Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vad ca v-ati intors la muraturi si mi-ati facut iar pofta! Eu de unde iau gogonele acum? [:p] 

 

Roli, am inteles bine ca tu esti bucuresteanca, dar te-ai mutat la Brasov acum ceva timp? ce aventura cu baietii cu bicicletele. Bine ca s-au descurcat pana la urma! 

 

Mihaela, ce gatesti bun la castravetii aia murati? [pofticios]

 

Apropo de mancaruri, aseara vecinii de la dreapta au plecat iar undeva pentru ceva timp ca l-am vazut pe Alex ca si-a pus in portbagaj toate instrumentele muzicale [fri]   ukulele, chitare....

Ii zic lui Nick:

-  They packed their bags, I think they will be away for a long time.

Sophia: - did they have enough of their own cooking?  [:-)))]  ( de cand cu lockdown ul miroase de la ei numai a mancare arsa si bacon prajit  [batcap]  pana la lockdown mereu comandau pe deliveroo mancare ) 

 

Deunazi cand am fost la inghetata vad o tanti ca arunca pe jos gunoi. 

- ewww... that woman is disgusting!

Sophia:

- did she eat a slug?! [:-)))]  [:-)))]

 

Gata hlizeala, ma duc sa imi fac curaj sa dobor si muntele de fuste si rochite de calcat. Cand termin dau party! [fiesta] 

 

O zi frumoasa! 

 

[dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Laura25, sigur iti fura Bianca bicla [bicla]  Ei ce fac acum ca nu mai sunt stresati cu examenele? Cred ca abia asteapta sa inceapa liceul, sa isi cunoasca profii si colegii...  

 

 

Cam cu o ora in urma m-a sunat barbatul (care se intorcea cu masina din oras)  ca i-a gasit la capatul satului, cu un prieten, erau la pedalat toti trei (merg pe un traseu prin sat, pe carari si pe drumuri laturalnice, doar traverseaza drumul principal ) . Ce sa faca? Rup electronicele toata ziua, se mai uita la niste desene animate japoneze, pe afara nu prea ies (de asta m-am si bucurat acum cand am auzit ca sunt cu bicicletele) .

 

 Sincer nu, nu asteapta deloc inceperea scolii, s-ar bucura daca ar tine vacanta un an. Ii sperie gandul ca, citez :"o sa trebuiasca sa ma prezint pe zoom" . Au emotii ca nu incepe scoala pe bune, ca va fi tot online, ca nu isi vor cunoaste de fapt colegii si profesorii decat pe calculator. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, tocmai am pus încă un borcan, acum. Dacă îl închid, și începe sa fiarbă, mi-e frica ca explodează ;). Nu îl deschi deloc 7-10 zile? 

Nu deschide deloc, nu explodeaza nimic :)) . E borcan de sticla, capac metalic, stai linistita, nu se face asa mare presiune in interior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu deschide deloc, nu explodeaza nimic :)) . E borcan de sticla, capac metalic, stai linistita, nu se face asa mare presiune in interior.

 

Borcanul e așa: 

https://www.ikea.com/se/sv/p/korken-burk-med-lock-klarglas-50213546/?gclsrc=aw.ds&gclid=Cj0KCQjw6uT4BRD5ARIsADwJQ1_vakqKsFLl6APKxsZyqntOP293jsONZoVEvYq1-fgtNWDseyUzcg4aAtzBEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Doar ca de 4 litri cred. 
 

roli, mersi. Deci doar scoți zeama din borcan și o pui înapoi? Fără sa faci nimic altceva? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi pai tot felul :). Am avut zilele trecute cartofi noi aurii cu șnițele de porc, apoi tocănița din piept de pui cu ciuperci. Mie mi-am făcut mamaliga (nici Silvia nici Ovi nu mănâncă, adică nu cu tocănița, doar cu lapte sau cu brânza) și lor macaroane. 
Dar castravetii ăștia sunt Pt la iarna. Aia de vara încă nu sunt gata, sunt in frigider și cred ca le mai trebuie câteva zile. 
 

Am pus in premiera și castraveți tăiați rondele subțiri, cu mărar și cimbru așa mărunt tăiat, saramura fierbinte peste ei, covasiti cu o felie de pâine Pt 24 de ore, apoi in frigider. Ăștia s-au făcut după 5 zile, am terminat un borcan și ieri am pus altul. Au ieșit teribili! 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu i-am facut asa: In prima zi au stat in soare puternic. Acoperit doar cu farfuriuta In a doua zi au stat in soare dimineata, apoi a venit umbra peste ei dupa ora 14. Zeama s-a tulburat, s-a ingalbenit si fierbe deasupra. A treia zi la fel ca in a doua. A patra zi, i-am scos si pus intr-un vas de sticla cu capac cu zeama cu tot si i-am bagat la frigider. O sa mancam din ei la intalneala si o sa avem pareri atunci.

 

Asa am făcut și eu cu cei covasiti, Viv! Dar eu am pus in a doua zi, Pt 25 de ore, o felie de pâine, accelerează fermentarea. Apoi am aruncat-o.

 

Dar eu întreb de castraveți Pt iarna, nu am loc sa ii țin in frigider pe toți...

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa am făcut și eu cu cei covasiti, Viv! Dar eu am pus in a doua zi, Pt 25 de ore, o felie de pâine, accelerează fermentarea. Apoi am aruncat-o.

 

Dar eu întreb de castraveți Pt iarna, nu am loc sa ii țin in frigider pe toți...

Uit mereu ca e  vorba de aia de iarna. [batcap]

 

sunt tracasata din cauza fii-mii. Nu mai suporta starea asta de lucruri si se varsa pe mine. De parca io is  din  lemn... si  mai  trebuie sa am si  putere pentru amandoua.

 

Silvi  abia asteapta intalneala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viv, esti gazda la intalneala? sau ai de gand sa vii cu castavetii sa ii imparti pe sub masa?

am impartit noi mure si gomboti pe sub masa, ce-ar fi niste castraveti [:-)))] doar ca de data asta nu e cazul, ca mama castravetilor va fi gazda. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...