Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Mihaela, e un subiect sensibil si delicat, nu e ceva banal care sa poata fi discutat asa, tam-nisam, ca si cum intrebi "unde mergem maine". Nu-l consider tabu, ca nu este, dar nici foarte usor de discutat, asta am vrut sa zic. Ale mele fete de ex. au stiut de cand erau mici ca viata e limitata si ca nu suntem nemuritori. Si ca uneori, din pacate, se mai moare si in ordine gresita (adica cei mai tineri inaintea unor oameni mai in varsta). Ca sunt tot felul de boli, accidente...

Altminteri nu pot sa zic ca am "facut planuri" in amanunt daca mor. Dar nici nu avem niste lucruri incurcate, fetele sunt minore acum, deci inca nu s-ar putea descurca singure.... dar pe de alta parte sper sa nici nu murim toti odata (adica 2 parinti si 3 bunici cati mai suntem). Cand va fi, se va urma calea legala, notar, succesiune, mosteniri etc...

 

Cu inmormantarea, cand imi va veni sfarsitul, nu-mi doresc sa fiu incinerata din simplul motiv ca in religia noastra, nu se accepta si nu se face slujba religioasa (sau se face "pe scurt", ca si in cazul sinuciderii). Or, eu fiind o persoana mai credincioasa, imi doresc sa fie toate facute si dupa oranduiala Domnului. Din acest considerent nu am fost nici adepta "casatoriei fara acte" a la long. Mi-am dorit, ca atunci cand hotarasc/ hotaram intemeierea unei familii, sa fie cu slujba religioasa si cu binecuvantarea Domnului.

 

 

Și noi am vorbit despre moarte când erau fetele mici, când au murit părinții lui Ovi, când a murit tata. Eu cred doar ca Silvia e mai tragica in a vedea lucrurile, căci Diana nu are aceleași sentimente. Poate e și vârsta, 7 ani totuși e mult, între 17 și 24 :). 
Însă de la accidentul lui Ovi in care putea sa își fi pierdut viața, nu am putut nici eu sa revin la subiectul morții, cu el. Pana acum. Au trecut 10 ani... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Azi e ultima seara la ai mei, maine plecam la Orsova.

Le va fi greu cateva zile, s-au invatat cu noi. Se bucura insa ca ne-au vazut si spera sa vina si fratelo in vizita. 

 

Azi l-am sarbatorit pe tata, cu gratar si sampanie de la Cricova (de langa Chisinau). 

 

Intalnirea de sambata a fost super, ma bucur ca am revazut pinguini dragi si ca am cunoscut-o si pe Silvi  [pk] e o fata de nota 10, ne-a placut mult de ea  [il] iar castravetii Vivianei au fost ft gustosi  [pk]

 

Aseara am iesit la Beraria H , a fost concert Mircea Vintila..ne-a placut mult, atunci cand a fost in Elvetia..i-am spus lucrul asta si avem si poze cu el  [:)]

 

Masina va fi iar plina, am rabatat bancheta din spate...am diverse pt fratelo (inclusiv 2 boxe, suport de rufe) si ii ducem si colegei cumnatei televizorul, plus maruntisuri...pt noi am luat vin, vreo 25 sticle  [:D] am mai luat zacusca, salam de Sibiu, ghiudem, babic, mustar, eugenii  [:D] mama ne-a facut visinata si dulceturi..avem geanta frigorifica.

 

Mandra a lasat sacul de gunoi afara aseara si dimineata era totul imprastiat, a fost vulpea in vizita  [ph34r] l-a strans si azi l-a aruncat...nu mai avea chiloti curati, asa ca i-am spus cum sa spele si sa usuce hainele...s-a descurcat.

 

Maine si joi suntem la Orsova,  vineri la Balaton si sambata la Viena..ajungem duminica spre seara.

 

Mi-e dor de mandra si de casa, dar ma doare ca-i las pe ai mei iar singuri...ne revedem insa in decembrie.

 

Seara faina si sa ne reauzim cu bine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am fost 4 ore(nu zile/sapt) in concediu la un parc de apa. Social distancing aproape inexistent ... Sper ca apa cu clor sa facă minuni.

A fost f fun, dar nu m am simtit confortabil in largul meu, parca nu se merita sa iesi si apoi sa stai cu inima cat un purice la fiecare strănut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi vb despre moarte din punct de vedere biblic, mod pozitiv ca trecere intr o alta lume, alta viata, alături de Domnul Isus, in gloria lui Dumnezeu.

Când va fi sa fie nu depinde de noi, cat ne a dat Dumnezeu atit trăim... De asta nu ma stresez rau cu virusul ...

Mi am facut testament holografic, vreau sa fiu ingropata, n am nevoie de nu stiu ce slujbe, ritualuri, inca nu m am decis cu DNR 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

azi cafeaua nu merge servita pe terasa, e frigggg! A fost o noapte tare tare rece, dar nu-i bai ca de maine incepe a se incalzi. Vineri zic astia la meteo ca o sa avem 32 grade. Acum sunt 11 grade si se simt ca 9. 

 

Am fost ieri anuntata prin sms pe telefon ca mi s-a anulat o programare la spital. Nici o mirare, ma asteptam. Nu e prima si nici ultima. 

 

Rox, concediu placut si sa imi trimiti vedere de la Marea Neagra!  [flo2]  [:-)))]

 

Mihaela, imi pare rau de bunic... asa e viata, nu stii cand te pocneste. Noi, eu cu Mr., am discutat despre cum vrem sa plecam dincolo, dupa socul pierderii subite a cumnatului la doar 38 ani. Deja sunt 4 ani de cand a plecat si inca nu ne vine sa credem ca nu mai e. Mr. vrea sa fie ingropat " the cheapest way possible"  [:-)))]  Eu i-am spus ca in caz de moarte cerebrala sa nu ma tina conectata, sa ma lase sa ma duc si sa imi doneze organele, el la fel. Anul trecut a ajuns in posta un ditai plicul cu logo ul unei firme si Funeral directors [fri]  [alcool]  Vai ce calduri m-au trecut! Imediat i-am dat mesaj sa intreb daca are de gand sa...  [:-)))] M-a lamurit ca a facut asigurari pentru toti, in caz de ceva se ocupa firma cu care a semnat contractul. Plateste lunar ceva, nu mai stiu cat. Deci pot sa mor linistita ca nu ii fac paguba si dupa ce dau coltu`  [:-)))]

 

Michelle, ati fost la scaldat? Ati terminat gradina? Cand si cum incepe Will scoala? 

 

M-am hlizit destul, s-a racit si cafeaua. Am inceput mesajul asta de mult, intre timp a coborat si Mr. pentru un ceai. S-a dus inapoi la munca, e pe baricade de la 7. Sophia inca doarme. Inca ma ingrijoreaza cu ochii ei, neaparat sa mai mergem in alta parte sa o mai vada un alt doctor, ca nu-mi place cum si ce descrie durerile si senzatiile. 

 

O zi frumoasa! [flo] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nici mie nu prea imi vine sa ies la Aquaparcuri, la fel, ma simt stresata. Incearca ei sa mentina distantarea, dar nu pot controla totul 100%, si mi-e frica pe la tobogane, pe la piscine, cu cine te trezesti pe langa tine. Sunt tot felul de oameni care cred ca virusul e ireal, e o "facatura" si aia nu au nici un stress sa se inghesuie...

 

Chiar voiam sa o intreb pe Ella: Ati fost la Divertiland? Cum era acolo, apropo de reguli si distantare? Era multa lume?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...