Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Neatza! 
 

In fiecare dimineața primesc poza zilei de la stăpâna mămicii puilor lui W :). Sunt așa de mici și e așa de interesant sa ii văd zilnic, deja parca au crescut. Și ea zice ca e o experiența unica, de fiecare data. Ea a avut pui de vreo 20 de ani încoace, dar de fiecare data e cumva, altfel... 

 

Voi repeta serile cu marea, se pere ca vin zile frumoase săptămâna viitoare. 
 

Duminica frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, bine v-ați întors acasa! Am urmărit traseul vostru in poze pe FB, foarte frumos! 
La noi se zice “mi-am făcut mâna” :)

 

Ella frumos concediu! Sa va fie de bine. Drum bun înapoi. 

 

Lara, nu am sfaturi, din păcate. Eu am copii mari. Cea mică a făcut un semestru online dar e la liceu și nu avem treaba. Nu i-a plăcut, a scăzut mult la calificative. Speram sa înceapă școala normal peste doua săptămâni. Încă nu s-a anunțat ca nu ar începe normal...dar nu se știe niciodată. La noi cazurile sunt in scădere. Pe țara. Pe insula am tot avut de când cu turismul. Mai e săptămâna asta și cealaltă și gata, e gata vara și sezonul. 
 

Eu ii aștept pe Diana și pe prietenul ei. E in vizita aici o săptămâna, e cu cățelușa lui (o shitzu) și W o sa aibă partenera de joaca. Acum ca Mira e afara, se aleargă prin curte. Se înțeleg tare bine, ei doi. Morgan ii ignora, pe ambii ;). 
V-am spus ca Diana se muta in Octombrie? In Falun, unde locuiește prietenul ei...iar va fi departe și de data asta nu sezonier...

 

De azi ar fi început săptămâna Medievală. Totul e acum online. Era cea mai faina săptămâna de vara. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara, să îți urez și eu bun venit. Se mai înviorează atmosfera pe ghețar, nu a mai apărut demult vreun pinguin nou.

 

Eu am un băiat de 8 ani și locuiesc în Montreal de 15 ani. Sunt profesoară de școală primară, în Ro predam fizica la liceu.

De un an și ceva sunt celibatară sau maman monoparentale cum se zice pe aici.

 

Noi putem călători oriunde în Canada în afară de New Brunswick ( se pare că au dat drumul și acolo, trebuie să mai urmăresc șturile. Am fost în concediu până la granița cu eu) și Terreneuve et Labrador. Guvernul menține avertismentul pentru călătoriile neesențiale, deci turism, în străinătate și carantina de 14 zile la întoarcere indiferent de țara din care te întorci.

Așa ca vara asta nu am mai fost în țară ca de obicei să l vedem pe tata. Am făcut în schimb un concediu în Quebec două săptămâni, urmând fluviul St Laurent până aproape de Atlantic. A fost foarte frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre școala online, ce să zic, o urăsc și sper să nu mai revină. Eu nu am reușit să l școlesc pe fi miu, o fi el mai special, știu că sunt și copii mai docili. La el motivația a fost un mare zero.

 

Cu eleviii mei a fost un pic mai bine, dar greu, solicitant, am învățat tehnologie din mers, cumva a fost o improvizație. Părinții au fost îngrozitori, și frații, mi au deranjat toate orele. Să precizez că elevii mei sunt mici, de pregătitoare și părinții erau mereu cu ei, măcar unul, în timp ce celălalt lucra și el online, vorbea tare la telefon în chineză sau bătea cu ciocanul în apropiere...

Pe scurt o experiență pe care nu mi doresc s o mai repet vreodată. Sper să nu mai fie cazul!

