Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Buna dimineata!

 

Mi-am baut cafeaua pe prag, am intrat in casa... e liniste si pace. Sophia inca doarme, Mr. e pe baricade, azi are un meeting fff important de trebuie sa isi puna camasa si cravata!  [:-)))]  Nu, nu merge la birou, sedinta e pe Zoom! Camasa a mai purtat acum vreo 2 saptamani cand a intervievat cativa candidati pentru un post in echipa lui, dar nu si cravata. Azi trebuie sa cotrobaie si dupa cravata. De cand munceste doar de acasa doar in tricou si blugi sta, mi se pare aiurea sa il vad cu camasa si cravata  [:D]

 

Daniela, super tare sora ta!  [:-)))]  Eu nu i-am luat cadou lui Mr. si nici nu stiu ce, nici prea mult timp nu mai am. Oricum, carti nu mai are nevoie, numai ieri ce i-au venit in posta 4 carti!  [smulgpar]  De cand a inceput pandemia aproape in fiecare zi ii vin carti in posta, nu una ori 2, minim 3-4! In mansarda e depozit de carti, le-a adunat si stivuit pana in pod. Ce bine ar fi sa ii vina in cap, ca e chiar langa birou. Numa` bine le citeste direct!  [:-)))]

 

Otilia, te astept in vizita! E proaspat maturat, cum ar zice mama  [il]  Mi-am adus aminte dimineata motaind in pat ca nu ti-am spus ieri de scoala. Asta fac eu cand nu pot dormi, recapitulez. Mi-s toata ocupata.  [:-)))]  [ups]   Nu i-am  luat inca uniforme dar o sa ii iau pentru ca astia tot bat darabana, pun pariu ca nu stiti ce e  [fri]  [:-)))] , ca incepe scoala in Septembrie normal. Daca nu incepe, pot sa o trimit la scoala pentru ca ar avea prioritate din cauza job ului lui Mr. Cand a inceput pandemia, copiii tuturor key workers au avut acces, dar noi am tinut-o acasa. Precum scoala online nu ne place si nu i se potriveste, ne gandeam sa profitam de asta si sa o facem pachet la scoala!  [:D]   Stanley e un dragut!!! Vrei sa ti-l arat?  [cutu]

 

Ioana, nu mergem la nici un Lido. Eu nu-s cu apa, am o frica nebuna de apa adanca de cand avea sa ma inec intr-o piscina in Italia acum vreo 14 ani.  [titanic]  Asa e cu cazarile, nu mai gasesti nimic si daca gasesti la niste preturi nesimtite. Toate astea din cauza pandemiei si staycation. Nu stiu ce facem in weekend, cred ca iar castele, pub... no idea yet. [mariaj]

 

Glimmer, cum mai e domnisoara ta? [flo] A plecat in vacanta? Voi mai mergeti undeva? 

 

Silvi, bine ca te-ai lamurit pana la urma. De ce vrei neaparat termenul in engleza? Vin englezii peste voi?  [hot]

 

Velvet, mult a fost, putin a  ramas!  [bis]  Sa fie usoara mutarea. Parintii tai ce zic, vor putea veni in vizita ori tu sa mergi acasa des? 

 

Lara, domnisoara mea e de aceeasi varsta cu baiatul tau. In Septembrie incepe Year 5. Nici nu stiu cand au trecut anii... mi-e dor de bebelina mea. [:I] 

 

Viviana, imi pare tare rau sa aud ca CCS nu poate ajunge acasa pana in Octombrie. Of.. tare greu!

 

Fleur, ai lasat geamurile deschise 2 sapt cat ati fost in vacanta? [wow] 

 

Antmil, nu ne zici nimic de voi? Cum mai e soacra? Sper ca ok in situatia data [pup] 

 

Mihaela, asa cum bine zice si Silvi te citesc mult mai optimista si vesela in ultima vreme. Sa o tii tot asa! 

 

Rall, am tot uitat sa zic ca am citit de prietena ta si imi pare rau prin ce trece, dar nici tie nu ti-e usor... Mai treci si scrie despre voi, Cookie ... Ce dulceata ai mai facut? Mai coci cozonaci si alte bunatati?  [pofticios]

 

Corina, ai dat examenul? Cum mai sunteti? 

 

Blackpisi cum o fi?

Dar Moon si bebelina? 

Lauranico, gata vacanta?  [hippi]

Anja cred ca e pe la castele... 

 

Sa va zic ce pofte m-au apucat de dimineata?  [yum]  Vreau peste prajit cu mujdei si mamaliga, da` vreau crap de ala cu care am crescut, bun si dulce.... aici nu se gaseste!!!  [q]  Nici inlocuitor nu are!!! Ioana, tu esti vinovata!  [duel]

 

Sa inchei polologhia si sa ma duc la treaba mea. Nu stiu de ce ma tot hahai in ultima vreme, poate pentru ca ma simt mai bine? Shhh.... sa nu tip pana nu se intorc nenorocitele de dureri, dar pana atunci ma hlizesc.  [clo]

 

O zi frumoasa!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Ca sa ii intorc favorul o sa ii spun si eu cum il cheama de fapt pe labrador :))

 

Din cate cuvinte stiu in Galeza, vreo 30 cu totul, nici unul nu e injuratura, ca le-am invatat de pe semnele de circulatie, panouri indicatoare si tot asa. 

Neaparat sa ii zici ce inseamna!

 

La test ai facut foarte bine! [flo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Bună dimineața, doamnelor!

