Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Lara, bine ai venit! Ma bucur ca la tine e liniste, o parte din vecinii mei indieni sunt tare galagiosi. Joaca badminton in parcare si urla ca pe stadion( adultii nu copiii) desi teren de joaca e la 100m, fac petreceri pana la 3-4 dimineata si mai stau o ora in fata usii de vorba...d’astea. Am si vecini indieni care sunt linistiti, cred ca depinde de bagajul educational al fiecaruia.

 

Ma bucur de cunostiinta,  Marion.

Stiu cat de galagiosi pot fi indienii...la noi e liniste pt ca noi nu avem vecini Indieni, stam intr-un compound privat unde locuiesc numai colegii nostri, avem cladirea de birouri si facilitati de recreere, e destul de mare si arata mai mult ca un resort. Nu am mai iesit de aici de 4 luni... si nu ai spune ca suntem in India. Mai  putin cand ne invadeaza maimutele :))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am venit de la naprapat. Oh ce dureri. Sper sa ajute. M-a ibtrebat dacă e Ok sa îmi pună ace și am zis da, apoi a început sa mi se facă rău, simteam ca leșin și am oprit-o. Nu știu dacă mai am curaj :). Am mai făcut acupunctura și nu am avut probleme. Nu știu ce m-a apucat acum. Mi-a adus apa sa beau și mi-a trecut. Ma gândeam cum leșina pe la noi la recoltări pacientii (zilele trecute a fost un băiat tânăr), credeam ca eu am depășit :)). Am leșinat și eu de câteva ori, chiar când eram studenta aici și aveam laborator de recoltări, am făcut cu schimbul doi câte doi și colega mea nu mi-a nimerit vena, a început sa caute și atâta a fost! :)) Pana la urma n-am gătit. Copiii s-au dus la plaja cu părinții lui C, au mâncat mic dejun la 11. Mai este mâncare in frigider, sa mănânce Silvia când vine acasa. Eu mi-am luat momo, sunt tare bune. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Momo_(food) Avem un nepalez care are un food truck și am mai luat de la el. Delicioase! A mai mâncat cineva?
Mihaela, sper ca te simti mai bine! Sincer, suna.. un pic ..ouch..Dar sunt sigura ca va da rezultate! Noi iubim momos, copiii sunt innebuniti dupa ele. Dar am incercat numai de pui si facute in casa cu sos ( momo chutney). Sunt foarte populare in India, cel putin in Delhi. De asemenea samosas sunt super pupulare dar ingrasa f mult si eu sunt la cura :) Dar sunt bune rau [buca]

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Samosa

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si nou ne dau niste bani inapoi pe scaune. Problema mai mare e la monitor ptr mine.

 

Ioana,  cere line managerului tau referral la OH. Nu trebuie sa mergi personal, se poate face prin telefon sau Microsoft teams. Eu am avut zilele trecute si deja au trimis raportul la serviciu.

 

 Eu am probleme cu spatele si mutarile astea cand la serviciu cand acasa sunt destul de enervate.  Monitor, tastatura, mouse am si acasa  dar pt. ca am probleme cu spatele folosesc un scaun special pe care mi-l tot muta intre casa si serviciu. Dar evident ca niciodata nu ajunge la timp. De la OH au pus in report birou si scaun ergonomic atat acasa cat si la serviciu. In UK sunt obligati angajatorii sa faca ce scrie in report. Mai ales ca la tine e vb.  de un monitor, sigur se rezolva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine iarasi nu mai merge quote...cred ca mi-am depasit...cota  :)) zilnica.

 

Ziki ma bucur sa te cunosc.Mr. ul meu are ceva radacini irlandeze , ambii nostri copii au nume irlandeze, ca si el de altfel :))

 

Spor la treaba cu baia!  Vrei sa renunti la en suites? Sau aveti spatiu pt inca o baie daca le pastrati? Pt.noi en suite a fost un must cand am cumparat casa - casa noastra de acasa, din UK, nu de aici, desi avem si aici, dar nu e casa noastra :)). Dar doar la dormitorul matrimonial, nu la camerele copiilor. Sincer mi-ar fi placut si la dormitorul de oaspeti dar in UK nu gasesti multe case cu mai mult de 1 en suite. Cada avem dar sincer eu nu prea am timp sa o folosesc -  dar clar mi-ar lipsii daca nu as avea-o.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac baile cu intrare din dormitor as vrea sa am asa la toate dormitoarele.

Nici noi nu folosim des cada, dar e un must la orice casa. Imi plac mult cazile ovale stand alone.

Tare mult imi doresc o casa noua , moderna...m-am saturat de remodelari pana peste cap...am invatat atita ca pot sa dau consultanta.Stiu cum se instaleaza geamurile, pune tencuiala la casa etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Din pacate, si noi trecem prin asta, cu sotul mamei, care e preferatul copiilor dintre bunici, a venit an de an la noi, copiii il adora... Ar fi stat 3 saptamani la el vara asta, in Bucuresti, sa-i plimbe pe la munte, sa le spuna cate in luna si-n stele de istoria tarii, si .. n-a fost sa fie. Ianuarie anul asta a plecat de la noi dupa vacanta de iarna, a fost diagnosticat, si de atunci vestile nu sunt imbucuratoare...

