si-au aratat tatuajele (el are pe deget, ea pe brat..scrie Loey..numele lui de la coada), au ras mult. Mi-a trimis 2 poze, diseara vorbim si imi spune mai multe.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, bine ai venit  [flo2]

Ce a trecut timpul! Acum cateva luni bune ziceai de luna iulie si mi se parea hat departe... cu pandemia asta idioata am pierdut notiunea timpului, aproape ca nu mai ajung sa ma bucur de nimic, asa cum era pana acum 4 luni... Adica stau asa cu o frica in oase la orice...

 

Transfagaranul este frumos, am fost cum 2 saptamani jumatate, in weekend... nu mai fusesem din 2007 (am pus poze pe FB). A fost destul de aglomerat pe anumite portiuni, mai ales pe sus pe la Balea Lac... Erau f multi nori, eram cu capul in nori la propriu. Iar cand am iesit din jud Sibiu catre Arges, dupa creasta... era soare si frumos, norii erau blocati pe partea cealalta... 

Am auzit si eu de accidentul ala, groaznic. Sunt serpentine, trebuie mers atent... fara viteza ca nu te fugareste nimeni.

 

Pe la autostrazi se tot construieste... dar in ritm cam de melc, incetisor... dar  mai bine decat deloc.

La multi ani tatalui tau!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...