Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Viviana, din pacate pandemia asta a adus f multe tensiuni si frustrari si tot felul de sentimente.... mai negative, asa.... Imi pare rau de CCS, izolat acolo, fara voi, ca venea vara in concediu in mod normal, e f greu... Si pt tine e greu... Sper sa treaca odata nebunia asta, desi nu stiu cand si cat va mai dura, dar recunosc ca si eu m-am saturat, si eu imi simt viata data peste cap. Concediu nu, scoala cum trebuie, nu, diferenta la noi este ca suntem toti loco.

 

Laura, si noua ni s-a parut complicat si riscant sa plecam pe undeva vara asta. In Grecia iti cer teste covid, 1200 de lei dintr-uun foc, apoi...nu stiu daca se intampla ceva pe acolo (chit ca e mai safe, ca-s cazuri mai putine, dar nu stii ce se intampla)...

 

Otillia, mersi pt aprecieri, dintotdeauna le-am incurajat pe fete sa faca sport, sportul fiind sanatos din toate punctele de vedere. 

 

Silvi, nici eu nu stiu daca se vor mai organiza concursuri anul asta... FRA a vrut sa organizele toate campionatele nationale in aer liber, la toate catetgoriile: copii, juniori 3,2,1, seniori...si in fiecare weekend e cate un astfel de campionat national. Mai ales ca cele de sala au fost anulate aproape toate in martie, au vrut ca macar in aer liber, sa existe campionate nationale 2020... Nu stiu in septembrie/octombrie daca mai organizeaza cineva ceva in aer liber, ca apoi vine frigul si... nu stiu ce va fi cu sala, daca se va putea intra acolo (depinde de evolutie, dar nu prea intrevad nimic bun, asa gandeam si in martieaprilie, ca pana in septembrie cand trebuie sa inceapa scoala mai sunt luni bune si vor evolua lucrurile in bine... n-a fost asa,deci nu mai zic nimic). Poate vreun cross, daca vor lasa sa se desfasoare probele de rezistenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello din sud de Suedie!

Lara, bine a venit pe ghetar! Eu am multi expati colegi in India care mi-au povestit experientele lor cu mutatul in India. Este un loc al contrastelor...Eu visez sa fac, candva, un tur al Indiei, cu un fel de Orient express indian...Success cu acomodarea si cu scoala copiilor!

Strumph, da, am fost si pe la castele si plaje. In weekend am fost in arhipeleagul Karlskronei. Ce peisaj..insulite, plaje salbatice, ape linstite! Miha, imi amintesc ca ezitai sa te muti la Karlskrona, ca nu ai mai gasi asa natura ca la Visby, insa ce am vazut, este absolut superb! In rest, reintru in ritm de job aglomerat. Zilele ce vin se anunta super cald, deci planuim sa mergem undeva cu plaje minunate si restaurante bune, eventual un castel de vizita :)) Inca nu ne-am hotarat! Copiii au plecat azi la plimbare in Copenhaga! Nu prea mi-a venit sa ii las! Insa, de... mama moderna! Le-am mai si dat bani de distractie :((((

Cu mutarea parintilor, cred ca am dat sute de telefoane... Sper sa reusesc....Insa mai am ceva de muncit. Pana una alta am un plan, si eu zic cu ceva sanse de reusita. Ma intreba Roli ca nu stie de ce parintii mei nu vor sa se mute, cand au un copil intr-o alta tara! Pentru ca asta e mentalitatea...(si au 2 copii plecati)

Am citit pe sarite, asa ca ma scuz daca uit pe cineva.

Bine ati venit din vacante Marion, Fleur, Otilia, Ella, Laura! Frumoase poze aici si pe FB. Frumoase peovesti si aventuri!

Viv, imi inchipui cat iti este de greu singura, cu CCS stranded acolo, o imbratisare virtuala! [flo2] O idee poate stupida! Nu poate sotul tau sa ia avionul din alta tara?

Velvet, succes la mutat! Ma bucur enorm pentru tine!

Daniela, mi-a placut clip-ul cu Federe! si [:-)))] cu emailul tatei!

