Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Te-ai uitat bine Ioana? Eu văd ca Ro conduce detașat, dacă nu socotim Luxemburg, care e o mâna de oameni. La morți UK e pe poziția doi, o împarte cu Bulgaria. Însă cum spuneam, Spania urca foarte rapid. Deja e aproape ca Ro și acum o săptămâna era jos de tot...

 

Per total Miha, 46k morti declarati. Si peste 300k bolnavi desi se stie clar ca nu se testeaza toti oamenii cu simptome, deci numarul de bolnavi reali este mai mare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am venit de la naprapat. Oh ce dureri. Sper sa ajute. M-a ibtrebat dacă e Ok sa îmi pună ace și am zis da, apoi a început sa mi se facă rău, simteam ca leșin și am oprit-o. Nu știu dacă mai am curaj :). Am mai făcut acupunctura și nu am avut probleme. Nu știu ce m-a apucat acum. Mi-a adus apa sa beau și mi-a trecut. Ma gândeam cum leșina pe la noi la recoltări pacientii (zilele trecute a fost un băiat tânăr), credeam ca eu am depășit :)). Am leșinat și eu de câteva ori, chiar când eram studenta aici și aveam laborator de recoltări, am făcut cu schimbul doi câte doi și colega mea nu mi-a nimerit vena, a început sa caute și atâta a fost! :)) 

 

Pana la urma n-am gătit. Copiii s-au dus la plaja cu părinții lui C, au mâncat mic dejun la 11. Mai este mâncare in frigider, sa mănânce Silvia când vine acasa. Eu mi-am luat momo, sunt tare bune.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Momo_(food)

 

Avem un nepalez care are un food truck și am mai luat de la el. Delicioase! 

 

A mai mâncat cineva? 

 

 

 

Nu cred ca am mancat. Am fost la un resrt nepalez aici acum vreo 5 ani, dar nu imi amintesc sa ma fi impresionat. Poate in Londra sau in orasele mari or fi mai specializati.

 

Mi-ai amintit de un resto grecesc si acu poftesc la chestii grecesti - pe care culmea, as putea sa le fac si singura.

 

Cu lesinul, o fi atins nervul vag (vagus?) stiu ca ala mai dadea stari de-astea neasteptate. Sper ca o sa fii mai ok dupa sedinta asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Per total Miha, 46k morti declarati. Si peste 300k bolnavi desi se stie clar ca nu se testeaza toti oamenii cu simptome, deci numarul de bolnavi reali este mai mare.

Numărul total mie nu îmi spune nimic dacă nu e raportat la locuitori (mia, zece mii, suta de mii, etc). 
 

Eu la statistica aceea ma uit zilnic, se Actualizează zilnic Pt 14 zile cumulativ, raportat la suta de mii de locuitori. Aia mi se pare interesant și mai ales de actualitate. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu cred ca am mancat. Am fost la un resrt nepalez aici acum vreo 5 ani, dar nu imi amintesc sa ma fi impresionat. Poate in Londra sau in orasele mari or fi mai specializati. Mi-ai amintit de un resto grecesc si acu poftesc la chestii grecesti - pe care culmea, as putea sa le fac si singura. Cu lesinul, o fi atins nervul vag (vagus?) stiu ca ala mai dadea stari de-astea neasteptate. Sper ca o sa fii mai ok dupa sedinta asta.

 

Nepalezul asta face doar momo. :) 

 

Chiar nu știu dacă a atins ceva, disr am simțit o durere și m-au luat căldurile. Eu am probleme cu caldura și leșinul, am leșinat de multe ori. Acum era cald in camera, bătea soarele și e canicula la noi. E posibil de aceea. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdată umărul ma doare, mai tare. Dar știu ca e Pt ca a “zgandarit” acolo. Am mai avut probleme acum vreo 4-5 ani, s-a rezolvat la naprapat. Am primit o banda elastică și doua exerciții sa le fac acasa, zilnic de câteva ori. Peste o saptamama merg iar la un tratament, sa vedem cum va fi. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numărul total mie nu îmi spune nimic dacă nu e raportat la locuitori (mia, zece mii, suta de mii, etc). 

