Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

 

Glimmer, voi ați fost pe undeva? 

 

Nu am fost, cum ziceam, da' nici entuziasm nu am avut. Sunt în clubul celor care te invidiază pentru că ai marea lângă tine. Și eu sunt genul care aș sta uitată de timp și de lume pe mal, privind așa niciunde, în bătaia brizei, în mirosul mării...

Sper să fim sănătoși și măcar cele câteva zile în care ajungem la mare să fie ce îmi doresc. Acum, că am luat hotărârea, parcă am o urmă de însuflețire așa. Doar că sunt și destul de preocupată, (spre îngrijorată chiar), de viitor. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu am fost, cum ziceam, da' nici entuziasm nu am avut. Sunt în clubul celor care te invidiază pentru că ai marea lângă tine. Și eu sunt genul care aș sta uitată de timp și de lume pe mal, privind așa niciunde, în bătaia brizei, în mirosul mării...

Sper să fim sănătoși și măcar cele câteva zile în care ajungem la mare să fie ce îmi doresc. Acum, că am luat hotărârea, parcă am o urmă de însuflețire așa. Doar că sunt și destul de preocupată, (spre îngrijorată chiar), de viitor. 

Apropo de viitor. De vreo luna, asa, nu mai ma gandesc la viitor. Ca degeaba o fac. Momentam suntem la dispozitia virusului. Incerc  sa iau fiecare zi asa cum pica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

La noi s au redeschis centrele de joacà gen trambuline, lasertag. L am dus ieri pe copil pe o ploaie torențială ( ne a atins până la urmă un pic Isaiah).

Deseară reîncepe fotbalul. 

 

Strumphi, da, am lăsat un geam deschis în fiecare cameră. Am plecat pe caniculă și se îmbâcsea prea tare aerul dacă nu. Stăm la etajul 1, nu e nici o problemă.

 

Azi s a înseninat și aerul e curat după ploaie, fără umiditate.

 

Trebuie neapărat să gătesc, nu se mai poate. Zilele astea am mâncat caș cu parizer și roșii, mămăligă cu brânză și smântână, din astea.

 

Ella, câte ați mai adus din țară ( țări). Am mâncat și noi bomboane Mozart dar nu m au impresionat deloc.

 

Laura, ai dreptate, pandemia ne a scos din rutina vacanțelor în România sau în Caraibe ( în cazul nostru). Uitasem că trăim într o țară și într o provincie superbe, cu multe de admirat și vizitat la tot pasul. 

Vizitasem în Canada doar Toronto, Niagara, Vancouver iar în Quebec, Quebec City, Ottawa și încă niște orașe mai mărișoare și zona montană de lângă noi, Laurentides.

Există atâtea altele, zona de a lungul fluviului spre ocean este impresionantă, apoi zona maritimă propriu zisă, la Atlantic, Gaspesie, Iles de la Madeleine.

Provinciile maritime, Nova Scotia etc, apoi Cote Nord în Quebec mai sunt pe listă.

Și Alberta cu Stâncoșii și lacurile glaciare și ghețarii e fascinantă, sper să ajungem și acolo.

Și Ontario e o provincie superbă, cu Marile Lacuri și plaje frumoase, cu vii și livezi multe.

O problemă care ne a ținut departe de vacanțe canadiene este și prețul cazărilor destul de scump.

Am o colegă care vara asta " face" Canada de la est la vest, până într un punct a urmat traseul nostru, apoi a urcat spre nord, acum merg în vestul canadian. În camping, două fete (e puștoaică)!

 

Am mai învățat de la prietena mea, expertă în vacanțe și rezervări. Soțul ei a lucrat peste 10 ani în hoteluri aici.

Sănătoși să fim că avem unde călători.

 

Velvet, sunt sigură că vei deveni tot mai independentă și mă bucur pentru tine.

 

Daniela, e bine ca tatăl tău e la curent cu whatsup&co. Pe al meu abia l am obișnuit cu Facebook ul și apelurile video. E interesant că a dispărut necesitatea telefonului, chiar mobil și putem vorbi de pe tabletă sau calculator. Bine, el are doar mobil și telefon clasic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, nici mie nu mi se par super, dar lumea e incantata  [:)]

 

Eu cand m-am mutat in Elvetia, am vizitat-o din lung in lat..m-a plimbat Marco, atat pe mine, cat si pe ai mei...pe vremea aia nu-mi permiteam vacante exotice, asa ca mergeam aici in cursul anului si in Romania vara...distantele sunt mici, asa ca nu ne trebuia hotel pt multe nopti...am vazut tot ce e de vazut, dar cu pandemia am descoperit si locuri in care nu am fost..atractiile insa le-am vizitat.

Eu de ex am fost de 2 ori la Geneva, Marco nu a fost pana acum...a zis ca Geneva nu e Elvetia  [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia lipsesc turistii din alte tari..multe hoteluri s-au inchis...hotelurile din orase au mari probleme, cererea a scazut cu 80%.

 

Elvetienii au facut o statistica si majoritatea infectiilor provin din familie...baruri si restaurante sub 2% (separat luate). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia lipsesc turistii din alte tari..multe hoteluri s-au inchis...hotelurile din orase au mari probleme, cererea a scazut cu 80%.

 

Elvetienii au facut o statistica si majoritatea infectiilor provin din familie...baruri si restaurante sub 2% (separat luate). 

 

da, asa si aici: nunti si fel de fel de reuniuni familiale

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge sa citez de pe mobil, așa ca...

 

Viviana, mersi de explicații. Colegul meu mi-a zis ca e o sărbătoare la care se sacrifica miel sau oaie și se invita prietenii la masa. Ei aici nu au cum sărbători in stil arab, el a și uitat de sărbătoare :). 
 

Glimmer, sa va bucurați de zilele la mare, sper sa ajungeți. 

Spania a crescut enorm la infecție. Eu urmaresc aici: https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea?fbclid=IwAR1tCEyBt0Bwbot4JszSeRf07TDWZOpkxxSymisE639_wOImYlcuHmTYENQ

Acum o săptămâna Spania era la vreo 20...Suedia la 35. Noi scădem de la o zi la alta, toate țările cresc. Spania însă exponențial... 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...