 

 

Ca sa inchei cu ceva mai distractiv, niste haz de necaz Oirish primiti? Pentru ca nu ne-am dus nicaieri anul asta, am zis sa punem banii de la buget inspre ceva folositor, si sa ne facem o baie cu cada (avem bai tip ensuites, cu intrare din camere, si mie una nu-mi place). Stiu ca nu e bine pentru planeta, nu-mi dati cu rosii in frunte, altminteri incercam sa fim foarte green, dar vrem o baie cu cada, nah. Ei bine, numai de Dorei am dat, unul mai mincinos ca celalalt, de am inceput in iunie si tot nu e gata. De atunci am in birou o cada, un cap de dus, faianta, gresie, de toate - intru pe varfuri si ma azvarl direct pe scaun, ca sa nu daram sandramalele. In fata usii viitoarei bai, unde e un fel de camara, avem un closet, o chiuveta, lucruri frumoase si apetisante pe care oricine ar vrea sa le vada cand vine sa-si aleaga doua rosii si-un mar...

Ultimul Dorel care trebuia sa vina sa puna faianta - ca la asta ne-am poticnit si am ramas in limbo - ne-a ignorat intai apelurile timp de doua zile, apoi ne-a scris ca e in spital dar iese el peste o saptamana si "ne cauta", dupa care tot dus a fost, nu mai raspunde, nu ne mai cauta, nu mai vrea bani. Am gasit pe altcineva, care poate veni doar peste 3 saptamani. Am sperante mari. In decembrie o sa fac baie in cada precis!  [pk]

 

Gata, ma duc, tac. Va doresc o zi/seara/dupa-amiaza frumoasa!  [flo2]

 

 

Imi pare rau de bunicu'. Sper ca o sa aveti totusi si vesti bune.

 

Bafta cu amenajarea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

E vineriiiii! Inca astept valul de caldura, sa ne distram pe undeva in weekend. Ieri a fost cald si umed (muggy) si cu toate geamurile deschise era neplacut in casa. Aseara cred ca a plecat centrala o tura, ca acum macar e mai uscat. B si fetele au facut curat in camera de joaca si am mai dus un sac de jucarii in pod. Nush de unde tot se inmultesc, ca in afara de ziua fiecareia, nu am mai cumparat nimic de cand suntem in carantina. 

 

B a terminat cu aleile la gradina si acum trebe sa mut la loc ghivecele cu flori. SI sa intru un pic in zmeura ca iar creste ca zuza si imi sufoca restul. 

 

Lara, ne-au zis clar ca nu ne dau bani de monitoare. Din cauza ca piata de cursuri si examene este mult diminuata/ oprita de cand a inceput carantina s-au schimbat prioritatile la cheltuit bani.

 

Si noi avem en suite, cu dus. Dar e o cada in baia mare pe care o folosesc fetele. J inca prefera balaceala cu jucarii. P vrea dush, si bineinteles ca la mami e mai bine decat in baia mare. Iarna sau cand e frig folosim si noi cada, sa ne incalzim oasele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ca azi e vineri  [pk] vreau sa ma epilez si sa calc...dupa-masa merg cu Marco la mexicani, trebuie sa semnam iar condica  [:D]

 

Maine vreau sa ma tund; mi-a crescut parul si nu-mi place  [ph34r]  cred ca-l las gri (culoarea mea acum,  dar mai mult in partea din fata) si fac cateva suvite alta culoare (acum am cateva mov).

Duminica mergem in vizita.

 

S-a incalzit si la noi, aseara am stat cu Marco in gradina, la un pahar de vin...in curand vine toamna, sper insa sa fie o toamna frumoasa.

 

Mandra incepe scoala peste o saptamana ; va avea doar miercurea, restul zilelor la job. Chiar zicea aseara ca mai e un an si termina scoala si jobul si pleaca la Seoul; ce repede a trecut timpul, nu-i vine nici ei sa creada. Nici mie nu-mi vine sa cred ca in curand face 18 ani  [ph34r]​ 

 

Nepotul mai are o saptamana de vacanta, dupa incepe si el scoala de integrare; 4 luni face intensiv germana (4 ore zilnic), plus 2 zile matematica dupa-masa (ca sa invete termenii)...sper sa invete limba cat mai repede, ca sa poata merge la scoala si sa-si caute si job (ar vrea in IT, pe parte de hardware). Cei care sunt a 9a acum (ultimul an de scoala secundara 1), incep sa-si caute job. Marcia l-a gasit deja in septembrie, pe 3 octombrie a semnat contractul de munca. Nepotul va putea face asta de-abia dupa ce va invata limba, deci la inceputul anului viitor. 

 

Weekend fain sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...