Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Azi mi-s foarte nervoasa.

Dar rau!

 

CCS e atat de nervos si frustrat (se simte  vinovat ceea ce e o prostie mai mare decat catedrala neamului) ca nu a apucat sa ne ofere tot confortul de vara de care avem nevoie din cauza pandemiei, incat atunci cand vorbim ma descurajeaza.

Si dat fiind situatia asta de rahat, sunt nevoita sa tac, sa trec cu vederea si asta imi smulge cu brutalitate zeci de ani din viata.

 

Incercati sa va bucurati de partile bune. 

Cunosc si persoane care au ales sa nu plece in zona aceea. Si a inceput criza, au ramas fara bani si alte oportunitati de serviciu la orizont. Adica 2-3 ani fara venit. Si nu e usor. Sunt frustrari si mai mari. Mai ales cand ai copii minori in grija si nici o mini-vacanta nu iti mai permiti iar in vremurile bune mergeai la 5*.

Acum nu e deloc situatia roz cu petrolul. Multe firme concediaza oameni cu sutele. Si nu se prevede o imbunatatire in curand. Vorbesc in cunostinta de cauza. 

Dar poate ma insel si e ok pentru voi sa isi bage picioarele si 2-3 ani sa stea cu voi acasa fara serviciu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ziua buna!

 

Cu cafeluța in fata, pe terasa :). Fac rapid ceva de mâncare imediat, am timp la naprapat la 11.20, ma doare tare umărul stâng de o vreme, trăiesc cu ipren ca sa pot dormi. Sper sa ma rezolve naprapata :).

 

glimmer, ce nasol cu facultățile. Cam așa e și aici. La noi au intrat mulți la facultate anul asta, a fost cerere mare Pt ca mulți tineri nu au unde lucra și s-au apucat sa studieze. E foarte greu cu cazarea, oricum locurile sunt putine, majoritatea cauta gazda. Încă nu se știe nici aici cum va fi. O parte de universități prefera online, altele nu. Sunt linii care nu se poate online, cele cu laboratoare multe. Ptobabil vor face cursurile online. Avem studenți care lucrează peste vara la noi și încă nu știu cum va fi. Aici încep in 31 August facultățile.

 

Lara, mulțumesc. Scriu ce simt, iar in călătorii simt multe :). Ați locuit și in Thailanda? Am fost și acolo, de 2 ori. O data Bangkok și Ban Phe, cu aventuri de accident și trăiri la maxim, atunci Thailanda a fost renașterea mea intr-un fel. Am scris pe blog și asta. Și câțiva ani mai târziu cu toată familia, cadou Pt mama de 70 de ani. In zona Phuket Karon. Acolo a fost altfel, am inchiriat un condo cu vedere la mare, a fost de vis. Thailanda mi-e tare la suflet, oamenii sunt super calzi și faini.

 

Otilia, spor la drumeții! Eu ma mulțumesc cu plaja we asta. Al meu e de garda vineri și sâmbăta, așa ca merg ori singura ori dacă vrea careva din fete sa vina, sau prietena mea. Dacă nu, singura.

 

Ieri i-am făcut testul de anticorpi și prietenului Dianei (e aici in concediu) și nu are anticorpi :). Deși a fost și el gripat in primăvara și zicea ca sigur a fost covid. Dar nu...

 

Zi frumoasa!

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!

 

sunt pe fuga dar am zis sa va salut!

 

Ant, sper sa se rezolve repede cu electricitatea. sanatate multa soacrei si cumnatei si voua tuturor in familie putere multa, sa le puteti fi aproape [flo2]

 

strumphy, am uitat sa zic ca a plecat ieri scrisoarea spre voi. sa vedem cat face [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, sănătate multă soacrei și cumnatei. E una din surorile soțului nu? Cea polițista? Sau cea care s-a căsătorit anul trecut? Sunt tinere, oricum...îmi pare tare rău ca au de dus așa o lupta...
Tu ești singura la părinți, dacă bine țin minte. 
 

Strumphi, ti-ai făcut poftele ieri? :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem multi colegi din Spania sau care sunt acum in Spania in vacanta...daca ajung incepand cu sambata trebuie sa stea in carantina 10 zile, am primit mesaj in sensul asta.

 

Sper sa vina maine seful meu, am vazut ca nu si-a schimbat inca biletul de avion  [zirea] ar putea lucra si de acasa, dar nu vrea...a fost mereu la birou pana acum, cateodata era singur...nu-i place sa lucreze de-acasa  [:D]

 

La noi 180 de cazuri noi la 7900 teste...in Germania peste 1000 de cazuri noi...un epidemiolog neamt spunea mai devreme ca dupa 7 zile nu mai transmiti virusul.

 

Eu am 2 rezultate la testul pt anticorpi : lg (Roche) - 0.06 si lgG (Epitope) - 0.35...valoarea pt pozitiv ar tb sa fie peste 1.1. 

 

Eu sunt cu constiinta impacata, pt ca am pastrat mereu regulile pe unde am calatorit...si sunt sigura ca nu am luat virusul din Romania, pt ca nu aveam cum...la cate boli are mama, pt ea virusul ar fi mortal...ca sa nu mai vorbesc de fratelo.

 

Si cumnata a fost racita rau in martie (cu tuse nasoala), a facut testul pt covid si a fost negativ...si ea era sigura ca a luat virusul. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

Otilia dependenta totala,psihic. adica dependenta de el. deh,iubirea...ca financiar, niciodata/nici o data. am permis, de fraiera. sau mai stiu eu de ce.sunt prea multe de spus si cuvintele-s sarace. oricum nu regret nimic. tot ce-a  fost,m-a facut cine sunt. chiar daca nu mai am 20 de ani, ma simt ca studentii care pleaca intr-un oras mare si stau in chirie  [clo]  [fri]

 

Fleur da, nici mie nu-mi vine sa cred cate am facut singura... [vampa] o sa fiu on my own si mai mult de la finalul acestei luni.

 

va pup. zi cu soare!

 

L.E.

 

era dimineata cand am inceput mesajul.

 

voiam sa mai zic ca eu scriu de pe laptop.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si de la mine. Azi si maine sunt in focuri si la propriu (e canicula mare) si la figurat (am de impachetat tot magazinul, de carat, de eliberat spatiul). Si trebuie sa fac asta singura. Dl. sot e si el in focurile predarii la un proiect important, mare, greu, cu multe sedinte online care il scot din ritm...doarme 4 ore / noapte de vreo 2 sapt.

De saptamana viitoare ne vom ocupa de ceva mai frumos si relaxant, sper!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, m-am gandit la al tau, cu sedintele astea online.. Eu zic: ia-ti sandale azi la birou ca e f. cald. El: nu pot, am sedinte cu astia. Eu: online? El: da. Pai iti trebuie o camasa mai acatari, nu pantofi  [:-)))]  [:-)))] ...adevarul e ca nu mai stie de capul lui saracu'.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...