Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi ne- am întors din concediu în seara asta. A fost frumos, am descoperit locuri minunate, altele drăguțe, relaxante, la distanțe nu prea mari de noi, unde ne putem reîntoarce în câte un weekend.

A fost o premieră pentru mine să conduc aproape 1000km dus-întors ( am făcut o buclă, nu ne- am întors pe același drum). Prietenii mei au ales des drumuri pitorești, nu autorută, cu curbe, serpentine, pante. Mi- am dat mâna cum se spune.

 

Acum am un milion de rufe de pus la spălat, de resuscitat florile din jardiniere, de făcut cumpărături etc etc. Bine că mai e vacanță.

Cald tare la noi, am scăpat de caniculă doua săptămâni și a fost tare bine.

 

Mihaela, frumos program de plajă. Îmi doresc și eu, câteodată, să stau așa, liniștită, singură...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am apucat de hatha yoga - am avut prima sedinta ieri...cica "ajuta" la stress.Nu stiu ce sa zic deocamdata ...va zic dupa mai multe sedinte  :) Si apoi am fost cu copiii la piscina.

Astazi se organizeaza un gratar cu colegii si apoi din nou la piscina. Stam intr-un compound f mare, sunt grateful pentru facilitati dar nu am mai iesit in afara, in oras, de pe 8 Martie. Efectiv simt ca ma sufoc. De plecat din tara nici nu se pune problema..Ieri au anuntat ca granitele vor ramane inchise pana la 31 August. Si atunci probabil se va prelungii pana la sfarsitul lui Septembrie si tot asa.

 

Luni e bank holiday aici, pentru noi, copiii in teorie incep scoala...online. Dar deocamdata doar vom cunoaste colegii (aici se schimba clasa in fiecare an) si profesorii. Si apoi trebuie le ocup timpul cumva..noroc ca nu mai e asa de cald. A scazut temperatura de la 48C  la  approx. 35C  dar e umezeala f mare - am intrat mai devreme in sezonul musonic.

Iar de marti ma intorc la birou pentru un timp - dupa ce am lucrat vreo 2 luni de acasa... E tot aici unde locuim deci cam tot aia e...Numai ca va fi mai liniste. Voi cum reusiti sa lucrati cu copiii de acasa? Ai mei sunt tare galagiosi.

Sotul meu va ramane acasa sa 'scoleasca' copiii - sincer nu il invidiez...

 

Ma bucur mult sa aflu ca voi puteti iesii des prin apropiere ..si unele ati fost si in vacanta! Tare imi lipseste.. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi cum reusiti sa lucrati cu copiii de acasa? Ai mei sunt tare galagiosi.

Sotul meu va ramane acasa sa 'scoleasca' copiii - sincer nu il invidiez...

 

 

Lara, depinde de f multi factori, ce cerinte au de la scoala, daca au dispozitivele pe care sa lucreze, cum pot parintii sa i ajute, caracterul copilului, lipsa socializarii care isi pune amprenta. Eu am trei si trei experiente diferite.

Am mai scris. 

La cel mare a fost complicat pt ca trebuit sa invete singur, nici o ora on line, numai sa studieze si sa predea teme  [batcap] . La chimie, fizica, eu nu mai pot sa l ajut. A mai avut de citit si raspuns intrebari un roman la franceza. La asta putem sa l ajut, dar nu avea el nici o motivatie. Plus temele care trebuiau predate majoritatea vineri-sambata. In ce zi se apuca el de lucru? sigur nu de luni pana joi, cand freca menta.

 

La cea mica (cl 4), aveau f mult de lucru, adica au pastrat programa normala din timpul scolii. Deci zilnic avea mate, gramatica, dictare plus o materie gen istorie, teste cunoastere, etc. Cand mergea imprimanta  [smulgpar] ii imprimam fisele.

 

Dimineata lucrau mai bine, dupa amiaza mai mult citeam, faceam retete, cautam tot felul pe net, faceam sport.

In masura posib. birouri separate, cea mica mai lucreaza in salon, deci programde curatenie si aspirator devansat.

 

Imp e si suportul profesorilor, in afara de un e mail oficial, de ex, cel mare a avut doar din partea profesorului de franceza, il intreba cum se simte, cum isi ocupa timpul. Grupul clasei de w up era la un moment dat inactiv. Nu mai era nici un motiv ca sa scrie cate ceva.

