Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


Recommended Posts

Neața! Azi e ziua mea liberă, lucrez mâine. E cald, canicula, voi merge la plaja dar mai dupamasa, nu îmi place in miezul zilei. 
 

Monica, da, Diana a fost bolnava la sf de Ianuarie și a ținut pana prin mijloc de Februarie și la sf de Februarie a fost iar bolnava pana pe la mijloc de Martie. Nu stie care a fost covid din astea doua ture. Bănuim ca prima, sau poate tot împreuna o fi fost covid... Dar de atunci nu a mai fost bolnava. Deci anticorpii ei au ținut mult mai mult de 2 luni. 

Nu se știe dacă limfocitele T sunt și la cei care dezvolta anticorpi IgG. Deocandata studiile sunt făcute pe cei care nu au dezvoltat acești anticorpi și s-a descoperit ca limfocitele T au fost active in cazul lor. E vorba de cei cu simptome ușoare sau asimptomatici. 

Lara, mersi, încă ma doare. Am primit exerciții sa fac acasa. Sper sa ajute. 
In New Delhi nu am văzut momos, am mâncat numai mâncare Indiana. Acolo in Goa, tipul care servea la shack era nepalez dar nu făceau momo :). 
Astea de aici sunt cu carne de vita, cu tofu sau cu brânza făcută de el in casa. N-am mâncat cu pui :). 
 

Ziki, multă sănătate soțului mamei, îmi pare rău ca nu au putit copiii sa fie cu el...

La noi baia cu cada a fost musai. Plus bideu :). Avem noroc de o baie mare la etaj, am renovat-o acum 7-8 ani și e cu cada. Pe colț, așa am vrut. La noi au schimbat și pereți, și podea, am pus încălzire in podea. Se schimbaseră standardele de când era construită casa și a fost nevoie sa schimbe tot. Au lucrat frumos și repede :). 
Sper sa ajungeți înainte de Crăciun sa faceți baie in cada! :) 

 

Ieri m-au chemat colegii de pe laboratorul de fiziologie (spirometrie, EKG de efort, etc) sa semnez niște tablouri făcute după pozele mele. Unul din ele e un canvas imens, un camp de maci. Altul e o poza alb negru printată pe...lemn! Arată superb! Mai ca as pune și eu pe perete așa ceva :))). 
Am primit felicitări și de la colegii soțului, fiziologia împart camera de fika și coridoarele cu endoscopia.

 

Cam atât de la mine.
O zi frumoasa sa aveți! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua și de la mine!

 

Ant, sănătate multă soacrei și cumnatei!  [flo2]  Sper să vă refacă repede legătura la curent. Îmi închipui cât de neplăcut trebuie să fie.

 

Ziki, sănătate bunicului!  [flo2] Referitor la cadă, eu aș putea trăi fără, prefer dușul. Sper să găsiți cât mai repede meșterii potriviți pentru baie. În legătură cu tata și calculatorul el se descurcă foarte bine (a și lucrat pe așa ceva, chiar într-un proiect de informatizare a căii ferate), doar că nu-și verifică nici e-mail, nici whatsapp, nici nimic :).

 

Mihaela, sper să îți treacă durerea de umăr.

 

Eu m-am ”distrat” zilele astea cu DHL  [batcap] . Am trimis unui amic un colet în Spania și s-a rătăcit coletul. Nu vă spun câte telefoane am dat și azi am văzut roșu în fața ochilor când o mamzelă de la call center mi-a spus afectată că nu ea se ocupă de problemă. De parcă eu puteam să sun direct persoana care se ocupă de problemă... (neavând decât un număr de call center, cum se practică peste tot). Ba mi-au notat și adresa de mail greșită (eram ”danilea”) și după aceea se mirau că nu mi-au ajuns e-mailurile în care ei mi-au răspuns că investighează  [batcap] . Mă rog, sper să se rezolve.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut dintre cutii. Sunt aproape gata cu stransul si cu aceasta perioada nebuna. Astept urmatoarea perioada misto.

Referitor la cada, eu vreau neaparat cada, dar fac doar dus  [:-)))] . Copiii si dl sot. se balacesc din cand in cand. Oricum am o baie cu dus si una cu cada si bineinteles prefer sa-mi fac dusul in cada. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli :))) și mie mi se întâmpla sa fac dus in cada :)). Asta doar Pt ca urăsc baia de jos. E veche, cabina neîncăpătoare, dușul vechi...renovam baia asta in Septembrie/Octombrie din temelii (in aceeași idee sa o vestim banii necheltuiti in concediu) și atunci abia aștept sa fac dus ca oamenii normali :))). 
 

Daniela, sper sa se rezolve cu pachetul!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello din cuptor!  [fri]

 

38 grade and counting!  [fal]  Pfoa.. ne-am copt azi!! La noapte nu se doarme... 

