Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu privire la apartamente, in general, nu prea sint apartamente ne-decomandate. Sigura diferenta este daca in descriere zice: "railroad apartment/flat" - acolo camerele sint fix ca in tren: din una in alta. 

 

În română le zice case ”tip vagon” la cele cu trecere dintr-o cameră în alta. Deci tot cu tren în denumire :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfiii... gata smotru pentru acum! [dan] Mai am sa fac in mansarda, dar dupa ce termina Mr. cu munca pe azi, naiba stie la ce ora ca ieri a mancat cina cu laptopul pe masa, un ochi la ecran, altul la farfurie ... apoi a mai muncit si dupa cu o cana de ceai in brate. Nu i-a fost bine la Brexit! Silly man, doar i-am spus ca e prea obosit si stresat, nu ca lui ii place o provocare si aveau mare nevoie de el si a acceptat. Ce nu face el pentru binele natiunii. Azi a coborat pentru un ceai si fumega, il bodoganea pe Boris si pe toti. I-am adus aminte ce a spus deunazi cand mi-a spus ca a acceptat iar sa intre in focuri.  Cat a muncit la Covid atatea luni in ture de 12-14 ore, weekendurile, 7 zile din 7... Anyway, treaba lui ca eu nu am cum sa il ajut, dar mi-e frica la cata oboseala si stres a acumulat de cand a inceput criza. 

 

Ieri si azi am bagat smotru cu spalat de geamuri, aspirat pe dupa canapele&co, spalat cuverturi si paturi, sters praf pe rafturi si carti si la cate avem mi-a luat ceva! Ba am si bibilit in gradina, tuns iarba, sapat, aranjat... Oare ma mai ridic maine din pat?  [fri]  [:-)))]  Mi-am tras o taietura adanca urata in gradina ieri intr=un spin de trandafir, exact in podul palmei stangi si doare ca sarea in ochi. Azi cu spalat si lustruit cu atatea chimicale... oh la laaa!!! Ba mi-am si scapat tubul de la aspirator peste degetul mic de la piciorul drept, praf l-am facut. Vanat si taiat si vai de mama lui... sper sa isi revina daca nu-l bag in seama  [batcap]

 

Nu am mancat briosa, nu am avut timp! O sa gust una acusi ca mi-am facut un ceai. Feedback ul e pozitiv pana acum, cica sa mai fac. Nu mai facusem banana bread de mult, dar azi le-am pus in forme de briosa, nu in tava de chec. Aveam 3 banane cam obosite in cos si zic sa nu le arunc le-am bagat la tava.  [8D]

 

Zikilina, welcome back!  [hippi]  Sa nu spui cine te-a impins de la spate!  [:p]  Hai mai scrie, ca prea ti-ai iesit din mana! 

 

silvi, nu cred ca exista un termen pentru ce vrei tu, eu una nu am auzit... dar il intreb pe Mr. cand coboara si ii explic.

 

Daniela, nu am apucat sa vad video ul. Bag un ochi acusi. Tot super busy sau s-au mai dus in concediu clientii si te-au lasat in pace un pic? [:D] 

 

Roli, te-ai scaldat in lacul de care ziceai? Ursu parca ai spus? Tobosarii ce mai fac?  [batetoba]

 

 Otilia, tu iti iei notite pentru vacanta viitoare?  [hot] Ce fac fetele? 

 

Marion, hahaha... ce mi-a placut aia cu pachetul! Asa ne ameninta mama cand eram obraznice  [:I]   [:-)))]

 

Coca, eu mereu sunt o draguta  [biz]  [:-)))]  

 

M-am hahait destul, ma duc sa imi iau ceaiul si briosa. Mai am de mers si la cumparaturi la supermarket.  [smulgpar]  Am nevoie de o vacantaaaaaaaaa!!!!!! Se aude acolo sus?  [help]  [:-)))]  Daca trebuie tip pana se aude pana-n mansarda!!!  [:-)))]

 

Vineri zic astia ca o sa avem 35 grade!? [fri]  Nu mai vreau! Nu nu nu!!!!!! Eu deja mi-s toata ofilita, obosita si mi l-a pus Miss in brate si pe Stanley, sa ii dau hugs and kisses, sa am grija de el. Cum nu stiti cine e Stan? [cutu]  E jucaria lui Mr. din copilarie...  E asa dragutttttttt!!! I-am pus panglica noua in culorile curcubeului si e proaspat spalat si cusut, a fost la spital.  [bat]

 

Plec pana nu veniti cu nuiaua!

 

  [catelulsfuge]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, Ant, Strumphy, multumesc ptr raspunsuri...tot nu ne-am hotarat cum sa spunem.

In romana in contract scrie ca unul din dr primeste apart decomandat si celalalt semidecomandat. Firma vrea ca in engleza sa se inteleaga clar ce fel de apartamente primesc, adica cer expres sa se inteleaga clar.negasind termeni specifici eu zic sa descriem in cuvinte...