 

Eu la statistica aceea ma uit zilnic, se Actualizează zilnic Pt 14 zile cumulativ, raportat la suta de mii de locuitori. Aia mi se pare interesant și mai ales de actualitate. 

 

 

 

Am inteles ca te uiti la aia e pe ultimele 2 sapt. 

 

Eu vorbeam de cifrele totate. Per total UK sta prost oricum ai calcula.

 

Ca nr de locuitori, Franta e la fel ca UK si Germ este cu vreo 20mil mai mult decat UK. Franta are cu 110k mai putini bolnavi si 16k mai putini morti. Germania e si mai bine (inclusiv raportat la nr lor mai mare de locuitori). Spania prinde UK din urma si are cu vreo 16m mai putini locuitori decat UK, deci prost la numar total de bolnavi dar mai binisor la morti. La fel Italia. 

 

Recunosc ca ma uit la UK mai intai ptr ca ma afecteaza direct. 

 

United_Kingdom 307184     46364    14.3     1.3

Spain                  305767     28499     81.4     0.2

Italy                     248803     35181     6.2       0.2

Germany             213067    9175       11.7      0.1

France                194029    30305      23.4     0.2

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am făcut și eu testul de anticorpi covid. Cum era de așteptat, e negativ. La noi pragul Pt pozitiv e 1,4. Eu am avut 0,03 :). 
Diana a avut in Iunie 5,1 și in Iulie 3,5. O sa ii fac din nou la sf de August când e o luna de la ultima, sa vedem cât a scăzut. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Ella, faine poze, sa va fie de bine! Iar tu arati super, imi place si culoarea parului :)

Cam traseul vostru l-am fi avut si noi, mai putin cel din tara, unde am fi mers in Bucovina sa culegem copiii de la tata, am fi mers la mare, apoi Budapesta cateva zile, Viena cateva zile, Frankfurt, si acasa. Sper ca la anu' sa putem sa facem totusi schema asta  [fri]

 

Strumphilina, nu spun nimic, nimic! [flo2]

 

Daniela, ce m-am distrat cu tatal tau si strategia de comunicare  [:D].

Fix asa e si taica-miu, cu o fobie de tehnologie in plus. Daca ar putea sa ne trimita mesaje prin porumbei voiajori ("a raven", ca-n GoT) precis ar face-o. I-am trimis un voucher la Carturesti de ziua lui, si normal ca 1. A trebuit dupa doua zile sa stric surpriza si sa-l intreb daca nu...care cumva...a primit din intamplare.. un mail de la Carturesti. 2. Sa-i explic ce e cu voucherul si sa stric si mai tare surpriza explicandu-i ce valoare are si ce face cu dansul. 3. Sa-l ajut vezi-doamne sa-si aleaga ceva de pe site. N-o sa crezi dar intr-un final a ales sa astepte pana merge la Bucuresti sa-l foloseasca in persoana, ca si-a facut nervi si "nu crede ca ii trimit aia comanda"  [alcool]

 

Ioana, salutari de peste balta back! Si aici e totul foarte scump pentru cazare, si multe B&B-uri sunt inchise... Tot e bine de voi ca aveti plaja aproape  [il]

La noi nici pub-urile nu sunt deschise, trebuia sa le deschida luni dar s-a amanat pentru ca cica au crescut cazurile iar...

 

Revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenii.

 

Anja, mult succes cu mutarea alor tai la voi! Eu zic ca esti mama super moderna ca ai lasat copiii la Copenhaga, a mea ma roaga sa o las sa se duca in nu stiu ce parc de distractii (care banuiesc ca pe vremurile astea numai distractiv nu e), cu inca o motata ca ea, la vreo 300km de casa, si eu ma codesc si ma foiesc, si... sa zicem ca inca tot nu s-a dus  [ups]

 

Viviana, nu pot decat sa-mi inchipui ce greu iti e, cu CCS plecat si cu restul de griji. O imbratisare virtuala si din partea mea!