 

Mr. in mansarda nu stiu cum inca rezista, inca munceste. Mai coboara din cand in cand sa isi faca ceai si e tot rosu fiert ca racul. Mai tine nebunia asta inca vreo cateva zile. [ups]  Nu stiu cum o sa reziste. Am intrat in forta in August dupa un Iulie ploios si maxim 20-22 grade. 

 

Ma plangeam acum vreo 2 saptamani in urma de frig si ca vreau cald sa imi port fustele si rochitele?  [:-)))]  [:-)))] Am primit din plin!!! 

 

Dimineata am fost la brutarie in cartierul vecin. 3 mile dus-intors, am venit coapta, transpirata si cu limba scoasa pan` la cot. Stiti senzatia aia cand vrei sa ajungi in casa sa dai jos tot de pe tine, inclusiv chilotii care au intrat in... dos si nu ii poti scoate in public?!  [:D]  [:-)))]  [:-)))]  asa eu dimineata!! Am aruncat sacosele cat colo, sandalele si sus m-am dus sa dau tot jos... Sophia de colo: free the boobs!!!  [alcool]  [:-)))]

 

Ca tot e cald si-a gasit de joaca pe terasa mai la umbra, dar s-a plictisit la un moment dat si precum murea de cald a inceput sa isi toarne apa cu stropitoarea ei mica pe picioare in crocsi si topaia. Dar hey, i-a venit o idee si mai buna. A aruncat ce avea intr-o galetusa de la creta, s-a asezat pe prag si a turnat apa si si-a bagat picioarele [clo]  [:-)))] Ahhh... this is so nice! Cotswolds at home!!!  [batcap]  ca tot viseza sa mergem maine in Cotswolds sa se joace iar in apa rece de parau... si-a facut singura acasa Cotswolds! 

 

Aseara am facut un pui pe smantana si eu cu Mr. l-am mancat cu mamaliga, ei i-am dat cu paine ca mamaliga ii sta in gat.  [bib]

Mr. se chinuia cu un os, voia sa culeaga toata carnea de pe el cu furculita si cutitul. I-am explicat de o mie de ori sa manance cu mana ca e acasa, ca doar eu asa mananc  ...

Ii zic: you`re so english! 

Sophia: be more romanian!  [pk]  [:-)))]  [:-)))]

 

M-am dus sus la baie sa ma spal pe fata sa ma racoresc. Fuga din spatele meu vine mandra, ma impinge la o parte sa nu cumva sa ii ocup tronul. (Nu stia de ce ma duc sus.) Se aseaza si face un pp lunggggggggg!

- you are always leaving it last minute! Why?

- because you get a bigger one! it`s like fishing, the longer you wait, the better the catch!  [:-)))]  [:-)))]

 

Gata hlizeala pe azi, ma duc sa fac de mancare. Adica sa ma coc langa cuptor.  [help]  

 

Weekend frumos!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gataaaa, sunt in concediu!

 

maine la 9 jumate plec sa ma intalnesc cu cel care ma duce cu blabla car. am descoperit ca suntem aproape vecini, sta pe strada de langa mine [:)] imi luasem pentru orice eventualitate si bilet de autocar, dar zic mersi c-am scapat de inghesuiala. 

 

am inteles ca-n Vama nu e chiar asa tragic cum ma asteptam, inca se mai canta - dar devreme (comparativ cu alti ani), asa ca maine la 6 seara suntem la terasa. n-o sa ma mai duc in camera sa fac dus cand ma ridic de pe plaja, o sa merg direct la terasa, ca dupa 11 noaptea am tot timpul sa ma dusuiesc [:-)))] sa vad daca asta o sa insemne si ca o sa vad Vama inainte de pranz  [:I] 

 

acum ma duc sa-mi fac bagajul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, la vreme de pandemie, program de pandemie (inclusiv trezitul înainte de prânz :)). Concediu frumos! 
 

Noi tocmai ce am venit de la plaja. Diana a fost și ea liberă azi, e încă prietenul ei aici. Ne-am întâlnit pe plaja, am făcut baie, e așa de bine in apa...Silvia s-a bălăcit și ea, in sfârșit ii place in mare. Când era mică voia numai piscina, la mare doar se juca in nisip. Mâine după job fugim iar la plaja, plus baie desigur. Și duminica avem toată ziua! Va fi cald, canicula Pt aici. E superb câteva zile așa. Nu mi-ar placea toată vara, am avut acum doi ani și nu a fost Ok... Dar 2-3 zile e perfect! Mai ales dacă pică in Weekend :). 
 

Pe drum spre casa am comandat mâncare și am ridicat-o, am mâncat și cina. Pun imediat o friptura la cuptor sa avem mâine și ma bag in vana :). Al meu e încă la spital, e de garda. E singurul care a muncit azi :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...