Nu stiu ce ne asteapta in toamna, anii terminali au declarat ca sigur se duc si se tin toate orele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la plaja. Am stat singura, pe o plaja știuta de mine ca nu e lume, tiriștii merg in alte părți. Am stat 3 ore pline și frumoase, eu cu mine, marea, soarele și o carte. A fost tare frumos! 

 

Noapte buna! 

 

Asta imi doresc si eu. Marea, cartea, sorele... ma  vindeca de orice stress.

Cred ca ai  visat foarte frumos.

 

==

aseara am  fost pana la lac cu bicicletele.

Am stat in iarba sub o salcie matusalemica.

Aruncam cu pietricele cand m-a admonestat Silvi. Erau multi care pescuiau.

Ea pescuieste si stie ce inseamna sa tulburi apele...

 

post-3916-0-06487500-1596351067_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Suntem in drum spre casa...de-abia astept sa dorm in patul meu  [pk] a fost tare fain la Balaton, parca esti la mare : apa turcoaz si calda, nisip fin..ne-am balacit vineri cand am ajuns, erau 38°...pe unguri ii cam doare in cot de covid...m-au cam enervat...masti doar cei care serveau mancarea...noi pastram distanta, ei ne suflau in ceafa  [zirea] ma uitam insa urat la ei...la lac era prosop langa prosop (noi doar am facut baie, nu am stat la plaja).

In Viena am fost la Prater si am mancat ciolan bio...e traditie, a fost ft gustos..cu salata de varza cu chimen  hrean si mujdei...si Weizenbier, care nu poate lipsi  [:D] dupa am dormit 2 ore si pe seara am baut un mojito la un restaurant mexican..Praterul era plin, nu se putea pastra distanta (noi ocoleam aglomeratia).

 

Azi mancam la pranz la o gradina de vara de langa Munich...au Bretzel mari (covrigi imensi)..ii mancam cu pasta de branza si altele.

 

La vama la Nadlac am stat ceva, ungurii nu au intrebat nimic, ne-au urat drum bun..la intrarea in Austria, am mers pe un drum paralel cu autostrada, unde se face control, dar nu e coada; acolo nu era nimeni si nici nu ne-au intrebat vamesii nimic.

Sa vedem cum va fi acum la granita intre Austria si Germania.

 

De la Paprika (granita Ungaria cu Austria) am luat usturoi , pasta iute pt pizza, castraveti murati (doar cu sare), ardei iuti murati si ardei mari iuti, umpluti cu varza...si vin Tokaji..sper sa ne ajunga pana in aprilie 

 

O zi faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara, bine ai venit  [pk]

 

Cateva cuvinte despre mine: sunt Mihaela (pe forum Ela), locuiesc de 16 ani in Elvetia, am o fata de 17 ani jumate (Marcia) si o pisica de 2 ani (Sheela)...mandra mai are un an de scoala (si job) si dupa va pleca la Seoul un an, pt a invata limba coreeana (e fan de pop coreean, e fascinata de Coreea, a invatat singura sa scrie si sa citeasca in coreeana, dar vrea sa si vorbeasca fluent);  ar vrea sa se stabileasca acolo, depinde cum va fi (am fost in vacante im Seoul, dar nu e acelasi lucru)...ea a fost in India, in Kerala, cu familia prietenei ei...noua ne place mult mancarea indiana, am vrea sa ajungem si in India...suntem fani Columbia, la pensie am vrea sa ne stabilim acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara, vad ca am uitat sa ma prezint.

 

Am o fiica de 22  ani, studenta, un sot extraordinar zis  CCS cu care nu m-am mai vazut  din martie ca e plecat pe cele meleaguri si tintuit in tara fara pic de alcool de pandemie, ne-am mutat la tara in Ilfov. Ieri am gasit pe drum  o carapace de  broasca testoasa, frumoasa, mai are  ceva carne in ea, am fi vrut sa o luam, dar cam putzea.

 

Ziceam sa o adaugam craniilor de vaca, cal, capra ramase in apartament la bucuresti si pe care CCS ne-a zis ca nu cumva sa le  aducem aici sa creada lumea ca suntem satanisti. [:-)))]

 

Si azi, lovitura de teatru! Imi zise CCS sa ma duc sa iau carapacea, sa o  pun sa se imputa intr-un colt de curte si cand vine el, face foc in curte, fierbe carapacea, scoate carnea, si o da cu lac.

Si atunci fii-mea zice: asa, deci,  imi aduc si eu craniile.

 

[pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...