 

Ce devreme începe școala în India, noi mai avem 3 săptămâni și un pic de vacanță. Fi miu va merge peste o săptămână în tabără de zi de echitație, de abia așteaptă, și eu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si va multumesc ca v-ati prezentat. Ma bucur de cunostiinta. [flo2]

Judoka, scoala vad ca se implica mai mult decat anul trecut. In sensul ca anul trecut aveau teme de completat pe iPads care trebuiau predate intr-un termen intre o zi si o saptamana - foarte dificil de tinut minte cine are ce si cand. Acum au stabilit ca vor avea lectii atat synchronous (live) cat si asynchronous (inregistrate), vor lucra cat mai putin pe Zoom si mai mult pe alte platforme si cel mai important copiii vor avea un orar saptamanal. Profesorii se implica si avem si school counselors care vor tine legatura cu copiii si familia, am inteles ca vor fi cateva 1 to1 pe saptamana. Insa noi, parintii mai greu ne putem implica...Eu voi merge de maine la birou - adica  in prima zi de scoala "plina', astazi  doar ne prezentam si cunoastem noii profesori. Sotul meu lucreaza de acasa, dar nu poate scolariza ( sau ajuta f mult..) 2 copii in acelasi timp. Vom avea o sedinta in curand la serviciu pt ca suntem destul de multi in situatia asta si acum cand scoala se va desfasura cat mai mult live nu putem ajuta copiii dupa serviciu sau in perioadele mai libere chiar daca am lucra numai de acasa.

 

Ella, Viviana , Mihaela - sunt sigura ca nici cu copii mai mari nu e usor..vorba aia "copii mici proble mici, copii  mari probleme mari" - dar  daca inca mai studiaza o pot face independent. Aveti alta baza in ei. Dar cred ca trebuie sa le fie foarte greu sa poata iesii la distractie/ excursii/ activitati cu prietenii. Din punctul asta de vedere cred ca e mai greu pt adolscentii si tineri.

 

Fleur ma bucur sa cunosc si perspectiva unui profesor. Sper sa fie mult mai usor anul aceasta atat pentru profesori cat si pt copii. De ce au fost ingrozitori parintii? Noi am fost f  directi cu scoala si le-am spus clar ca nu e acceptabil nici felul in care au gestionat scoala online nici faptul ca nu au rambursat nici macar $1 din taxele scolare nici macar pt pranz si transport care se platesc integral la inceput de an. Dar nu cu profesorii am discutat asta, nu este vina lor, am vb cu directorii si school board.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte greu cu  tinerii si adolescentii in perioada asta.

 

Ma uit la noi. Am avut noroc ca ne-a prins aici panndemia si nu la Bucuresti. Ca  avem  curte, ne mai facem de treaba, ne plimbam cu bicicletele.

Eu inca suport destul de bine izolare asta.

Dar fii-mea nu. Are nevoie de prieteni, sa vorbeasca cu cineva face-to-face. Sa iasa la  o inghetata, sa mearga la Mall, la shopping - are nevoie de o bruma de spoiala ca ar fi totul normal.

Si cum nu  are cu cine, ca toti amicii ei se tem eu sunt  singura la indemana cu care face chestiile astea.

La inceput a fost OK, acum am obosit sa le mai fac, e ca un anus contra naturii.

Si ea imi spune as  merge cu tine cu bicla mai mult, cateodata mi-e rusine sa merg. Ce e aia sa merg cu mama!

 

 A fost 3 zile in Vama, nu a fost de ajuns.

Mai merge cate 2 zile la apartament de  1-2 ori pe luna si se vede cu 2 prieteni din copilarie care stau  inchisi in casa.

 

Da,  ne e greu.

si eu cand aud, nu ai vrea ca azi sa mergem... mi se ridica parul in cap.

de ce? In mine se da o lupta marcata de teama, ca nu ii pot  oferi ce are nevoie, ca daca ii ofer  si eu ma  imbolnavesc va trai un cosmar de vinovatie si tot asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

v-am ciit ieri pe telefon dar nu am reusit sa raspund si acum am uitat cam tot...

nici noi nu am fost in concediu. la inceput am fost foarte suparata pentru ca am anulat istanbul la care am facut planurile cu mare drag si visam de mult la vacanta asta...pentru bulgari nu am plans asa tare, la ei am mai fost. [:)]

am vrut apoi in tara dar nu am gasit nimic care sa para ok din punct de vedere al distantarii. am fost o zi la mare si in rest la noi in imprejurimi, am tot hainarit prin padurile noastre si pe malul baltii. 

la plaja noastra din oras, am mai fost cu fetele sa se joace in nisip. e mai sigur ca in parc unde sunt multi copii. 