Ioana, tu ai gaz sau electric? (Mi-ai facut pofta cu cartofii, dar la inductie nu stiu daca merge wok)

Strumph, miss a ta este fenomenala! Mereu ma dstreaza cu ce comentarii superbe are! Ti-a venit ceva programare de la doctor?

Monica, felicitari pt rezultatele copilei! Sper sa iti gasesti echilibrul la vreme de corona, si sa nu mai fii asa sresata!

Roli, la voi cum mai este cu hotelul? Aveti turisti?

Otilia, voiam sa iti zic ca imi pare rau ca nu ai trecut si prin sude de Suedie, mi-ar fi placut sa ne cunoastem!

Rall, grea incercare pentru prietena ta, dar si pentru tine! O imbratisare! Ma bucur ca merge bine magazinul chiar si pe timp de pandemie!

Mai citesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Otilia, te astept in vizita! E proaspat maturat, cum ar zice mama  [il]  Mi-am adus aminte dimineata motaind in pat ca nu ti-am spus ieri de scoala. Asta fac eu cand nu pot dormi, recapitulez. Mi-s toata ocupata.  [:-)))]  [ups]   Nu i-am  luat inca uniforme dar o sa ii iau pentru ca astia tot bat darabana, pun pariu ca nu stiti ce e  [fri]  [:-)))] , ca incepe scoala in Septembrie normal. Daca nu incepe, pot sa o trimit la scoala pentru ca ar avea prioritate din cauza job ului lui Mr. Cand a inceput pandemia, copiii tuturor key workers au avut acces, dar noi am tinut-o acasa. Precum scoala online nu ne place si nu i se potriveste, ne gandeam sa profitam de asta si sa o facem pachet la scoala!  [:D]   Stanley e un dragut!!! Vrei sa ti-l arat?  [cutu]

 

 

 

Ah, pai zi asa ca este key worker. Te-ai scos.

Ma gandeam la tine azi ca tot faci diverse gen arts& crafts cu miss. Ale mele impletesc de zor bratari din fire de bumbac. Merge si lana da mai greut. Uite aici la ce ma refer. 

 

Astept poza cu Stanley  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Multumesc pt aprecieri  [flo2]  [flo2]  [flo2] avem o tara tare frumoasa...despre Portile de Fier am vazut diverse reportaje, asa am decis sa mergem acolo...si chiar admiram campurile de floarea soarelui, era plin pe unde am mers de la Bucuresti la Orsova...si aratau bine, nu pareau sa sufere.

 

Daniela  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Fleur, Marco are o Skoda Octavia (a 2a)...impactul l-am simtit destul de nasol, ne-am speriat cand a intrat in noi (mai ales ca eram pe loc si nu ne asteptam sa intre unul in noi)...dar masina s-a tinut bine  [:D] azi a fost Marco la service cu ea, au facut poze si apoi trimit estimarea de pret celor de la Berna (masina e de la armata, Marco plateste o suma lunar pt ea si e pe numele lui).

 

La noi e soare, dar putin racoare...de maine insa se incalzeste, duminica vom avea 33°...mergem la gratar la prietenii romani...cu ei ne vedeam des, la 2-3 saptamani..pe ea o consider sora mea mai mica...cand am vreo problema, vorbesc cu ea si ma ajuta mult. 

 

Acum plec la posta, sa trimit DVD-uri in diverse colturi ale lumii  [:D] ieri am dus o transa, azi e a 2a.

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit abia acum din urma, nu apucasem :). 
 

Marion, foarte frumos pe unde ați fost. Ma bucur ca te-a dus gândul la mine. Eu si Insula Fericirii (știi ca așa ii spun eu Gotlandului?)

Exact cum spunea Laura, am avut mulți concedii inedite, anul asta. Dar cu atât mai frumoase. 
 

Monica, admir și eu fetele atletele. Și pe ale Silviei :). Mai ales ca am fost și eu atleta in copilărie și încă mai am “urme” :). 

 

Ioana, frumos pare pe unde ați fost, din descriere. Aștept și eu poze :). 
Si la noi lumea care lucrează de acasa, va continua așa. Dar la noi nu se pune problema :). 
 

Otilia, încă ai chef de vacanța? Și eu :). 
 

Glimmer, voi ați fost pe undeva? 
 