 

Lara, bun venit! India.. ce fain! N-am fost inca, dar cel mai aproape de ea m-au adus povestile frumoase ale Mihaelei-s, aici pe forum - de atunci o am pe bucket list-ul de "vise exotice".

Daca-i cu prezentare, apai eu sunt Ziki, si locuiesc de 8 ani cu Mr Ziki si doi copii in Irlanda, in Midlands/middle-of-nowhere/taram de whiskey bunicel, unde ne-am mutat dupa 3 ani de Dublin  [hc]

 

Asa e, vineri a fost Eid-al-Adha, care vad ca se traduce "Kurban Bayram" in turca. Si eu stiam, de la tipa siriana cu care fac voluntariat, ca voia sa ne vedem tocmai ca sa nu trebuiasca sa stea acasa  [:D]  (sotul ei e musulman dar ea a ramas yazidi, ca a refuzat sa se converteasca. Sotul ei in schimb s-a convertit de a ajuns mai musulman decat Khomeini, ca sa zic asa).

 

Antmil, multa sanatate si putere soacrei si cumnatei!

 

Din pacate, si noi trecem prin asta, cu sotul mamei, care e preferatul copiilor dintre bunici, a venit an de an la noi, copiii il adora... Ar fi stat 3 saptamani la el vara asta, in Bucuresti, sa-i plimbe pe la munte, sa le spuna cate in luna si-n stele de istoria tarii, si .. n-a fost sa fie. Ianuarie anul asta a plecat de la noi dupa vacanta de iarna, a fost diagnosticat, si de atunci vestile nu sunt imbucuratoare...

 

 

Ca sa inchei cu ceva mai distractiv, niste haz de necaz Oirish primiti? Pentru ca nu ne-am dus nicaieri anul asta, am zis sa punem banii de la buget inspre ceva folositor, si sa ne facem o baie cu cada (avem bai tip ensuites, cu intrare din camere, si mie una nu-mi place). Stiu ca nu e bine pentru planeta, nu-mi dati cu rosii in frunte, altminteri incercam sa fim foarte green, dar vrem o baie cu cada, nah. Ei bine, numai de Dorei am dat, unul mai mincinos ca celalalt, de am inceput in iunie si tot nu e gata. De atunci am in birou o cada, un cap de dus, faianta, gresie, de toate - intru pe varfuri si ma azvarl direct pe scaun, ca sa nu daram sandramalele. In fata usii viitoarei bai, unde e un fel de camara, avem un closet, o chiuveta, lucruri frumoase si apetisante pe care oricine ar vrea sa le vada cand vine sa-si aleaga doua rosii si-un mar...

Ultimul Dorel care trebuia sa vina sa puna faianta - ca la asta ne-am poticnit si am ramas in limbo - ne-a ignorat intai apelurile timp de doua zile, apoi ne-a scris ca e in spital dar iese el peste o saptamana si "ne cauta", dupa care tot dus a fost, nu mai raspunde, nu ne mai cauta, nu mai vrea bani. Am gasit pe altcineva, care poate veni doar peste 3 saptamani. Am sperante mari. In decembrie o sa fac baie in cada precis!  [pk]

 

Gata, ma duc, tac. Va doresc o zi/seara/dupa-amiaza frumoasa!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin, mai zi-mi o data, te rog, ca am uitat, in ce luna a avut Diana virusul? Ianuarie-februarie, nu?

Deci titrul de anticorpi e in scadere... dar tot au tinut vreo 6 luni. Si sper sa ma tina... Iar pe urma sa intre in actiune celulele alea, T, daca Doamne fereste mai intra vreodata in contact cu vurusul (eu sper ca nu, sau macar nu curand)

Mi-am făcut și eu testul de anticorpi covid. Cum era de așteptat, e negativ. La noi pragul Pt pozitiv e 1,4. Eu am avut 0,03 :). 
Diana a avut in Iunie 5,1 și in Iulie 3,5. O sa ii fac din nou la sf de August când e o luna de la ultima, sa vedem cât a scăzut. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...