la noi nu s-a intrerupt deloc activitatea, nici la sot asa ca am muncit. fetele stau acasa dar sunt ok. in week-end mergem la tara. toata ziua se joaca impreuna, citesc, picteaza...si-au facut cort din cutiile de la ac. seara ne plimbam in jurul lacului, cu toate ca ne termina tantarii. 

c a avut antrenamente din mai.

pentru ca am stat mai mult pe acasa am facut lucruri amanate sau pe care nu le-am fi facut in mod normal, de exemplu am zugravit in hol si bucatarie, dl sot a reparat chestii prin baie, a cumparat si montat diverse polite, a pus capac nou la wc. [:-)))] ne-am descoperit talente noi!

 

Monica, cum s-au descurcat fetele? am vazut ca fiecare a fost cu patratelul lui [:)]

 

ella, fleur, sa va fie de bine vacantele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lara, la noi scoala online a fost ok. C, clasa a IV- a a facut pe teams cate 4 ore /zi. problema e ca incepe clasa a V-a la alta scoala si aici nu stim cum va fi...sper sa se descurce. ea ar vrea sa inceapa normal, sa isi cunoasca profesorii, colegii.

mica e la gradinita, la ea nu imi fac griji...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am noroc de o adolescenta retrasa. Nu sufera decât de faptul ca nu i-a fost Ok cu școala online. Vrea in banca, dar nu Pt socializare. Ci Pt ca acasa nu are disciplina. 
Altfel s-a văzut cu prietenele ei de câte ori au vrut, cu prietenul ei ca de obicei. Va reîncepe călăria peste 2 săptămâni dar in alt format, e puțin emoționată. 
 

Diana a ieșit cât de mult a vrut, ea nu mai are rețineri dacă știe ca a avut virusul. Cum nu locuiește cu noi, nici nu se stresează. 
 

Eu am suferit însă ca nu am fost in concediu, adică plecată de acasa. Dar compromisul ce l-am făcut aici m-a mulțumit pana la urma. A fost minunat, nu am de ce sa ma plâng. Și mai vin zile calde și frumoase, ma mai relaxez ca in concediu câte puțin. 
 

Eu n-am simțit tare mult pandemia. Nu m-a afectat cu nimic in afara de călătoria anulată din concediu. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am suferit însă ca nu am fost in concediu, adică plecată de acasa. Dar compromisul ce l-am făcut aici m-a mulțumit pana la urma. A fost minunat, nu am de ce sa ma plâng. Și mai vin zile calde și frumoase, ma mai relaxez ca in concediu câte puțin. 

 

Eu n-am simțit tare mult pandemia. Nu m-a afectat cu nimic in afara de călătoria anulată din concediu. 

 

 

 

Eu am zile si zile. Am ratat complet vacanta in Tenerife in aprilie si cea din Finlanda.

Iar vacanta de vara catre Romania s-a transformat in vacanta in Danemarca. De acolo am venit cu amintiri frumoase. Ne-am si vazut prieteni. Dar, aici e un mare dar, nu e ce am planificat si am dorit atatea luni.

Am zile in care ma ia nostalgia si iar cad in supararile mele.

Nu mi-am vazut tatal de 3 ani si nici multe alte rude. La fel si singura nepoata. E o mare diferenta cum era la 1 an si ceva si acum la 4 ani si ceva.

Multi spun ca nu avem de ce ne plange ca noi am avut norocul sa iesim in natura tot timpul, am avut si 11 zile de vacanta, am avut si zile cu soare anul acesta. Dar, te mai si saturi de natura. Mai vrei si sa socializezi cu oamenii.

Ah, si vreau si eu cateva zile sa nu mai fac mancare la copii, sa nu mai caram sacosele cu cumparaturi. Cred ca acest aspect mi-a lipsit mult in vacanta. Pentru ca am gatit mult in casa nu am avut tocmai relaxarea tipica de vacanta.

Nu stiu cat face sens mesajul meu. Sunt recunoscatoare pentru ca am avut o vacanta totusi in iunie-iulie. Dar nu a fost cea planificata si in consecinta sunt tot ofticata si nemultumita [:D] . Incerca sa ma conving singura ca tot e bine dar uneva acolo adanc in mine e regretul de care nu scap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...