Roli, încă pe drumuri? 

 

Ziki, îmi face plăcere sa te citesc, mai treci mai des sa ne vorbești! 
 

Laura, am auzit de Râmetea, cred ca am și fost demult pe acolo. Nah, pe “teritoriul meu” :).  Dar nu îmi amintesc. Foarte frumos arată. 

 

Ella, îmi pare rău de incident. Totul e bine când se termina cu bine. 

 

Lara, când te citesc, ma gândesc mereu ca ești in colțul acela fascinant de lume. 
Dacă ai timp, poți citi aventurile noastre indiene aici: http://salmi-ladrum.blogspot.com/search/label/India?updated-max=2014-02-08T17:42:00%2B01:00&max-results=20&start=7&by-date=false&m=0

Sunt mai multe pagini, vreo 4-5 :). Mi-e dor de India. E o adevarata experiența de viața așa o călătorie. Știu ca am venit mișcată și marcată de India și ne-am promis ca ne vom întoarce. Noi doi, fără copii, sa avem timp sa vedem pe îndelete mai multe. Noi am fost pe cont propriu, așa mergem mereu. 

 

Anja, știu ca sunt peisaje frumoase in zona Karlskrona. Dar la mine e mai mult. Am mai scris, probabil e greu de înțeles. Oi fi eu ciudata, dar asta sunt :). Chiar vorbeam ieri cu un coleg care peste 2 săptămâni se muta in Linköping. Nici el nu prea înțelege ce ma tine aici.
Știu cum era, când voiam sa plec din Ro, atunci am plecat. Sau din Zalău. Dar acum nu e deloc la fel. E un alt sentiment și nu pot sa îl explic mai bine decât am făcut-o pana acum. 
Dar sunt de acord, am stat o săptămâna in Karlskrona și o familie de prieteni m-au plimbat prin jur. Plus m-am plimbat eu singura, am fost in practica acolo, eram deci solo. Am zis atunci ca dacă as alege undeva unde sa ma mut, Karlskrona ar fi pe lista. Apoi au apărut altele :)). Västervik, Helsingborg. In fine. Nu e de actualitate și dacă ca fi, vom vedea. 

Puh, sa mănânc ceva și sa plec la job...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, am mancat la birou si m-am distrat citind pe aici. [:-)))] ai o familie tare haioasa. sper sa gasiti un cadou deosebit. la multi ani mamei [flo2]

 

Ioana, am rezolvat cu traducerea...era ptr o lucrare.  [flo2] Maine se mananca peste, e dezlegare. eu am o punga prins la undita de fratele meu si o sa il scot deseara. le place fetelor ca e mic si crocant. va asteptam si pe voi!

Strumphy, nu sunt englezi cei care vin la noi dar contractul se face in engleza. sper ca o sa inteleaga clar ce fel de apartamente vor primi.

 

Miha, Silvia e mica inca, are timp sa se mai gandeasca ce vrea sa faca in viata. stiu ca ea scria povestiri, poate sa se folosesca de scris ca sa isi creeze si o alta lume, una asa cum vrea ea. 

 

la noi graul s-a facut cat de cat dar porumbul e compromis total. socrul meu e tare suparat. anul asta l-au intors si resemanat dar nu a ajutat la nimic. o sa il taie pentru animale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, Anja, problema e mmai complicata. Acolo se lucreaza la foc continuu la propriu. E  ditai seful, trebuie sa vina cineva in locul lui, sa-i predea documente, inspectii, starea motoarelor etc.

Pe la granita terestra nu  au voie sa intre decat cetatenii sauditi care vin din tarile din  golf.

Se poate pleca terestru, da nu se intra.

 

Isi baga picioarele (nu e genul) pleaca si lasa totul balta. Cu ce pleaca? Cum iese din tara? Cum ajunge in  aia alta tara  din golf? Cu ce? Trebuie masina sa inchirieze pe cont propriu  e  riscant ca naiba.

Noroc ca ii dau bine sa manance si au avut festin mare de nu stiu ce sarbatoare.

Daca i-ar mai da si otet cu mai mult de 3 grade si esenta de rom pentru cafea si ceai ar fi mmai fericit. [:-)))]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...