Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici la mine nu merg butoanele. Varianta mobil folosesc și eu. Am și renunțat sa mai intru ca ma enervam inutil.

 

La noi e cam dezastru...sintem de ieri fără curent. Ne-a lovit furtuna rau de tot. Mai mult de jumătate din oraș nu avem curent, semafoarele nu merg (clar), mii de copaci smulși și rupți - niște scene apocaliptice prin cartier. Murim de cald. Avem generator dar nu tine decit frigiderele (ale noastre doua și unul al vecinului - am aruncat un prelungitor peste gard și pentru ei sa nu piardă toată mâncarea - si mai merg telefoanele la încărcat. Nu merge pentru aer condiționat. Internet nu exista. Telefoanele merg greu probabil pentru ca e rețeaua încărcată. 
 

Soacra pe moment e bine. Însă cumnata a fost diagnosticata cu alt cancer agresiv ... așa ca acum avem doua bolnave de cancer in familie și precauții la maxim. 
 

In rest...ce sa mai zic? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi place de Netflix. Mi-a trimis email in care ma anunta sa nu uit sa urmaresc in continuare Ocuppied.

 

Occupied e un film Norvegian dupa o idee de Jo  Nesbo pe care il ador.

E vorba de o Norvegie care isi intrerupe productia petroliera iar UE ramasa in aer da unda verde rusilor sa o ocupe pentru a relua productia.

 

Si mai pe larg:

In the near future, Middle East turmoil and the U.S. withdrawal from NATO triggers an energy crisis. A catastrophic hurricane fueled by climate change devastates Norway, killing 700–800 people and causing untold physical and economic damage. The Norwegian Green Party is swept to power in response, and idealistic prime minister Jesper Berg plans to develop thorium-based nuclear power as a viable alternative to oil. To this end, Berg cuts off all fossil fuel production, intensifying the energy crisis in the continent. The European Union, in desperation, acquiesces to a Russian-led invasion of Norway.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, îmi pare rău, sper să vă revină curentul cât mai repede.

Nasol că e așa cald. La noi s a răcorit după ce ne a atins codița furtunii, a fost și vânt puternic. Am avut ploi torențiale ieri.

Multă sănatate soacrei și cumnatei, putere să lupte.

 

Velvet, avem în noi resurse nebănuite. Mă minunez de câte sunt în stare singură, nu că ar fi mare lucru, dar înainte nici nu mă gândeam că sunt capabilă.

 

Azi am gătit, am constatat ce mult mi au lipsit legumele, ciorbele, lactatele în concediu, unde am mâncat multe prostii, în restaurante nu sunt prea multe opțiuni sănătoase. Am făcut o ciorbă din costițe de porc și o conopidă cu maioneză și usturoi, am fiert spanac pentru mâine. Vreau să iau din nou brânză și smântână și un caș semi- sărat de la magazinul moldovenesc.

 

Mă duc la duș și apoi la culcare, nu am dormit bine noaptea trecută, am avut alarmă (falsă) de incendiu la 3 uar dimineața de pe la 6 încep.e șantierul pe bulevard

 

Vreau să încep și serialul Occupied.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nici la mine nu merge quote de mobil,  ieri mergea [fal]

Sylvi, copiii sunt obisnuiti cu mutarile, fetita avea 11 luni cand am plecat in Bangladesh, in primul nostru posting ca familie, si baiatul s-a nascut in Thailanda. Deci ei asa percep "normalul ". Mai greu va fi cand vor trebui sa revina definitiv in UK, fie la boarding school,  fie la facultate. Desi intre postinguri noi petrecem intre cateva luni si 2 ani acasa, ei o vad tot ca pe o mutare...

 

Laura, nu vorbim romaneste acasa, numai cu mama vb romaneste, la telefon...anul asta nu o sa o vad :(  . Si cu cateva prietene mai vechi, rar. Nu esti indiscreta, lucrez la min. de externe - sunt bugetara :)

 

Amina, la st .Pete's am fost si noi doar o data,  intr-o scurta vacanta. As spune ca e mai cosmopolit ca Moscova si populatia vb. mai multa engleza..In Moscova nu prea te descurci cu engleza.. Sunt sigura ca puteti reprograma vizita pt anul viitor - daca vreti sa vedeti noptile albe.

 

Strumphi,  da,  in year 5 ar trebui sa fie baiatul daca am fi in UK si fetita yr.7 . Aici sunt grade 4 si grade 6 pe sistem american. Nici eu nu stiu cand au crescut!

 

Mihaela, am intrat pe blog, ai un talent extraordinar la povestit. Am simtit  forfota strazii, mirosurile de mirodenii si nu numai ... si am auzit  zgomotul claxoanelor si sutelor de voci amestecate, citindu-te. Aici suntem total izolati, nu auzim decat pasarelele. Din Martie, pt mine India nu mai e la fel... 

