Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Buna dimineata,

Sunt la cafeluta si fac presa.

Azi m-a distrat clientul Bancii Transilvania care a dat o declaratie haioasa cand a trebuit sa spuna la ce foloseste summa rettrasa. Angajatii bancii si-au trimis intre ei emailul pana ce a ajuns si in presa.

Banca si-a cerut  scuze.

 

 

 

post-3916-0-52059700-1595570336_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna dimineata

 

viv  [:-)))]  [:-)))] multumesc ca ai postat! 

 

L.E.

 

as fi vrut sa vin si eu sa va cunosc, dar nu am putut ramane in Bucuresti. am foarte multe de rezolvat pana ma mut.sper ca data viitoare sa pot veni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai miha, nu spuneai tu ca ai avut ceva dureri în gat, nu demult? Poate acelea au fost singurele simptome, pentru ca ai avut o forma ușoară a bolii. Dacă eram în locul tău, făceam testul, și de curiozitate, și ca să stau liniștită.

 

Pai am făcut atunci testul PCR, a ieșit negativ. A fost acum 2 săptămâni. Tot restul anului am fost sănătoasă. 

 

Îl voi face, când se va da drumul sa se facă la personalul medical, cam intr-o luna. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata!

 

ce bine ca azi e vineri! v-am zis ca maine schimbam acoperisul la tara?  fetele deabia asteapta...nu stiu de ce sunt asa entuziasmate [:-)))] Iuli are o bormasina de jucarie si a pregatit-o de ieri in geanta ei sa o ia la tara sa ajute la treaba. 

 

pe mine ma doare capul ingrozitor. am o stare foarte naspa dar sper sa imi treaca. nu am covid, doar obisnuita migrena din motive de cm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cate luni are Diana de cand a avut virusul? Ea si-a facut atunci, la vremea respectiva, test PCR? A avut simptome?

Este bine ca are anticorpi, de aceea era curioasa cate luni o tin, inca...

Ciudat cu colegele tale, ca nu au deloc... stiu cca s-a studiat ca la formele asimptomatice, nu prea dezvolti anticorpi...

Pai am făcut atunci testul PCR, a ieșit negativ. A fost acum 2 săptămâni. Tot restul anului am fost sănătoasă. 

 

Îl voi face, când se va da drumul sa se facă la personalul medical, cam intr-o luna. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cate luni are Diana de cand a avut virusul? Ea si-a facut atunci, la vremea respectiva, test PCR? A avut simptome? Este bine ca are anticorpi, de aceea era curioasa cate luni o tin, inca... Ciudat cu colegele tale, ca nu au deloc... stiu cca s-a studiat ca la formele asimptomatice, nu prea dezvolti anticorpi...

 

Diana a fost bolnava de la început de Ianuarie pana pe la mijloc de Februarie, când încă nu era vorba de covid. Nu a făcut asadar niciun test. 

A avut in 2 randuri, doua chestii care puteau fi covid: o răceala puternica, febra și tuse, nu s-a ridicat din pat trei zile, a stat acasa vreo 5-6. S-a simțit mai bine o  zi, a fost la ski și a mai stat acasa vreo 3 zile. Apoi i-a trecut. Zice ca de la gripa porcina nu a fost așa rău. 

 

La o săptămâna distanta a făcut o amigdalita puternica, niciodată nu a avut așa ceva. Fara febra, fără tuse, nimic, nu se simțea rău decât ca nu putea înghiți, nimic. Era o durere acerba. I-au făcut cultura, nu era bacteriana, n-a primit tratament ca nu aveau ce sa ii dea. I-au făcut și test de mononucleoza, nu era. I-a trecut in 3-4 zile. 
 

De atunci nu a mai fost bolnava. 
 

Deci 5-6 luni au trecut. Da, asta e curiozitatea acum, sa vedem cât țin. Deocamdată mai mult decât se vehiculează. Dar încă e in studiu :). 
 

Colegele mele care s-au testat de anticorpi au fost bolnave in perioada Februarie-Aprilie când încă nu se testau PCR decât cei care ajungeau la spital, adică simptome grave. Ele au fost acasa, nu s-au testat PCR. De asta erau curioase de anticorpi. Nu au fost asimptomatice. Concluzia e ca nu au avut covid. 

 

Sefa mea însă, a avut covid in Aprilie. Nu s-a testat atunci, tot Pt ca încă nu testau personalul medical, au început nu mult după. Era in Stockholm (ca norocul, ca altfel făceam toți in laborator) și s-a contaminat de la băiatul ei, locuiește cu ea. E adult. El a fost mai rău ca ea. Dar nu au ajuns la spital niciunul. 
Si-au făcut anticorpii și da, sunt pozitivi. 

 

Nu cred ca cineva in laborator a avut. Am fi picat ca muștele, unul după altul. Nu avem cum lucra la distanta. In tot cazul, de când se testează au fost o parte testati și nimeni nu a fost pozitiv (toți am avut simptome, chiar dacă minore). 
 

Ieri însă, una din colegele care sunt vikarie peste vara, a zis ca a primit sms de la sora ei ca a fost testata pozitiv. Ele locuiesc împreuna, cică dorm in același pat (lucrează amândouă peste vara aici pe insula și împart un spațiu mic). Colega mea nu avea simptome, dar sora ei da, de asta s-a testat. S-a mutat de unde sta cu sora ei si va rămâne in carantina. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Ce bine ca e vineri! Am avut sleep -over aseara, la dublu. Cele mici s-au trezit, ma duc sa le dau sa manance. Cele mari la 2 inca mai nihoteau. 

 

Am cumparat bilete sa vizitam o ferma cu animale si chestii distractive duminica, ca se anunta fara ploaie. Intre timp s-a schimbat prognoza. Sper macar sa nu fie de-aia puternica. Ne tine in 17-19 grade, abia vinerea viitoare vor fi 20. La Londra 27! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vânturat castravetii puși după metoda Roli!

 

Castravetii puși după metoda Laura, s-au “tulburat”. Zeama adică. Și au făcut bulbuci. 
 

Am de gând sa mai pun, zilele viitoare. 
 

Azi suntem liberi și eu și al meu (eu lucrez mâine iar el a lucrat we trecut) și am programat o ieșire la un restaurant care servește smoked chestii :). Restaurantul e in sudul insulei, cam la o ora de noi. E înnorat și va ploua, am rezervat masa înăuntru. 
Duminca merg la brunch cu Diana, brunch de våfflor (waffles). 
 

Viviana, ce declarație :))). 
 

Silvia, sper sa treacă repede capul. Spor mâine la schimbat acoperiș. Am admirat și eu pe Iulia pe bicicleta, cât de mare s-a făcut! 
 

Ioana, ce fain cu Sleep over la dublu! Eu n-am avut așa ceva, data fiind diferența de vârsta :). Distracție faina azi și sa nu va ploua! 
 

Strumphi pe unde mergeți in Weekend? 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...