 

Daniela, la noi exista apartamente din care se intra dintr-un dormitor in celalalt, din pacate. Nedecomandate, le zice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai când scriam că mi a trecut supărarea pe forum, am pierdut ditai mesajul. Să mă învăț să îl scriu în Keep notes mai întâi...

 

Bref scriam nimicuri, că am avut un Zoom lung și nu am făcut nimic din treburile casei. Că nu mai termin de spălat rufe pt că nu am uscător decât la subsol.

Că mi s a adunat praf gros pe parchet deși am lăsat lună la plecare. Bulevardul din fața blocului e un imens șantier și am lăsat toate geamurile deschise deci... Nu putem umbla fără papuci prin casă și un șmotru serios mă așteaptă.

 

La noi plouă și e răcoare. Ne atinge codița lui Isaiah, mâine s prevăzute furtuni.

 

Steumphi, Roli, rezistați caniculei.

 

Ella, bine că nu a fost grav accidentul. Rezistentă mașina voastră, eu când am avut accident în decembrie am șifonat bine pe cel din față, o Toyota Corolla și mașina mea a fost șifonată destul de serios, a căzut o bucată de bumper. Asta la vreo 5km/h, abia plecasem de la stop...

Bine că a scăpat Tămâioasa, ar fi fost păcat!

Să vă fie de bine vacanța, frumoase poze. Îmi doresc și eu să ajung pe acolo, și la Orșova, și la Balaton.

 

Și că am zis de Balaton, mi am adus aminte de lacul Ursu și Sovata. Superb loc, am fost acolo doar în trecere acum 5 ani dar aș sta măcar o săptămână. Era o atmosferă așa frumoasă la lac, ca la mare. Roli, sper că ați zăbovit și v ați scăldat.

 

Marion, și voua să vă fie de bine vacanța. Bine că măcar cățelul a fost cuminte!

 

Copilul meu a fost destul de cumințel în vacanță, cu o singură excepție. Dar m aș fi mirat să nu fie nimic. S a înțeles bine cu băiețeulu de 5 sni sl prietenilor mei, chuar dacă nu prea au interese comune.

 

Velvet, când te muți? Sper că ai un plan și ajutor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, pentru Silvi:

 

Confirm și eu că apartamentele aici sunt toate decomandate și se clasifică după numărul total de încăperi. În Quebec denumirile s mai complicate, nu te încurc, dar în partea anglofonă se numesc la fel cum a zis Daniela: de ex 2 bedrooms apartment înseamnă apartament decomandat de 3 camere ( living plus două dormitoare), etc.

 

Semidecomandate nu prea există, poate în clădirile mai vechi. Ar trebui descris în funcție de configurația exactă, de ex. one bedroom attached to living room, ceva de genul.

 

Că ai menționat termenul detached, ăsta se referă la case în întregime și înseamnă o casă separată de alte clădiri ( detached cottage), spre deosebire de attached care înseamnă case lipite unele de altele, în șir, două sau mai multe.

O clădire cu maximum 4 apartamente se numește multiplex ( duplex, triplex sau quadruplex)

 

Sper că am explicat clar și nu te am zăpăcit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara

 

va citesc, dar nu am o stare prea buna, fizic.plus  ceva stres si ingrijorare.

 

ziki multumesc  [flo2]  scrie mai des.

 

Fleur multumesc pt intrebare!  [floare3]  urmeaza sa fac primul drum cu haine si ce o mai intra.nu o sa pot lua tot. apoi pe la sfarsitul lui august al 2 lea transport. si ultimul. ma ajuta un prieten de-aici.as fi vrut sa fi fost gata pana-n 15 sa ma mut. dar nici pe 20 nu cred...depind si de om.eh, sanatoasa sa fiu! ca le-oi rezolva! sa-ti fie de bine vacanta!

 

Ella ai fost prin zona mea  [:)]  sa va fie de bine vacanta! si,da, bine ca au scapat sticlele!   [clo]  [flo2]

 

viv sa fie bine fata ta!   [cupisi]

 

sa va fie de bine vacantele tuturor! anul asta ma sare, din pacate...oi recupera in viitor, desi...

 

numai bine tuturor!

 

L.E

 

de two-bedroom flat stiu si eu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! 
 

Azi de la job am avut chef de înghețata, de la magazinul acela cu peste 300 de feluri. Am întrebat-o și pe Silvia dacă vrea și așa am ajuns toți trei sa ne plimbam in orașul vechi. E ritualul de săptămâna Medievală, care acum e zero...și ni s-a făcut foame. Am intrat la pub-ul nostru, Silvia voia fish and chips, am băut câte o bere fără alcool ca eram cu mașina și uite așa am petrecut un after work minunat! La venire apunea soarele, mulți turiști stăteau pe Promenada și urmăreau spectacolul. 
 

Am văzut poze frumoase din călătorii, sa va fie de bine! 
 

Noi așteptam canicula in Weekend, eu sunt liberă vineri și duminica, sâmbăta termin la 14.30 și am de gând sa îmi petrec toate trei zilele la plaja! 
 

Seara frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...