Acum 10 ani am facut si noi acelasi drum, Delhi- Agra si apoi Goa. Dar cu bebe mic si bebe la bord nu a fost la fel. La Taj am mai fost anul trecut dar in Goa inca nu ..planuiam in Noiembrie un girls' weekend...Dar nu stiu ce sa zic. Poate ..

Starbucks-ul ala din CP e tot acolo,  e preferatul fiicei mele:))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de viitor. De vreo luna, asa, nu mai ma gandesc la viitor. Ca degeaba o fac. Momentam suntem la dispozitia virusului. Incerc  sa iau fiecare zi asa cum pica.

Eh, știi cum e cu gândurile astea... le-aș lăsa eu, da' nu mă lasă ele pe mine.

Chestiunea e că situația economică se agravează, iar pe noi ne-a afectat și este foarte probabil că ne va afecta și mai mult. Și eu în general încerc să iau fiecare zi așa cum vine, însă având ocazia cam în fiecare zi să văd cum funcționează lucrurile la noi, nu prea am motive de optimism pentru viitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar acum, că s-au lămurit cumva lucrurile, cel puțin din vorbe, despre cum va începe anul școlar, (eu deja prevăd ce harababură va fi și cât de nepregătite vor fi majoritatea școlilor - mi se pare atât de grotesc modul în care se bate acum moneda descentralizării școlilor, când este atâta inegalitate între condițiile create pentru elevi), eu mă gândesc ce se va întâmpla cu facultățile. Încă nu avem definitivată cazarea pt fiică-mea, avem (au) acum de ales între două variante, ambele cu inconveniente și trebuie hotărât cât mai repede. Plus încă multe alte necunoscute, dacă vom putea trimite pachete ca înainte, dacă se va găsi o alternativă decentă și sigură de a mânca undeva, cum se va desfășura efectiv activitatea practică la ei etc. Încerc să alung învălmășeala asta de gânduri și să sper că voi face ceva ordine în ele când vom avea mai multe informații sigure.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Fleur si Mihaela, acum inteleg. Am gresit cand am scris versiunea mobil gandindu-ma ca scriu de pe mobil. Folosesc versiunea completa automat pentru ca poti adauga poze si poze alege sa salvezi continutul mesajului. Poze nu pun mereu dar optiunea cu salvat textul imi e de multe ori de folos  [:)] . Chiar si acum ca am mai multe pagini deschise si am inchis din greseala una. Fix cea cu mesajul. Altfel cam pierd mesaje. Pe telefonul meu nu merge greu. Nici pe wifi nici pe date. Eu v-am scris cand eram cu fetele la un patinoar transformat peste vara in sala cu diverse activitati. deci destula lume pe acolo si tot mergea bine reteaua. Ma bucur ca ne-am lamurit si ca s-a si rezolvat intre timp  [flo2]

 

Ioana, superbi trandafirii tai. Nu stiu ce soi sunt acesti trandafiri dar clar sunt deosebiti.

 

Daniela, si eu m-am bucurat de filmuletul pus de tine. Chiar dragut de tot. Minunat sa ai astfel de surprize ca si copil. E ceva care nu uiti vreodata.

 

Velvet, dependenta totala? cum se poate ajunge la asa ceva sau cum de nu ai evitat? cum de ai permis?

 

Ant, multa putere celor din familia ta. Cumnata e fata soacrei sau din partea cealalta de familie, adica familia ta? Interesant ce scrii de generator.

 

Viviana, ma faci curioasa cu filmul acesta. Ai mai scris tu mai demult de rune. Vad ca te atrage Scandinavia. E oare posibil pentru sotul tau sa lucreze aici in oil&gas? 

 

Glimmer, nu stiu in ce oras studiaza fata ta mediciana. Dar am inteles ca la Cluj vor achizitiona programe cu pacienti virtuali pentru studentii care ar trebui sa mearga prin spital dar nu pot deocamdata. Cu locatia nici prietenii mei nu stiu. E si mai complicat pentru ei locuind in tari diferite. Macar voi aveti avantajul ca sunteti aproape de universitate.

 

Ella, si Norvegia tot actualizeaza lista. Acum si Elvetia e rosie pentru noi. Optiunile sunt din ce in ce mai limitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, încă ai chef de vacanța? Și eu :). 

 

Oh da, si inca cum. Sunt cumva nesatisfacuta de cele 3 saptamani irosite cu stat pe acasa. Si parca brusc intra zilele in sac. Cum vad o locatie frumoasa ma si gandesc ca ar trebui sa mergem pana nu se inchide iar totul. Nu stiu, am frica de un nou lock down  [:D]  Dar nu vreau sa calatoresc la risc, cu orice pret. Azi mi-am pus pe google maps niste munti din Norvegia. La 1-2 zile de casa. Pare rezonabil cu situatia actuala. 

 

P.S. Nu stiu cum de nu am vazut mesajul acesta pana acum. Bine ca mai citesc si din uirma uneori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...