Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Eu tocmai ca in vacanța nu (prea) am gătit :). Nah, am și noroc de copii mari, dacă vor ceva, își gătesc singuri, cei de aproape 17 ani :). Când nu avea nimeni chef de gătit, comandam sau chiar ieșeam la restaurant. Așa ca am simțit concediul din plin. 
Mi-e dor mai ales de mama, ca nu am văzut-o de un am jumate. Dar ea sa fie sănătoasă, e bine unde e, ne vedem când se va putea. 
 

Și de alții mi-e dor dar cu un Skype ne mai trece. Eu nu sunt foarte socială, îmi place Singurătatea. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mie mi-a dat peste cap vacanta in Rusia, de la sfarsit de mai, si probabil o sa-mi dea peste cap si vacanta din Vama Veche de saptamana viitoare, fara muzica live si asteptarea rasaritului. ma bucur ca am reusit sa ajung la mama pentru o saptamana si ca a fost totul ok.

 

in schimb in Bucuresti ies cat pot de mult la concerte, si asta ma ajuta sa ma simt normal. in linii mari se respecta regula cu masca (despre manusi nu ma intereseaza, fiindca eu consider ca ar fi mai sigur fara ele decat cu ele purtate naiba stie cat si pe unde). se respecta distanta intre mese si exista dezinfectant la discretie pretutindeni. aici nu ma afecteaza regula cu inchiderea teraselor la ora 23, fiindca oricum concertele pe terase nu tineau mai mult. doar in Vama va fi ciudat.

 

in rest la magazine nu ies foarte des, si n-am mai fost de cateva luni in cele mari. in piata nu mergeam nici inainte. shopping am facut o singura data, cand a fost cazul sa descopar ce masura am la haine dupa ce-am slabit [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, fetele s-au bucurat de concursul de sambata, Andreea a iesit pe locul 7 la lungime si pe 9 la 80 m, iar Ana pe locul 8 la triatlon (60 m, lungime, aruncare minge oina). Au luptat, voiau mai mult.. dar nah, se mai antreneaza. Vor continua cu antrenamentele, daca tot nu plecam nicaieri din concediu (deci si noi tot pe acasa - doar asa, cateva iesiri marunte, la iarba verde in zone linistite, cate o zi la mare... asta e).

 

Viviana, si mie a inceput sa mi se ia de pandemie, distantare si calcularea fiecarui pas. Cred ca de fapt asa ma streseaza cel mai tare: calcularea fiecarui pas: e ok sa fac asa?, e ok sa merg in locul X? daca e multa lume? atunci ce fac, unde ma duc? oare daca sunt nu stiu unde (altundeva decat acasa) si Doamne fereste ma imbolnavesc, ce fac, unde raman in carantina/izolare/spital? ce se intampla cu fetele daca eu, sau ma rau noi amandoi patim ceva? trebuie sa le preia bunicii... sau daca se imbolnavesc si ele, unde le duc? Si tot asa... Si parca imi intra frica in oase si ma "paralizeaza" efectiv...

Si ma termina faptul ca situatia va continua asa, spun unii luni, ani intregi... 

Imi lipsesc chestiile banale pe care inainte le faceam simplu, fara nici un stress si ma bucuram de ele.

Alt subiect spinos si enervant: aceasta scoala online... Care imi mananca si mie creierii. Jumatate de semestru a fost haos, dezastru, practic copiii au ramas cu goluri pe care incerc eu sa le acopar acum cum pot. Nota de plata va veni in cls 8 la examene... Ana fata mea mai mica, era neatenta, zice ca se plictiseste, cac nu intelege, nu avea nici chef de scoala (nici in stil normal nu e fan, dar isi facea treaba, stiind ca e notata, supravegheata, controlata la teme etc, in schimb pe onlie imediat a speculat ca e rost de lasat mai moale). Ne-am certat f mult pe tema asta, o prindeam cac e neatenta, se enerva ca am prins-o, certuri peste certuri... :( La cea mare a fost un pic mai bine, ca ea e genul de copil  mai constiincios si se tinea de treaba. Dar la modul general, toata materia a fost facuta mult mai superficial, la final au primit toti un 10 pt activitate, si gata scoala....:(( 

 

Multa sanatate Silviei! E tanara, e normal sa-si doreasca socializare, intalniri cu prietenii, distractii si nu izolare. Ea e normala, situatia actuala e anormala si contra naturii umane (omul fiind prin definitie o fiinta sociala)  [flo2]

 

Ella, ungurii nu au nici un stress cu masca si cu covid-ul, pt ca ei nu prea au cazuri, au cam trecut peste, au cate 10 cazuri/ zi, deci putina lume care sa poata transmita virusul mai departe, riscuri mici. Si atunci sunt relaxati pe tema asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara bine ai venit pe ghetar! Mi se pare India o tara f interesanta . Am o prietena indianca si un vecin indian care mi au mai povestit cateceva despre tara asta .
Despre mine, trăiesc in USA-in Nordul Californiei intr o zona deosebit de frumoasa.

