Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Glimmer, cred ca nu e numai sistemul care e nebun, eu cred ca in Romania e un fel de teroare mediatica. Televiziunile urla stiri aiurea scoase din context care induc o stare de stres. Totul este aocaliptic, totul este nasol, trebuie sa stim toate amanuntele in toate situatiile, stiri macabre, in care intimitatea personala  este incalcata orice urma de intimitate.

Sora mea, dupa o luna de stat acolo, este exrem de stresata si afectata.

Ah, eu nu mă ghidez după știri, luate „la grămadă”, ci după experiențele proprii sau împărtășite de alții, în mod direct. Eu m-am referit în special la sistemul medical, ăsta de stat care ar trebui să ne poate de grijă tuturor, care e absolut oribil. Păi e o mare prăpastie între ce spun oficialitățile, cum sunt organizate spitale și ATI-uri și etc și felul în care sunt unii oameni lăsați efectiv să moară (așa cum a fost cazul colegei de salon a mamei tale, nu e caz singular). Bine că părinții tăi au avut o formă relativ ușoară, altfel foarte probabil se putea petrece o tragedie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah, eu nu mă ghidez după știri, luate „la grămadă”, ci după experiențele proprii sau împărtășite de alții, în mod direct. Eu m-am referit în special la sistemul medical, ăsta de stat care ar trebui să ne poate de grijă tuturor, care e absolut oribil. Păi e o mare prăpastie între ce spun oficialitățile, cum sunt organizate spitale și ATI-uri și etc și felul în care sunt unii oameni lăsați efectiv să moară (așa cum a fost cazul colegei de salon a mamei tale, nu e caz singular). Bine că părinții tăi au avut o formă relativ ușoară, altfel foarte probabil se putea petrece o tragedie.

Glimmer, sunt absolut de acord cu tine. Eu voiam sa spun ca pe langa asta, pe langa lipsa simtului civic (si vb de marea majoritate, stiu ca sunt si exceptii), se mai adauga si manipulrea mediatica care te doboara psihic... De aia zic, ca in RO, situatia este mult mai greu de indurat comparativ cu Suedia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, sunt absolut de acord cu tine. Eu voiam sa spun ca pe langa asta, pe langa lipsa simtului civic (si vb de marea majoritate, stiu ca sunt si exceptii), se mai adauga si manipulrea mediatica care te doboara psihic... De aia zic, ca in RO, situatia este mult mai greu de indurat comparativ cu Suedia.

Da așa e, uneori am impresia că o luăm razna, ca nație, dar încerc să-mi reprim gândul ăsta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, sunt absolut de acord cu tine. Eu voiam sa spun ca pe langa asta, pe langa lipsa simtului civic (si vb de marea majoritate, stiu ca sunt si exceptii), se mai adauga si manipulrea mediatica care te doboara psihic... De aia zic, ca in RO, situatia este mult mai greu de indurat comparativ cu Suedia.

Nu i-as spune lipsa de simt civic ci lipsa de solidaritate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma gandeam aseara ca noi la varsta lor nu aveam in cap decat distractie, sa mergem la mare sa cunostem baieti, sa ne etalam trupurile, costumele de baie, sa radem la valuri,la soare...

Apropo de chestia asta... eu, din contră îmi aminteam poveștile bunicii, Dumnezeu să o odihnească, ea a trăit războiul, perioade grele după... Cred că depinde la ce experiențe ne raportăm, până la urmă. Eu tot sper ca această experiență de viață să ne aducă ceva bun în final.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu ai mei, este inspre revenire. Inca sunt ff speriati. Tata e inca ff slabit. Insa toata situatia asta ne-a deschis mintea. In sfarsit ai mei au acceptat sa plece din Ro si sa se mute la mine. Am inceput deja sa studiez ce le trebuie ca sa ii pot inscrie in sistem, si iarasi spun ca am fost norocosi pentru ca lucurile s-au intamplat la momentul bun, caci sunt ff optimista ca reusesc sa indeplinim toate conditiile. Important este sa poata primi numar personal suedez (ca CPR-ul) ca sa aiba access la sistemul sanitar si cel de asigurari. Il astept pe tata sa se intremeze si in cateva saptamani ii aduc aici. As fi vrut sapt viitoare, sa mi-ai aduca sora mea, dar il astept pe tata sa isi revina.

In rest, Strumph ca ai intrebat, nu am inceput sofatul cu copiii, ca din cauza vacantei, nu i-a venit sotului aprobarea. Tb sa vina in 2 zile, au trecut 3 sapt....

 

Cand ai povestit prin ce-au trecut, am vrut sa te intreb de ce mai stau in tara asta, cand au copil care traieste intr-o tara normala...ma bucur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact! Ca nu iti inchipui ca nu stie ci numai ca e sictirit de munca pe care o face si are respect 0 pentru client.Totul pe repede inainte sa fie bifat ca fost facut.

 

Crezi ca mi-a trimis vreun email in care sa se scuze, sa regrete neintelegerea? Nu.

Doar atat: comanda dvs. a fost anulata.

Sau firma il plateste prost. Sunt si salariati care nu-si fac treaba (aia de obicei sunt la stat), dar la privat de multe ori firma il trateaza cu sictir si atunci vina e la patroni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...