 

Azi mă conversez pe e-mail cu sora și fratele meu, vine ziua mamei și vrem să-i luăm ceva. Fratele meu trimite un e-mail către tata. Răspunde soră-mea, am râs cu lacrimi, vă scriu și vouă:

Sa nu astepti sa iti raspunda tata la email. Lui trebuie sa ii scrii pe whatsapp ca i-ai trimis un email dupa care ii trimiti un sms sa deschida netul ca are ceva pe whatsapp si pe urma il suni sa ii spui ca are ceva pe sms, whatsapp, email.

Pentru a fi sigur ca ajung repede informatiile ii scrii mamei pe whatsapp.  Raspunde foarte prompt.”  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

 

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Si daca are telefonul descarcat si nu raspunde cand il suni, ii trimiti o telegrama sa ii zici sa il incarce, ca sa il suni sa ii zici ca are mesaj pe sms, pe whatsapp si pe email.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, este încă secetă mare pe câmp :((((, al meu mai are doar floarea soarelui, la grâu și orz a depus cerere pentru calamitate (sumele nu se cunosc, nici nu se știe când se vor da - ministerul zicea finalul lunii august; om trăi și om vedea). Pentru floarea soarelui ne-ar trebui niște ploaie, dar nu se întrevede nimic :(((.

 

 

 

[fri]  Sper sa faca ce trebe, onor ministru

Imi pare rau sa aud si de floare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa va zic ce pofte m-au apucat de dimineata?  [yum]  Vreau peste prajit cu mujdei si mamaliga, da` vreau crap de ala cu care am crescut, bun si dulce.... aici nu se gaseste!!!  [q]  Nici inlocuitor nu are!!! Ioana, tu esti vinovata!  [duel]

 

 

[soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, măcar poate sta in pantaloni de pijama :))). La Mister ma refer! 
 

Laura, Silvi, Strumphi, va mulțumesc. Exact acum un am lucram ultima tura și gata, stăteam acasa. A fost horor, nici nu vreau sa îmi amintesc cum eram. Am învățat multe despre mine in pauza aceea, am reclădit o parte din mine ce era uitată, ascunsa. Din păcate acum cu munca de 100% nu mai apuc sa fac multe din ce mi-ar placea. Făceam așa multe când mergeam numai 4-6 ore la job...încă cuget sa cer sa muncesc 80%, dar e vorba de bani. Nu cei din momentul de fata ci cei de pensie. Încă nu m-am lămurit cum sa fac sa nu scad la pensie chiar dacă lucrez mai puțin, studiez. 
 

Silvia mea are probleme existențiale. Nu vrea sa aibă o viața banala, casa, soț, copii, ci vrea altceva. Nu știe exact. Și asta e și mai greu. Și eu care credeam ca alegerea liceului a fost cea mai grea! :) 

 

Viviana of, îmi pare rău de situația cu CCS...îmi imaginez cât de greu ii e. Și ție la fel. Încă niște imbratisari dacă îmi permiți.  [grup] 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Am cautat ca sportul sa fie oarecum aproape de casa, din cauza programului aglomerat cu scoala, teme si al orarului. Cred ca acum si oportunitatile sunt mai multe decat acum ceva ani... 

Cand erau mai mici, pe la inceputul scolii primare (pregatitoare, cls 1) au mai facut tenis. Apoi de 3 ani si ceva, atletism. Acum tenis nu mai fac, doar asa, ies pe cate un teren, inchiriem, si joaca ele cate un set/meci.

La atletism, pe timpul sezonului cald e comod, fiinda e aproape de casa, 3 statii de tramvai, 41, care vine repede, merge repede, sau 10 minute cu masina (e stadionul Iolanda Balaj, din zona Casin). Problema apare in sezonul rece, cand trebuie sa facem la sala, care e tocmai pe la piata Muncii, si se face mai mult pe drum, noroc ca e metrou in zona. Asta cam din noiembrie pana pe la mijlocul lui martie, depinde de vreme. Cand a fost prea cald pt perioada iernii, au mai facut si la stadion. Dar acum sa vedem cu pandemia cum va fi cu sala, daca se vor mai putea antrena, care vor fi conditiile. Ca doar sala aia e in tot Bucurestiul, ma refer la sala de atletism, cu pista, groapa de nisip etc.

 

Felicitari fetei tale pt terminarea sesiunii, am citit ca a terminat frumos, si succes in noul an!  [flo2]

 

Ah, da, Monica, am citit despre fetele tale și chiar țineam să le felicit, dar, până să scriu, am uitat. [batcap]

Și de ce voiam musai să zic ceva... pentru că mi-am amintit cât „te” citeam că atâta am căutat în copilăria fiică-mii să o dau la un sport și nu am găsit nimic care să se potrivească cumva cu orarul ei. Faptul că nu am căutat cu mai multă insistență o soluție e unul din regretele mele ca părinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, vezi daca poti plati acum suplimentar ptr pensie. Poate gasesti o solutie.

 

Eu as vrea sa restrang programul si sa imi iau vinerea libera. Astept sa vad ce se decid cu scolile in septembrie. La noi se va insista pe lucrat de acasa, deja ne-au zis ca din biroul actual (suntem cam 100) se va renunta la o aripa de cladire. Este un U patratos, cu baile si bucataria pe partea din mijloc si o sa avem doar un picior de U si mijlocul. Birourile (mesele) vor fi mai mici si se reduc salile de sedinte. Probabil 2 zile in birou, 3 (2) acasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...