Sunt bibecuvantata de Dumnezeu cu un băiat care imi lumineaza viata de aproape 17ani, un sot extraordinar, catel de 8 ani plin de fitze,si o casa frumoasa la care tot remodelez de 10ani.
Lucrez par time de acasa din Ianuarie, imi lipsesc colegii, dar cel mai mult imi lipseste biserica.

Noi începem scoală peste o saptamana. ...

va urma

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ieri dimineata ca tot s-a trezit Miss asa devreme a stat cu mine pe prag la cafea. Vorbeam cu sora mea pe whatsapp si ii povesteam cum stam noi pe prag impreuna si admiram albinutele pe levantica. Fac o poza cu noi 2 sa ii trimit surorii. Ma uit la selfie:

- Oh my, look at my tired face!

Sophia: my face is better than yours!  [zirea]  [:-)))]

- Thanks Miss! 

 

Aseara le-am facut pui la cuptor si eu cu Mr. am mancat cu o salata de toamna de la mama. Mai aveam un borcan ascuns in capatul dulapului, tinut special pentru mai tarziu. L-am desfacut aseara si l-am dat gata, dar pana sa il terminam i-am facut poza sa stiu ce sa ii mai cerem mamei, ca la cate feluri de muraturi ne-a trimis sa nu lansam comanda gresita  [:-)))]  Ii zic lui Mr. ca ii trimit poza mamei pe whatsapp. 

Sophia de colo:

- mamaie, SOSS!!

-???!??

- Save our Sad Souls!  [:-)))]  [:-)))]

 

Deci acum stiti de ce suntem suparati, ni s-au terminat muraturile!  [help]  [:-)))]

 

Ma duc sa imi mai fac o cafea si iesim in gradina la soare. Mai trec eu pe la voi!  [hot]

 

[fuga]

 

 

Sophia e geniala!  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-au născut azi noapte puii de Winston. 7 la număr! Dacă mai așteptau o zi, se nășteau exact de ziua lui. Mâine împlinește proaspătul tătic 5 ani :). 

Cam in 3-4 săptămâni putem merge sa ii vedem. :) Abia aștept! 

Doua femele și 5 masculi. Doi tricolori (ca W) și cinci rosii (ca mama). Trei cu coada (ca W) și patru fără (ca mama). 

 

 

Mi-a aratat B pe fb, ce dulci sunt!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf, ce nasol!

Ce rau! Soru-mea e cu nervii la pamant, depresie cat casa plange.

Fiica-sa, barbata-sau + copiii au fost bagati in carantina de DSP. A fost un caz la  serviciu la barbata-sau.

 

Cine o mai ajuta pe  soru-mea? Cine o mai spala, schimba, cine ii  face de mancare?

Hai sa zic ca  eu ii  fac de mancare din cand in cand, i-o las la usa.

Eh, si plange si nu ma pot intelege cu ea.

 

Viv [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Ella si Fleurdelise, bine v-ati intors din concediu. Laura25, ati revenit si voi?

 

Lara, bine ai venit pe ghetar. Testul este: sa ne zici ce procent dintr-un ghetar are nevoie un pinguin ca sa bea un mojito in India.

 

Monica, felicitari fetelor pentru reusite. 

 

Otilia, si eu ma supar ca nu am facut concediul pe care il aveam planificat. Ma gandesc ca altii au fost si mai afectati dar nu ma face sa ma simt mai bine. Erau niste asteptari care nu s-au mai indeplinit. 

 

Viv, greu si pentru tine, greu si pentru Silvi si pentru CCS. Si mie mi se pare ca pierd enorm copiii/ tinerii din cauza lockdown-ului, parca ptr mine ca adult e mai usor de suportat. Sau sunt eu mai resemnata. Noi le-am mai luat la cumparaturi de vreo luna. 

 

Ella, cum se mai simte fratello? Frumos ati petrecut!

 

Miha, dulceata de afine si zmeura suna delicios.

 

Mianna, distractie placuta in Vama!

 

Silvi, fain cu remodelarile. B continua cu bordura aia inceputa de cateva zile si ma asteapta ca pe altecva ca sa punem impreuna membrana si sa finalizam. AM vrea si noi sa zugravim in sufragerie, dar parca nu am elan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost in weekend la Weymouth, in sudul Angliei. A fost frumos, a tinut si vremea cu noi (desi vineri seara era ceata si deja imi venea sa plec inapoi). Zona este foarte pitoreasca, cu case albe cu acoperis de paie, stradute in panta si terase cu flori. Am vizitat acvariul si ne-am plimbat prin oras si am stat la plaja. Mai greu cu distantarea, era puhoi de oameni asa ca am pus mastile pe strada, nu se ferea nimeni, veneau chiar pe langa noi. Desi a fost cald, de la vant era cam asa si asa de stat pe plaja - acum am realizat marea diferenta fata de Spania - acolo nu bate vantul. Ne-a furat si pizza un pescarus - si imediat au venit 7-8 sa se bata cu el, asa ca dupa aia am mancat numai sub o esafra de plaja, sa nu ne vada  [alcool] P si eu ne-am balacit, apoi a venit si J si s-au zbenguit singure. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...